Super League: 5 γκολ ο Παναθηναϊκός, χατ-τρικ ο Μπεργκ

Πέντε γκολ ο Παναθηναϊκός στη Βέροια EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Καταιγιστικός ο Παναθηναϊκός έβαλε 5 γκολ στη Βέροια με χατ-τρικ του Μπεργκ, που πέρασε πρώτος στον πίνακα των σκόρερ με 16 γκολ. Ισόπαλο 1-1 έληξε το ΑΕΛ-ΠΑΣ με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Πασχαλάκη, ενώ ο Παναιτωλικός διατήρησε την αγωνία παραμονής στον Λεβαδειακό, νικώντας τον 2-0 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League.

«Πολυβόλο» Μπεργκ

Ο Παναθηναϊκός πήρε «εκδίκηση» για το 1-1 του πρώτου γύρου και τα γκολ που έχασε στην Ημαθία, σκοράροντας κατά βούληση στο α 45λεπτο και τον Μπεργκ να είναι ο πρωταγωνιστής.

4067447

(Δύο γκολ με πέναλτυ ο Μπεργκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ευστόχησε δύο φορές από το πέναλτυ (χέρι του Μίλιεβιτς το 17' και χέρι του Αντονιάν στο 37'), σκόραρε μετά από ασσίστ του Χατζηγιοβάννη, ενώ πρόλαβε να ετοιμάσει και το γκολ του Κλωναρίδη.

4067440

(Πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος πλέον ο Μπεργκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Οι «πράσινοι» σημείωσαν μόνον ένα γκολ στο β ημίχρονο με τον Βιγιαφάνιες για το τελικό 5-0, ενώ η Βέροια θα μπορούσε να βάλει το γκολ της τιμής με το σουτ του Σαρπονγκ στο 54 να σταματά στο δοκάρι.

4067390

(Ο πανηγυρισμός του Βιγιαφάνιες - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι «πράσινοι» έφτασαν τους 41 βαθμούς (προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ που έχει 40 και παίζει αύριο με τον Ολυμπιακό) και πλησίασαν στους τρεις τον Πανιώνιο (44). Η Βέροια παραμένει ουραγός και δύσκολα θα κρατηθεί στην κατηγορία.

4067407

(Τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Εμποκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός στο κεφάλι του Εμποκού (συγκρούστηκε με τον Αντονιάν) στο 26, που πήγε προληπτικά στο νοσοκομείο με διάσειση.

Ο Πασχαλάκης σταμάτησε την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ ήθελε το τρίποντο κόντρα στα Γιάννενα στο γήπεδο της και ξεκίνησε ιδανικά με το γκολ του Γιοβάνοβιτς νωρίς στο ματς.

4066801

(Ο Γιοβάνοβιτς άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Όμως ο ΠΑΣ μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια ισοφαρίζοντας με τον Κόντε (13 γκολ) και κράτησε την ισοπαλία στο β 45λεπτο με τις εντυπωσιακές επεμβάσεις του Πασχαλάκη.

4066778

(13 γκολ έφτασε ο Κόντε για τον ΠΑΣ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Ο ΠΑΣ λογικά χάνει το τρένο για την είσοδο του στα play off αφού μένει πίσω στην βαθμολογία (έχει 32 βαθμούς), ενώ η ΑΕΛ δεν μπορεί να πάρει μια απόσταση ασφαλείας στην μάχη της ουράς. Έχει 21 βαθμούς, 4 περισσότερους από τον Λεβαδειακό και 6 από τον Ηρακλή (που έχει όμως ματς λιγότερο).

4066869

(Ο πασχαλάκης κράτησε τον ΠΑΣ στην Λάρισα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ)

Τον «βύθισε» ο Παναιτωλικός

Ο Λεβαδειακός, που δεν μπόρεσε να πάρει έστω έναν βαθμό στο Αγρίνιο, παρότι έπαιξε με αμυντική τακτική κόντρα στον Παναιτωλικό.

4067106

(Τρίποντο με Παπαδόπουλο και Μαρκόφσκι ο Παναιτωλικός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Ο Παπαδόπουλος από πάσα του Μαρκόφσκι βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 75 και λίγο αργότερα ο Μαρκόφσκι ολοκλήρωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους, που ουσιαστικά «τελειώνουν» με την υπόθεση παραμονή φτάνοντας τους 26 βαθμούς.

Η 23η αγωνιστική

Σάββατο 4/3

ΑΕΛ-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (18 Γιοβάνοβιτς / 41 Κόντε)
Παναιτωλικός-Λεβαδειακός 2-0 (75 Παπαδόπουλος, 84 Μαρκόφσκι)
Παναθηναϊκός-Βέροια 5-0 (18 πεν, 38 πεν, 41 Μπεργκ, 21 Κλωναρίδης, 57 Βιγιαφάνιες)