Champions League: Η Μονακό απέκλεισε την Μάντσεστερ Σίτυ

Μεγάλη πρόκριση της Μονακό επί της Μάντσεστερ Σίτυ Reuters / Eric Gaillard Livepic

Τεράστια επιτυχία της Μονακό του Ζαρντίμ, που κατάφερε να αποκλείσει τη Μάντσεστερ Σίτυ με νίκη 3-1 και τα περισσότερα εκτός έδρας γκολ στην ήττα της με 5-3 στο Μάντσεστερ. Την 8άδα του Champions League συμπλήρωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης με ένα εύκολο 0-0 απέναντι στη Λεβερκούζεν, την οποία είχε κερδίσει στη Γερμανία.

Οι "πρίγκηπες" του Ζαρντίμ απέκλεισαν τη Σίτυ του Γκοαυρντιόλα

Η Μονακό είχε απόλυτη κυριαρχία στο πρώτο 45λεπτο. Με την κατοχή να είναι μοιρασμένη κατάφερε να βγάλει εκτός παιχνιδιού την Μάντσεστερ Σίτυ, που ολοκλήρωσε χωρίς τελική (!).

2017 03 15T201850Z 132610730 MT1ACI14766231 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Απογοητευτική η Σίτυ στο α μέρος - Πηγή: Action Images via Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

Την ίδια στιγμή η Μονακό χωρίς να είναι καταιγιστική, υπήρξε αποτελεσματική και έφτασε σε σκορ πρόκρισης πριν καν συμπληρωθούν 30 λεπτά, με τον ίδιο τρόπο.

2017 03 15T195728Z 132609448 MT1ACI14766197 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Ο Εμπαπέ έχει ανοίξει το σκορ για τη Μονακό - Πηγή: Reuters / Eric Gaillard Livepic)

Σε δύο χαμηλές σέντρες από τα αριστερά πετάχτηκαν ο Εμπαπέ (στην γωνία της μικρής περιοχής) και ο Φαμπίνιο (στο σημείο του πέναλτυ) για να νικήσουν δύο φορές τον Καμπαγιέρο (σωστά ακυρώθηκε ενδιάμεσα για οφσάιντ γκολ του Εμπαπέ).

2017 03 15T201721Z 132610641 MT1ACI14766227 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Ο Φαμπίνιο πανηγυρίζει το 2ο γκολ της Μονακό - Πηγή: Reuters / Eric Gaillard Livepic)

Το 2ο ημίχρονο όμως είχε τελείως διαφορετική εικόνα, με τον Γκουαρντιόλα να ανεβάζει στα χαφ τον Ντε Μπρόινε και η Σίτυ να βγάζει τη μία φάση μετά την άλλη και τον Αγκουέρο να αστοχεί σε 3 περιπτώσεις.

2017 03 15T211028Z 132613828 MT1ACI14766276 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Μία από τις χαμένες ευκαιρίες του Αγκουέρο - Πηγή: Action Images via Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

Το γκολ όμως ήρθε στο 71 με τον Στέρλινγκ να σουτάρει από πλάγια θέση και το Σανέ (νωρίτερα είχε πλασάρει δίπλα από το δοκάρι) να παίρνει το ριμπάουντ από την απόκρουση του Σούμπασιτς ευστοχώντας στην κενή εστία για το 2-1.

2017 03 15T211533Z 132614133 MT1ACI14766285 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Ο Σανέ έβαλε έυκολα γκολ στην κενή εστία -Πηγή: Reuters / Eric Gaillard Livepic)

Η Μονακό με τον τραυματία Φαλκάο στην εξέδρα, έπρεπε να βρει γκολ για να ξαναπάρει το εισιτήριο της πρόκρισης και ενώ δεν είχε κάνει φάση μέχρι το 77, κατάφερε με φάουλ και κεφαλιά του Μπακαγιόκο να σημειώσει το 3-1.

2017 03 15T212303Z 132614583 MT1ACI14766303 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Ο Μπακαγιόκο (δ.) έχει στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Καμπαγιέρο - Πηγή: Reuters / Eric Gaillard Livepic)

Παρότι ήταν αυτή η μοναδική της ευκαιρία στο β μέρος, ήταν αρκετή για μια μεγάλη πρόκριση επί του φαβορί (με τα εκτός έδρας γκολ) και τον Πεπ Γκουαρντιόλα να μένει για πρώτη φορά στην καριέρα του εκτός συνέχειας από τους 16.

2017 03 15T213648Z 132615408 MT1ACI14766264 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS AMO MCI

(Με σκυμμένο κεφάλι έφυγε ο Γκουαρντιόλα - Πηγή: Action Images via Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

Η πρόκριση είχε κριθεί στη Γερμανία

Στο Βιθέντε Καλντερόν η Λεβερκούζεν ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς προσπαθώντας να σημειώσει ένα «γκολ ελπίδας» νωρίς (μετά την ήττα της με 4-2 στο γήπεδο της ήθελε τουλάχιστον 3 γκολ...) αλλά δεν σκόραρε.

2017 03 15T204031Z 132612031 MT1ACI14766254 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM LEV

(Προσπάθεια του Τσιτσαρίτο Ερνάντεζ με νέο λούκ - Πηγή: Reuters / Juan Medina Livepic)

Η Ατλέτικο έλεγξε με άνεση το ματς και έκλεισε το 45λεπτο με δύο δικές της ευκαιρίες για να πετύχει γκολ.

2017 03 15T202804Z 132611284 MT1ACI14766245 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM LEV

(Ευκαιρία του Κορέα για την Ατλέτικο - Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Διαφορετική εικόνα στο β μέρος με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με πίεση, αλλά τη Λεβερκούζεν να παίρνει την μπάλα και να πιέζει για το γκολ της τιμής, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Ομπλάκ, που στο 68 έκανε τριπλή επέμβαση (!)

2017 03 15T211555Z 132614155 MT1ACI14766286 RTRMADP 3 SOCCER CHAMPIONS ATM LEV

(Ο Μπραντ χάνει μία από τις ευκαιρίες της Λεβερκούζεν - Πηγή: Reuters / Sergio Perez Livepic)

Champions League – Φάση των 16 (β αγώνες)