Euroleague: Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods στην Μπασκόνια

"Βλέπει" 4άδα με τη νίκη στη Βιτόρια ο Παναθηναϊκός Superfoods EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για 30 λεπτά και παρά τα μαζεμένα λάθη στο τέλος (λόγω κούρασης και έλλειψης συγκέντρωσης) ο Παναθηναϊκός Superfoods έφυγε από τη Βιτόρια με μεγάλη νίκη 63-72 επί της Μπασκόνια. Μετά την 28η αγωνιστική της Euroleague είναι "αγκαλιά" με την 5η θέση (υπερτερεί σε ισοβαθμία με τους Βάσκους), ενώ έχει μεγάλη τύχη πλέον και για την 4η θέση, που δίνει πλεονέκτημα στα play offs.

Το πρώτο δεκάλεπτο του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν σεμιναριακό: άμυνα που δέχτηκε μόλις 6 πόντους από μια φουλ επιθετική ομάδα όπως η Μπασκόνια και ιδανικές επιλογές στην επίθεση, είτε από μακριά, είτε από κοντά (7/9 2π. και 3/6 3π.) με την διαφορά στο +18 (!).

4085962

(Προσπάθεια του Γκιστ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Με τον Καλάθη να πηγαίνει στον πάγκο και την Μπασκόνια να βρίσκει κάποια σουτ, η διαφορά πήγε στο -11 (18-29). Όμως η επάνοδος του Έλληνα γκαρντ και κάποια αποφασιστικά καλάθια του Παππά και του Τζέιμς επανάφεραν την τάξη και τη διαφορά στους 16 πόντους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

4085951

(Η άμυνα ήταν το όπλο του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

4085971

(Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος χειροκρότησε τις προσπάθειες των παικτών του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Υπό την καθοδήγηση του Καλάθη (έφτασε τις 7 ασσίστ) ο Παναθηναϊκός Superfoods εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (25-47). Το 3ο φάουλ όμως του Έλληνα γκαρντ και κάποια σφυρίγματα από τους διαιτητές επέτρεψαν στην Μπασκόνια να πάει στους 14 (37-51), αλλά ένα τρίποντο στο τέλος του Γκέιμπριελ διατήρησε σταθερή τη διαφορά.

4085956

(Ο Καλάθης καθοδήγησε με καθαρό μυαλό τους συμπαίκτες του - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η Μπασκόνια έκανε μια μεγάλη αντεπίθεση με την «βοήθεια» και των παικτών του Παναθηναϊκού Superfoods, που έκαναν 9 (από τα 19 συνολικά, με μόλις 5 στο α ημίχρονο) απίθανα λάθη στην τελευταία περίοδο (τα 3 ο Φελντέιν) και μείωσε μέχρι τους 6. Όμως στο τέλος οι «πράσινοι» άντεξαν και δεν γκρέμισαν την προσπάθειά τους, παίρνοντας πανάξια τη νίκη.

4085948

(Κορυφαίος του Παναθηναϊκού Superfoods ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

18 πόντους (με 8 ριμπ.) σημείωσε ο Σίνγκλετον, από 11 ο Γκιστ και ο Τζέιμς (σκοράροντας στο τέλος καθοριστικά δίποντα) και 8 ασσίστ είχε ο Καλάθης.

Τα 10λεπτα: 6-24, 21-37 (15-13), 37-54 (16-17), 63-72 (26-18)

(Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)

Και τώρα η 4η θέση!

Ο Παναθηναϊκός Superfoods «αγκάλιασε» την 5η θέση έχοντας ρεκόρ 17-11, με τη Φενέρ (που έχασε από την Εφές - "κλείδωσε" την 8άδα με ρεκόρ 16-12) προς το παρόν να τον έχει στην ισοβαθμία και τη Μπασκόνια να μένει πίσω (6η) με 16-12.

4085943

(Μπορεί και πλεονέκτημα έδρας στο τέλος ο Παναθηναϊκός Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το «τριφύλλι» θέλει μία νίκη παραπάνω από τη Φενέρ στα δύο τελευταία ματς για να πάρει εκείνος την 4η θέση σε ισοβαθμία με την ομάδα του Ομπράντοβιτς και το πλεονέκτημα, και να μην νοιάζεται για πιθανές πολλαπλές ισοβαθμίες.