Euroleague: Νίκη του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι και πλεονέκτημα έδρας

Πλεονέκτημα έδρας του Ολυμπιακού στα play offs με το "διπλό" στο Βελιγράδι EUROKINISSI SPORTS

Νίκη που του δίνει πλεονέκτημα έδρας πήρε ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι με 64-66 επί του Ερυθρού Αστέρα στην παράταση (είναι 3 νίκες μακριά από Μπασκόνια και Παναθηναϊκό με τους οποίους υπερτερεί σε ισοβαθμία). Οι ερυθρόλευκοι κινδύνευσαν να χάσουν το ματς, αλλά Αγραβάνης και Παπανικολάου κράτησαν "ζωντανό" τον Ολυμπιακό στα 40 λεπτά και στην παράταση ο Πρίντεζης του έδωσε τη νίκη, που τον έφερε στο 19-8, δύο νίκες μπροστά από την Φενέρ και με πλεονέκτημα ισοβαθμίας, σχεδόν σίγουρα τρίτο (αφού η Τουρκική ομάδα μοιάζει απίθανο να κάνει 3-0 μέχρι τέλους) μετά από 27 αγώνες στην Euroleague.

Η άμυνα έπαιξε τον κύριο ρόλο στο πρώτο ημίχρονο στο Βελιγράδι και ο Ολυμπιακός δικαιολόγησε το τίτλο της «καλύτερης» στην Euroleague υποχρεώνοντας τον Ερυθρό Αστέρα σε 11 λάθη και σε αρνητικό ρεκόρ στην επίθεση με 8 πόντους στο β δεκάλεπτο, ενώ με 9 στο πρώτο είχε ισοφαρίσει την χειρότερη επίδοσή του.

4085177

(Προσπάθεια του Πρίντεζη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στην επίθεση ο Ολυμπιακός ήταν σχετικά πιο εύστοχος από τους γηπεδούχους (που έχαναν ακόμη και λέι-απ) και αυτό ήταν που του έδωσε την διψήφια διαφορά των 13 πόντων με τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια (θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, εάν ήταν καλύτερος από το 47% στα 2π. και το 30% στα 3π.). Ο Γκριν (ξεκίνησε αντί του ασθενή Σπανούλη, που έπαιξε λίγο) με 8 πόντους και ο Παπανικολάου με 7 (αλλά σπουδαίες άμυνες) οδήγησαν σε αυτό το κομμάτι τον Ολυμπιακό, ενώ μόνον ο Τζένκινς (απόντος του Γιόβιτς) απειλούσε με 8 πόντους.

4085218

(Ο Τζένκινς μοναδική απειλή στο α μέρος για τον Ερυθρό Αστέρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο γ δεκάλεπτο η εικόνα αυτή άλλαξε και ο Ερυθρός Αστέρας μετά το 0/5 3π. είχε 4/5 σε αυτή την περίοδο περνώντας μπροστά για πρώτη φορά στο 30. Η έξοδος του Παπανικολάου για να ξεκουραστεί (ο Έλληνας φόργουορντ με 5 πόντους, 1 ασσίστ στον Πρίντεζη και ένα κόψιμο είχε απάντηση την πρώτη φορά που μείωσε στο -4 ο Ερυθρός Αστέρας) και οι λάθος επιλογές στην επίθεση (οι περισσότερες από τον Σπανούλη, που ήταν επηρεασμένος από την ίωση) έφεραν το 11-0 για τους γηπεδούχους και την ανατροπή από το 32-42.

4085211

(Κακές επιλογές του Σπανούλη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Το σερί του Ερυθρού Αστέρα έφτασε στο 18-0 και ο Ολυμπιακός έκανε 8 λεπτά να βάλει καλάθι. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Αγραβάνης με δύο συνεχόμενα τρίποντα και καλάθι και βολές να κάνει το 53-51 και να ξαναβάλει στο ματς τον Ολυμπιακό. Το ματς πήγε πόντο πόντο με τον Πρίντεζη να απαντά με τρίποντο στο 58-55 του Γκούντουριτς και να ισοφαρίζει, να κάνει και στοπ στον Σέρβο παίκτη στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και το ματς να πηγαίνει στην παράταση (αστόχησε στο τελευταιό σουτ ο Μάντζαρης).

4085209

(Ο Αγραβάνης (ν.10) έσωσε τον Ολυμπιακό στην κανονική διάρκεια - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στην παράταση το ματς πήγε στο σουτ και εκεί ήταν η ώρα του Γιώργου Πρίντεζη, που πέτυχε το νικητήριο καλάθι στα 3’’ με "πεταχτάρι" αλά Κων/λη για τη νίκη, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στους ερυθρόλευκους.

Εκτός από τον MVP συναρχηγό του Ολυμπιακού με 15 πόντους, καθοριστική ήταν η παρουσία του Παπανικολάου (17 π.) και του Αγραβάνη (16 π. με ρεκόρ καριέρας) που κράτησαν στο ματς τους ερυθρόλευκους.

Τα 10λεπτα: 9-17, 17-30 (8-13), 43-42 (26-12), 58-58 (15-16) / 64-66 (6-8)

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)

ΤΣΣΚΑ Μ.-Νταρουσάφακα 95-85
Ερυθρός Αστ.-Ολυμπιακός 64-66 (παρ.) / 58-58 (κ.δ.)

Αρμάνι-Μπάμπεργκ (21.45)
Μπασκόνια-Παναθηναϊκός Superfoods (22.00)

Παρασκευή 24/3

Ούνιξ-ΤΣΣΚΑ Μ. (18.00)
Νταρουσάφακα-Γαλατά (19.15)
Ολυμπιακός-Ρεάλ Μ. (21.00)
Μπαρτσελόνα-Ερυθρός Αστ. (22.00)

Η ήττα αυτή έφερε πίσω τον Ερυθρό Αστέρα στο 15-12 την ώρα που η Μπασκόνια και ο Παναθηναϊκός Superfoods είναι στο 16-11 (έχοντας πάντως προκριθεί και τυπικά μετά την ήττα της Νταρουσάφακα) και μία νίκη μακριά από την Φενέρ 17-10 φουντώνοντας την μάχη της εισόδου στην 4άδα και το πλεονέκτημα έδρας.

4085133

(Με Δημήτρη Γιαννακόπουλο στην χώρα των Βάσκων ο Παναθηναϊκός Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Οι "πράσινοι" καλούνται να κάνουν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μπασκόνια αύριο και σε πιθανή ήττα της Φενέρ από την Εφές και με τον Ερυθρό Αστέρα, που παίζει την Παρασκευή στην Βαρκελώνη, να έχουν το προβάδισμα.

4085130

(Στην Βιτόρια για τη νίκη ο Παναθηναϊκός Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

16. Αρμάνι Μιλάνο 7-20 (-168)

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά