Basket Champions League: η Βιλερμπάν απέκλεισε από τους 8 τον Άρη

Αποκλεισμός με απογοητευτική εμφάνιση για τον Άρη από την Βιλερμπάν. EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο Άρης πλήρωσε το «νεκρό διάστημα» του στο β δεκάλεπτο και γνώρισε την ήττα από την Βιλερμπαν με 81-67 , και αποκλείστηκε από την συνέχεια. ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ θα διεκδικήσουν εκτός έδρας την πρόκριση από τους 16 του Champions League Basket.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς στην έδρα της Βιλερμπάν, κυνηγώντας τη νίκη μετά την ισοπαλία 67-67 στο Nick Galis Hall, και με ευστοχία στα τρίποντα (4/6) προηγήθηκε 17-25 1 λεπτό πριν το τέλος του δεκάλεπτου.

4064896

(Δεν βοήθησε ο Τζάκσον - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Εκεί έπιασε μπλακ-άουτ τους παίκτες του Πρίφτη που δεν βρήκαν καλάθι για 8 λεπτά (!) και η Βιλερμπάν με σερί 21-0 έκανε το 38-25 και ουσιαστικά «τελείωσε» και την πρόκριση, ανοίγοντας μάλιστα την διαφορά και στο +16.

Ο απογοητευμένος Άρης απλά μπήκε στο β ημίχρονο από υποχρέωση και έδωσε τη δυνατότητα στην πρωταθλήτρια Γαλλίας να πάει την διαφορά ακόμη και στο +28 (67-39) παραδίδοντας τα όπλα. Απλά στην τελευταία περίοδο, όταν σταμάτησε η Βιλερμπάν, μπόρεσε να μαζέψει λίγο την διαφορά.

4064941

(Απογοητευτικός ο Άρης στη Γαλλία μετά το 10' - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Μόνον ο Κάμινγκς με 17 πόντους διασώθηκε κάπως από το ναυγάγιο του Άρη.

Τα 10λεπτα: 22-25, 48-33 (26-8), 69-43 (21-10), 81-67 (12-24)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / Basketball Champions League)

Αύριο (8/3, 21.30) η ΑΕΚ θα παίξει με τη Μονακό με ένα πόντο διαφορά από το ΟΑΚΑ (69-68) και ο ΠΑΟΚ με την Τενερίφη στην Ισπανία, στη ρεβάνς του 66-63 από την Πυλαία).

Η Μπάνβιτ με 70-61 απέκλεισε την Όλντενμπουργ (82-82 το πρώτο ματς) και η Σάσαρι με 2η νίκη 66-68 τη Λε Μαν (79-63) και προκρίθηκαν στα προημιτελικά.