Βόλεϊ: Το 16ο Κύπελλο κατέκτησε ο Ολυμπιακός νικώντας την Κηφισιά

Κυπελλούχος Ελλάδας στο βόλεϊ ο Ολυμπιακός EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο τελικός του Κυπέλλου Ανδρών στο βόλεϊ ήταν συναρπαστικός, αλλά το φαβορί Ολυμπιακός κατέκτησε το 16ο Κύπελλο στην ιστορία του νικώντας την Κηφισιά με 3-1 σετ στο Αλεξάνδρειο. Αυτός είναι ο 2ος τίτλος της χρονιάς για τους ερυθρόλευκους μετά την κατάκτηση του Λιγκ καπ, ενώ είναι και το φαβορί για το πρωτάθλημα.

Η Κηφισιά του Κώστα Αρσενιάδη δεν τα κατάφερε για 3η φορά (μετά το 2014 και πέρυσι) να κερδίσει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου, παρότι ήταν εξαιρετική και έδωσε μεγάλη μάχη με τους ερυθρόλευκους, αγγίζοντας το τάι-μπρέικ.

4081750

(Καρφί του Αγκάμεζ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το πρώτο σετ πήγε εύκολα στον Ολυμπιακό του Σλόμπονταν Μπόσκαν με 13-25, όμως το ανέβασμα του Γιορντάνοφ και του Χριστοφιδέλη ανέτρεψε την κατάσταση και πρόσφερε στους φιλάθλους μια μεγάλη μάχη των δύο ομάδων, πόντο με πόντο σε κάθε σετ.

4081697

(Ο Γιορντάνοφ ήταν ο πρωταγωνιστής της Κηφισιάς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Η Κηφισιά κέρδισε 25-19 το 2ο και έχασε με 22-25 το 3ο πριν φτάσουμε στο συναρπαστικό 4ο σετ που κρίθηκε στο 27-29 υπέρ των ερυθρόλευκων και ενώ έχασαν την ευκαιρία να το κερδίσουν στο 24-25, με την Κηφισιά να περνά μπροστά 27-26.

4081614

(Καθοριστικός ο Τσούπκοβιτς - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Εκεί μίλησε ο MVP του αγώνα, ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς, που με μια επιτυχημένη επίθεση και δύο άσους στο σερβίς έδωσε τελικά τη νίκη στον Ολυμπιακό, που πήρε το τρόπαιο χάρις στην επίθεσή του και στο καλό του μπλοκ.