Euroleague: Aνετη νίκη «4άδας» στο Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός

Οι οπαδοί του Ολυμπιακού πανηγύρισαν τη νίκη στο Γιαντ Ελιάου EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα στο Τελ Αβίβ να κερδίσει τη Μακάμπι με 82-71 και ουσιαστικά να είναι μια ανάσα από το πλεονέκτημα έδρας (να τερματίσει δηλαδή στην 4άδα) αφού είναι 3ος μετά από την 24η αγωνιστική της Euroleague και 6 ματς πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε άστοχος και νευρικός μόνον στο ξεκίνημα του αγώνα στο Τελ Αβίβ με την Μακάμπι να είναι μπροστά με 13-11. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου βρήκαν τα καλάθια που ήθελαν (με το Λοτζέσκι συγκεντρωμένο) και πέρασαν μπροστά με ένα σερί 10-0.

4066109

(Καλό ματς μετά από καιρό για το Λοτζέσκι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα την αναμέτρηση, και είχε απάντηση ακόμη και σε κάποιες στιγμές, που η Μακάμπι προσπάθησε να μαζέψει το σκορ. Το καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου από τον Γκριν σε επίθεση 4 δευτερολέπτων έδωσε και ψυχολογία στους ερυθρόλευκους.

Παπανικολάου και Γουότερς πήραν την σκυτάλη στο β ημίχρονο με την διαφορά πλέον να εκτοξεύεται αρχικά στο +15 στην γ περίοδο (43-58) και στο +19 (55-74) στην τελική ευθεία του αγώνα.

4066103

(Ρεκόρ καριέρας ο Γουότερς στην διοργάνωση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν στο τέλος και έδωσαν δικαίωμα στους γηπεδούχους να κατεβάσουν σε μονοψήφια την διαφορά (69-78), αλλά το αποτέλεσμα δεν μπορούσε να αλλάξει.

4066043

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Γουότερς με 14 πόντους έκανε την καλύτερη επιθετική εμφάνισή του με τους ερυθρόλευκους, ο Λοτζέσκι με 15 επέστρεψε στο σκοράρισμα, ενώ Γκριν (16), Πρίντεζης (15) και Παπανικολάου (11) ήταν οι άλλοι σκόρερς του Ολυμπιακού καλύπτοντας την απουσία του Σπανούλη, που δεν φάνηκε καθόλου.

Τα 10λεπτα: 13-17, 32-40 (19-23), 45-58 (13-18), 71-82 (26-22).

Στα άλλα ματς ξεχωρίζουν η νίκη της Γαλατά επί της Ρεάλ Μαδρίτη (18-6), που δίνει το δικαίωμα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (αρχικά με 17-6 και ματς λιγότερο) αλλά και στον Ολυμπιακό (17-7) να κυνηγήσουν ακόμη και την πρώτη θέση, αλλά και η επικράτηση του Ερυθρού Αστέρα επί της Μπάμπεργκ, καθώς έπιασε στις 14 νίκες τον Παναθηναϊκό Superfoods (παίζει αύριο με την Νταρουσάφακα).