Basket Champions League: 67-67 ο Άρης με τη Βιλερμπάν

Στην Γαλλία θα κυνηγήσει την πρόκριση ο Άρης EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο Άρης έχασε διαφορά δέκα πόντων στο Nick Galis Hall επί της Βιλερμπάν και στο τέλος γλίτωσε και τα χειρότερα με το ισόπαλο 67-67. Και οι «κίτρινοι», όπως ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ καλούνται να διεκδικήσουν εκτός έδρας την πρόκριση από τους 16 του Champions League Basket.

Παρότι ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο είχε εκρηκτικά διαστήματα, που του έδιναν μικρή διαφορά, δεν μπορούσε να την διατηρήσει, από τις κακές του επιλογές στην επίθεση αλλά και τις 6/14 βολές (!).

4064894

(Καλός κάτω από τα καλάθια, άστοχος από μέση απόσταση ο Άρης - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Στη γ περίοδο οι κίτρινοι προηγήθηκαν και με 10 πόντους (53-43), αλλά από τα λάθη τους (15 συνολικά) την έχασαν και στο τέλος βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ (62-66) και σώθηκαν χάρις στον Τσαϊρέλη (ενώ ο Χοτζ αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση).

4064985

(Πρώτος σκόρερ του Άρη ο Καββαδάς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τσαϊρέλης και Καββαδάς με 14 πόντους ο καθένας, ενώ 11 (με 1/6 3π.) είχε ο Τζένκινς και 9 ο Κάμινγκς (3/11 σουτ και 3/8 βολές). Για τη Βιλερμπάν ο Ούτερ έκανε double double (14 πόντους και 12 ριμπάουντ-τα 6 επιθετικά).

Τα 10λεπτα: 17-21, 37-36 (20-15), 54-49 (17-13), 67-67 (13-18)