Euroleague: Ο Ολυμπιακός έχασε ένα δικό του ματς από τη Γαλατά στο ΣΕΦ

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μάταια προσπαθούσε να "ξυπνήσει" τους παίκτες του στο β ημίχρονο EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ

Η Γαλατά κέρδισε για 2η φορά εφέτος τον Ολυμπιακό με 71-80 και στο ΣΕΦ, σε ένα ματς που οι ερυθρόλευκοι πίστεψαν ότι τελείωσε στο 20. Μετά την 26η αγωνιστική της Euroleague οι ερυθρόλευκοι πλέον νιώθουν την ανάσα της Φενέρ και για την 3η θέση, καθώς έχουν δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια.

Με φόρα πάτησε το παρκέ στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός και με τον Πρίντεζη να τον οδηγεί (10 πόντοι) είχε εξαιρετική επιθετική συγκομιδή (μαζεύοντας τα ριμπάουντς), ενώ η κλασική άμυνα του κράτησε χαμηλά την Τουρκική ομάδα, φτάνοντας μόλις σε 10 λεπτά τη διαφορά στο +13.

4079369

(Ξεκίνησε δυνατά ο Πρίντεζης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Τη σκυτάλη πήρε ο Έρικ Γκριν στην β περίοδο σκοράροντας γρήγορα και αυτός 9 πόντους, με τον Ολυμπιακό δίχως να φορτσάρει, εύκολα να φτάνει στο +16 (38-22) και να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού.

4079385

(Αιφνιδιασμός του Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι ερυθρόλευκοι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, αφού η διαφορά είχε διατηρηθεί γύρω στους 13 πόντους και έπαψαν να παίζουν πιεστική άμυνα και δεν είχαν σκοράρισμα. Το αποτέλεσμα ήταν η Γαλατά με ένα σερί 9-22 να ισοφαρίσει 57-57 (!) ένα λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου, που έκλεισε απλά με ένα καλάθι του Γουότερς.

4079393

(Ο Γκιουλέρ οδήγησε στην ανατροπή τη Γαλατά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η εικόνα όμως δεν άλλαξε ούτε στην τελική ευθεία και μετά από μια εναλλαγή στο σκορ των δύο ομάδων, η Γαλατά πήρε μια διαφορά 7 πόντων (69-76), που διατήρησε στις τελευταίες της επιθέσεις.

4079452

(Τρίποντα νίκης στο τέλος από τον Μίτζοφ - Πηγή: EUROKINISSI / ICONPRESS / ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 18-8, χάνοντας την ευκαιρία (μετά την ήττα της Ρεάλ Μ. από τον Παναθηναϊκό Superfoods και της ΤΣΣΚΑ από την Μπασκόνια) να κοιτάει και πιο ψηλά. Κυρίως όμως αρχίζει να θέτει σε αμφιβολία την 3η θέση με την Φενέρ να είναι 2 νίκες πλέον μακριά (λόγω του πλεονεκτήματος του Ολυμπιακού στην μεταξύ τους διαφορά). Ακολουθούν την επόμενη εβδομάδα τα δύο ματς με Ερυθρό Αστέρα (Τετάρτη 22/3 20.00) στο Βελιγράδι και τη Ρεάλ Μαδρίτης (Παρασκευή 24/3 21.00), ενώ οι ερυθρόλευκοι ολοκληρώνουν την φάση των ομίλων με δύσκολα ματς στις έδρες της Εφές και της ΤΣΣΚΑ Μ.

Τα 10λεπτα: 27-14, 48-35 (21-21), 59-57 (11-22), 71-80 (12-23)

16. Αρμάνι Μιλάνο 7-19 (-155)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά