Α1 μπάσκετ: Νίκη στη 2η παράταση ο Παναθηναϊκός Superfoods επί της ΑΕΚ

Α1 μπάσκετ:  Νίκη στη 2η παράταση ο Παναθηναϊκός Superfoods επί της ΑΕΚ
Νίκη στη 2η παράταση ο Παναθηναϊκός Superfoods επί της ΑΕΚ EUROKINISSI / ICONPRESS /ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε 87-106 σε ματσάρα 2 παρατάσεων την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με και θα περιμένει να δει την αυριανή (16.00) αναμέτρηση του Ολυμπιακού στο Ρέθυμνο για την πρωτιά στην βαθμολογία της Α1 μπάσκετ. Η Ένωση πλησίασε στη νίκη (έχασε όπως πέρυσι από τον Ολυμπιακό σε 2η παράταση και συνεχίζει να έχει 0-15 με τους δύο "αιώνιους"), αλλά την κρίσιμη στιγμή προδόθηκε από τα ριμπάουντς και την εμπειρία.

Το ματς ήταν ντέρμπυ από το ξεκίνημα του. Η ΑΕΚ με ενέργεια στην επίθεση χτύπησε μέσα στο καλάθι, με την τριάδα Μαυροκεφαλίδη, Μαυροειδή και Ελόνου να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

4088952

(Κάρφωνα από τον Ελόνου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods αντιμετώπισε πρόβλημα με αυτό το στυλ παιχνιδιού κυρίως στο γ δεκάλεπτο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή όχι μόνο είχε καταφέρει να μαζεύει γρήγορα μια μίνι διαφορά που έπαιρνε ο Δικέφαλος, αλλά με ένα ξέσπασμα του να προηγηθεί.

4088841

(Προσπάθεια του Σίνγκλετον στο καλάθι της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Με 16-2 έκανε το 42-35, 44-51 στο γ δεκάλεπτο. Όμως οι συνεργασίες των ψηλών της ΑΕΚ και οι ψύχραιμες επιλογές του Ούκιτς την έφεραν πάλι στο ματς και μπροστά στο σκορ μπαίνοντας στην τελική ευθεία.

4088953

(Καλάθι από το Ούκιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε και πάλι απάντηση με Μπουρούση και Σίνγκλετον και προηγήθηκε 68-74 (+6) 2.30’’ πριν το φινάλε. Όμως 3 τρίποντα από Νιούλεϊ και Μακ Γκράθ (2) για την Ένωση (που άλλαξε στρατηγική), χαμένες βολές του Σίνγκλετον και του Ρίβερς και μια χαμένη τελευταία επίθεση των «πράσινων» έστειλε το ματς στην παράταση.

4089163

(Ο Μακ Γκραθ παραλίγο να γίνει ήρωας για την ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Εκεί ο Παναθηναϊκός Superfoods σκόραρε με βολές και ένα δίποντο του Τζέιμς, αλλά η ΑΕΚ πιο εύστοχη στις δικές της βολές και με ένα ακόμη τρίποντο του Μακ Γκραθ προηγήθηκε 84-82 στα 16’’. Η επιλογή ήταν να μη γίνει φάουλ και ο Καλάθης παίρνοντας το ριμπάουντ έκανε το 84-84 (ο Ούκιτς δεν ευστόχησε σε επίθεση 6’’).

4089052

(Ο Καλάθης έστειλε το ματς στη β παράταση - Πηγή: EUROKINISSI / ICON PRESS / ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Εκεί πλέον οι «πράσινοι» είχαν και ενέργεια (συνεχίζοντας να μαζεύουν καθοριστικά επιθετικά ριμπάουντς) και πνευματική ετοιμότητα, ενώ η ΑΕΚ έμοιαζε εξαντλημένη σκοράροντας μόλις 3 πόντους και ο αντίπαλος της 22 (!).

4089122

(Καταπληκτική εμφάνιση ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

MVP του αγώνα ήταν ο Σίνγκλετον με 22 πόντους, 16 ριμπ. και απίστευτη ενέργεια και στα δύο καλάθια.

Τα 10λεπτα: 24-23, 42-41 (18-18), 62-57 (20-16), 77-77 (15-20) / 84-84 (7-7) / 87-106 (3-22)

Πριν το ματς βραβεύτηκε η παιδική ομάδα της Ένωσης για την κατάκτηση του τίτλου στη Β' κατηγορία της ΕΣΚΑ και την εξασφάλιση της ανόδου στην Α' κατηγορία της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου.

4088866

(Βραβεύτηκε η παιδική ομάδα της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο γήπεδο ήταν και μέλη της ποδοσφαιρικής ΑΕΚ με τον προπονητή του Δικέφαλου Μανόλο Χιμένεθ, αλλά και ο Κώστας Κατσουράνης.