Super League: Δίκαιη και εμφατική νίκη της ΑΕΚ με 3-0 επί του ΠΑΟΚ

Δίκαιη νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Αραούχο EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Η ΑΕΚ επέστρεψε στην 5άδα της βαθμολογίας με εμφατική νίκη 3-0 επί του ΠΑΟΚ στο ντέρμπυ της 24ης αγωνιστικής της Super League. Πρωταγωνιστής της νίκης ο Αραούχο με 2 γκολ, ενώ επέστρεψε στη δράση με γκολ και ο Αραβίδης.

Το γρήγορο γκολ του Αραούχο πριν καν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να διαχειριστεί όπως ήθελε το ματς.

4075470

(Ο Αραούχο εκτελεί για το 1-0 - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Κατάφερε να περιορίσει την ανάπτυξη του ΠΑΟΚ και βρήκε τις ευκαιρίες στις αντεπιθέσεις για να βάλει και 2ο γκολ, όμως δεν το έκανε (με κλασσικότερη φάση του Αϊντάρεβιτς σε τετ α τετ με τον Γλύκο και τον Σουηδό αντί να πλασάρει, να επιλέγει να κάνει το δύσκολο με σκαφτό σουτ).

4075581

(Ο Αϊντάρεβιτς σπαταλά το τετ α τετ με τον Γλύκο στο 26 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η Ένωση μάλιστα κινδύνευσε να δεχθεί και ισοφάριση στις καθυστερήσεις, όμως πρώτα ο Γκάλο πρόλαβε τον Κρέσπο και μετά ο Μπάρκας σταμάτησε από τα 2 μέτρα κεφαλιά του αφύλαχτου Μάτος.

4075622

(Η κεφαλιά του Μάτος στις καθυστερήσεις - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η ΑΕΚ μπήκε με τον ίδιο τρόπο και στο β μέρος με τον Μάνταλο και τον Αραούχο να χάνουν σπουδαία ευκαιρία για να «κλειδώσουν» το τρίποντο στο 50 (τον πρώτο σταμάτησε ο Γλύκος, ενώ ο Αργεντινός από μισό μέτρο έκανε προβολή άουτ).

4075758

(Ο Γλύκος σταματά τον Μάνταλο - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Αυτό που δεν ήρθε από τους παίκτες της ΑΕΚ, το έκανε όμως ο Μαλεζάς στο 53 σε μια αψυχολόγητη ενέργεια πιάνοντας την μπάλα στο πλάγιο και κοντά στο μέσο του γηπέδου για να αποβληθεί με 2η κίτρινη.

4075721

(Η αποβολή του Μαλεζά - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Ίβιτς προσπάθησε να κρατήσει το 1-0 μέχρι το τελευταίο 10λεπτο και να ρισκάρει εκεί για την ισοφάριση, ενώ η ΑΕΚ έκανε λανθασμένα γεμίσματα. Ο Σέρβος κόουτς δεν πρόλαβε όμως να διεκδικήσει το ματς, αφού ο Αραούχο με τρομερό σουτ στο 85 νίκησε τον Γλύκο (που νωρίτερα είχε σταματήσει και τον Χριστοδουλόπουλο).

4075792

(MVP ο Αραούχο - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Με το 2-0 έμενε η αποθέωση από τον κόσμο του MVP Αραούχο στην αλλαγή του με τον Αραβίδη και ο Έλληνας επιθετικός επιστρέφοντας στην δράση μετά την τιμωρία του στο ματς με τον ΠΑΣ (και ενώ δεν υπολογιζόταν και ο Χιμένεθ τον επανέφερε στην 18άδα) μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα.

4075818

(Επιστροφή με γκολ ο Αραβίδης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Το 3-0 δίνει στην ΑΕΚ πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ (1-0 η νίκη του στην Τούμπα), την έφερε πάλι στην 5άδα και ανέβασε την πίεση τόσο στους Θεσσαλονικείς, όσο και στον Παναθηναϊκό για τη συνέχεια, με .ολους να έχουν πολύ δύσκολο πρόγραμμα.