Α1 μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ και δεν χάνει την πρωτιά

Νίκη στην έδρα της ΑΕΚ και πρωτιά στην κανονική περίοδο της Α1 ο Ολυμπιακός EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Με όπλο του την άμυνα στο β μέρος, ο Ολυμπιακός κέρδισε την ΑΕΚ 63-70 στο κλειστό Νίκος Γκάλης και ουσιαστικά "κλείδωσε" την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 μπάσκετ, αφού είναι απίθανο μέχρι τέλος να κάνει άλλη ήττα και έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Με ενθουσιασμό λόγω έδρας και καλή άμυνα (Πρίντεζης 1, Σπανούλης χωρίς πόντο) η ΑΕΚ μάζεψε τα ριμπάουντς (12-9) και πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο 10λεπτο.

4076597

(Προσαρμοσμένη σε Σπανούλη-Πρίντεζη η άμυνα της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η ΑΕΚ συνέχισε να κόβει τον αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού και να έχει στρατηγική να μην σκοράρουν οι δυο «αρχηγοί» των ερυθρόλευκων. Παράλληλα ο κόουτς Μανωλόπουλος έριξε στο ματς και τον Μαυροειδή (τον είχε προφυλάξει στην αρχή από κούραση και φάουλ), που με 8 πόντους έκανε ζημιά στο αντίπαλο καλάθι.

4076606

(Πολύ καλή δουλειά στο α μέρος ο Μαυροειδής για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΝΤΟΥΜΗΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός ανέβασε την ενέργειά του στην άμυνα υποχρεώνοντας την ΑΕΚ να σουτάρει συνεχώς από μακριά και με σωστές συνεργασίας στην επίθεση (παρότι δεν ήταν πολύ εύστοχος από μακριά) πήρε διαφορά 11 πόντων (41-52). Ο Ούκιτς με προσωπικές προσπάθειες κατέβασε σε μονοψήφιο την διαφορά.

4076643

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Λοτζέσκι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Παρότι πλησίασε και στους 4 πόντους στο φινάλε του αγώνα (60-64), δύο καλάθια του Σπανούλη και του Πρίντεζη ολοκλήρωσαν τη νίκη του Ολυμπιακού που στηρίχθηκε στην άμυνα του και υποχρέωσε την ΑΕΚ να ολοκληρώσει με 4/21 3π. και βιαστικές επιθέσεις στις καθοριστικές στιγμές.