Euroleague: Μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ ο Παναθηναϊκός Superfoods

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε και τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Το ΟΑΚΑ αποδείχθηκε απόρθητο φρούριο και για την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, και ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε μια μεγάλη και δίκαιη νίκη με 88-82 για την 26η αγωνιστική της Euroleague. Η επιστροφή του Τζέιμς Γκιστ έδωσε ώθηση και ενέργεια στους "πράσινους", που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα (11 κλεψίματα).

Ο Παναθηναϊκός Superfoods με ενθουσιασμό και ώθηση από την επιστροφή του Γκιστ μάζεψε αρκετά επιθετικά ριμπάουντς και σκόραρε στο καλάθι της Ρεάλ Μαδρίτης (που έκανε 9 λάθη) στο πρώτο ημίχρονο.

4078667

(Προσπάθεια του Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Οι «πράσινοι» είχαν επίσης και σκορ από μακριά (6/14 3π), δεν μπόρεσαν όμως να χτίσουν διαφορά όταν προηγήθηκαν με 7 πόντους, αφού οι Μαδριλένοι είχαν απαντήσεις με inside παιχνίδι και τους Ράντολφ-Χάντερ να έχουν από 8 πόντους.

Στα συν του παιχνιδιού σε αυτό το κομμάτι οι συνεργασίες του Καλάθη με τον Γκιστ στο πικ εν ρολ και μερικά εντυπωσιακά καρφώματα καρφώματα του Αμερικανού.

Ίδια εικόνα και στο ξεκίνημα του γ 10λεπτου με τη Ρεάλ να συνεχίζει τα λάθη και τον Παναθηναϊκό Superfoods να παίρνει μια διαφορά 5 πόντων (53-48). Στη συνέχεια με τρίποντα και καλύτερη άμυνα την Ισπανική ομάδα να περνάει μπροστά και τον Φελντέιν στο φινάλε με τρίποντο να στέλνει στα ίσια τις δύο ομάδες στην τελική ευθεία.

4078726

(Ο Τζέιμς Φελντέιν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού όσες φορές οι γηπεδούχοι πήραν απόσταση (με Σίνγκλετον και Τζέιμς επιθετικά και την εξαιρετική άμυνα του Παππά), η Ρεάλ είχε «μεγάλα σουτ» για να απαντήσει (77-74).

Ακριβώς στο 39 ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο για το 80-74. Αυτή τη διαφορά την υπερασπίστηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods με ένα κάρφωμα και 2 βολές του Σίνγκλετον, και άλλες 4 εύστοχες από Μπουρούση και Παππά.

4078751

(Μεγάλο τρίποντο από Τζέιμς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Σίνγκλετον ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 21 πόντους και ο Τζέιμς ακολούθησε με 14 (και οι δυο παίκτες καθοριστικοί στο β μέρος), αλλά κομβική ήταν και η άμυνα που έπαιξε ο Παππάς.

Με τη νίκη επί της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός Superfoods πάει με ψυχολογία στα δύο ματς της επόμενης εβδομάδας: με Αρμάνι την Τρίτη (21/3) στο ΟΑΚΑ και κυρίως με την Μπασκόνια εκτός έδρας την Πέμπτη (23/3), που μπορεί να καθορίσει την τελική του θέση στην βαθμολογία (αυτή τη στιγμή έχει 15-10.