Super League: Νίκησε και την ΑΕΛ ο εκπληκτικός Πανιώνιος

Συνεχίζει την πορεία Ευρώπης ο Πανιώνιος και με νίκη επί της ΑΕΛ EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ένα βήμα πιο κοντά στην είσοδο του στα play off βρίσκεται ο Πανιώνιος με τη δίκαιη νίκη του επί της ΑΕΛ με 1-0, που τον διατήρησε στην 2η θέση της βαθμολογίας. ΠΑΣ και Παναιτωλικός έμειναν στην «λευκή ισοπαλία» στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής της Superleague.

Δίκαια 2ος ο Πανιώνιος

Το αήττητο σερί του Πανιωνίου συνεχίστηκε και στο ματς με την ΑΕΛ, που τον δυσκόλεψε μόνο στο πρώτο 20λεπτο με καλύτερη στιγμή την απόκρουση του Γιαννιώτη στην προσπάθεια του νεαρού Κάπου.

Το υπόλοιπο ματς ανήκε στον Πανιώνιο, που πίεσε την εστία του Θεοδωρόπουλου και έφτασε στο γκολ με τον Μπεν στο 33ο λεπτό, που έκρινε και την συνάντηση.

4074043

(Ο Μπεν σκοράρει και δίνει το τρίποντο στον Πανιώνιο - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Το σκορ θα είχε μάλιστα πάρει εκτάσεις στο β ημίχρονο, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ ήταν ο νικητής στις μονομαχίες του κυρίως με τον Γιεσίλ (3 φορές), ενώ δεν μπόρεσαν να τον νικήσουν ούτε οι Ρισβάνης, Μασούντ και Μασούρας σε τουλάχιστον 7 κλασικές ευκαιρίες (οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με 20 τελικές, 10 εντός εστίας). Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ έχασε πάντως την ευκαιρία να "κλέψει" το ματς, αλλά ο Ντέλετιτς δεν σούταρε σωστά.

4074072

(Ο Θεοδωρόπουλος σταμάτησε μόνος του τον Πανιώνιο στο β μέρος - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Οι κυανέρυθροι θα παραμείνουν στην 2η θέση και μετά την 24η αγωνιστική έχοντας 48 βαθμούς, έναντι 51 του πρωτοπόρου Ολυμπιακού (παίζει αύριο με τον Ατρόμητο), 43 του ΠΑΟΚ (έχει το εκτός έδρας ντέρμπυ με την ΑΕΚ) και 41 του Παναθηναϊκού (αντιμετωπίζει σε λίγη ώρα στην Θεσσαλονίκη τον Ηρακλή).

Χωρίς ουσία στα Γιάννινα

ΠΑΣ και Παναιτωλικός έμειναν στο 0-0, αποτέλεσμα, που ουσιαστικά βάζει τέλος και στις όποιες ελπίδες για την 5λαδα είχαν οι γηπεδούχοι, σε ένα ματς, που οι δύο γκολκίπερς Πασχαλάκης και Κυριακίδης σταμάτησαν όσες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν στο α ημίχρονο.

4073652

(Έμειναν χωρίς γκολ ΠΑΣ και Παναιτωλικός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ)

Ο Παναιτωλικός είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι στο 24 από την πλάτη του Ροντρίγκεζ (σε κόρνερ), ενώ διαμαρτύρεται για πέναλτυ που δεν δόθηκε νωρίτερα σε μαρκάρισμα του Μπέριου στον Παπαδόπουλο. Ο κύριος Κύζας ελέγχεται επίσης για δύο περιπτώσεις που θα μπορούσε να αποβάλει παίκτη (Τζημόπουλο για τον ΠΑΣ και Ρότσα με 2η κίτρινη για τους Αγρινιώτες).

Ο ΠΑΣ πλέον με 33 είναι 6 βαθμούς μακριά από την «ζώνη της Ευρώπης» και την Ξάνθη (που έχει και ματς λιγότερο).