Euroleague: «Κλείδωσε» 3άδα ο Ολυμπιακός νικώντας τη Νταρουσάφακα

Με ηγέτη τον Σπανούλη στο τέλος η νίκη του Ολυμπιακού EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Νίκη-πρόκριση στα play-offs της Euroleague μετά από 25 αγώνες πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Νταρουσάφακα με 81-73. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν ακόμη και με 21 πόντους, αλλά χαλάρωση και κακές επιλογές στο τέλος επέτρεψαν στην Τουρκική ομάδα να ξαναμπεί στο ματς. Ο Ολυμπιακός είναι λογικά αγκαλιά και με την 3η θέση και το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός παρότι δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ από τη Νταρουσάφακα, φόρτωσε τους ψηλούς της με φάουλ (εξαιρετική δουλειά από τον Μιλουτίνοφ σε Ζίζιτς και Αλντεμίρ) και έλεγξε στο μεγαλύτερο διάστημα του 10λεπτου τον ρυθμό. Όταν στο τέλος έσφιξε την άμυνα και έτρεξε λίγο περισσότερο, βρήκε εύκολα καλάθια και την διαφορά στο +7.

4073345

(Κυρίαρχος στο ξεκίνημα ο Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Κόβοντας το πικ εν ρολ στις επιθέσεις της Νταρουσάφακα, ο Ολυμπιακός έλεγξε τα ριμπάουντς και καθώς η Τουρκική ομάδα ήταν άστοχη στα σουτ (ενώ οι ερυθρόλευκοι βρήκαν σκορ και από μακριά με σωστές επιλογές-13/17 2π και 11 ασ.), άνοιξε την διαφορά ακόμη και στο +17 (48-31), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

4073331

(Λέι απ του Λοτζέσκι - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν σεμιναριακή (η 1η άλλωστε στην Euroleague) και ο Σπανούλης μοίραζε ασσίστ, βρίσκοντας ρυθμό στην επιστροφή του από τον τραυματισμό και η διαφορά πέρασε και τους 20 (60-39) με ένα «κάρφωμα NBA» του Παπανικολάου πάνω από τον Κλάιμπερν.

Το σχήμα με 4 κοντούς και άμυνα ζώνης, που επιστράτευσε ο Μπλατ βοήθησε την Νταρουσάφακα να κατεβάσει τη διαφορά στους 10 (66-56), καθώς ο Ολυμπιακός έπαψε να παίζει και πιεστική άμυνα.

4073322

(Ο Γουαναμέικερ έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης για τη Νταρουσάφακα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Γουαναμέικερ και Κλάιμπερν συνέχισαν να σκοράρουν από κοντά και να μαζεύουν την διαφορά στους 4 πόντους (71-67) μπαίνοντας στο τελευταίο 5λεπτο του ματς και ο Ολυμπιακός ήταν τυχερός καθώς η Νταρουσάφακα ήταν πολύ άστοχη στα 3ποντα (τελείωσε με 2/20). Η καλή άμυνα όμως στο τελευταίο 2λεπτο (με τον Σπανούλη να κάνει βουτιά (δις) στο παρκέ για να βγάλει άμυνα) έδωσε μια ανάσα 8 πόντων (79-71) και τελικά την πολύτιμη νίκη.

4073499

(Καθοριστικός στο τέλος ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Εκτός από τις άμυνες στο τέλος, ο Σπανούλης μοίρασε 8 ασσίστ και έβαλε 8 πόντους (τους καθοριστικούς στο φινάλε, που είχε "κολλήσει" η ομάδα του), ενώ Μπιρτς (13), Λοτζέσκι (12) και Γκριν (11) ήταν οι πρώτοι σκόρερς.

Τα 10λεπτα: 25-18, 48-33 (23-15), 69-58 (21-25), 81-73 (12-15)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

"Βλέπει" 3άδα πλέον ο Ολυμπιακός

Με τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε τις 18 νίκες και είναι μία πίσω από την Ρεάλ Μαδρίτης και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (είναι οι πρώτες τρεις ομάδες, που μαθηματικά προκρίθηκαν στα προημιτελικά) και μπορεί πλέον να κυνηγά και μια καλύτερη από την 3η θέση, ενώ (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) θα έχει και πλεονέκτημα έδρας.

4073482

(Τέλος καλό και πρόκριση για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Παράλληλα έκανε και ένα καλό "δώρο" στον Παναθηναϊκό Superfoods, αφήνοντας την Νταρουσάφακα δύο νίκες πίσω του (με το πλεονέκτημα ισοβαθμίας στους "πράσινους"), ενώ και η ήττα της Εφές δίνει μια επιπλέον ανάσα στο "τριφύλλι" (που πέρασε και τον Ερυθρό Αστέρα-έχει δύσκολο πρόγραμμα έως το τέλος).

Και τούρτα για τα γενέθλια!

Οι παίκτες του Ολυμπιακού γιόρτασαν και στο παρκέ τα 92 χρόνια ιστορίας του συλλόγου, σβήνοντας και τα κεράκια με τον αριθμό "92" σε μια τούρτα στο κέντρο του γηπέδου.

4073542

(Η τούρτα για τα γενέθλια του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

16. Αρμάνι Μιλάνο 7-18 (-148)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά