Euroleague: Οριστικά 3η θέση ο Ολυμπιακός μετά την ήττα από την Εφές (vid)

Ήττα του Ολυμπιακού από την Εφές και οριστικά 3η θέση EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έχασε με 77-69 στην Πόλη από την Εφές και οριστικά θα τερματίσει στην 3η θέση της κανονικής περιόδου της Euroleague και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα play offs. Η Εφές με 17-12 μπαίνει για τα καλά στην μάχη της 5ης θέσης.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά (παρότι ο Μιλουτίνοφ έμεινε στον πάγκο με γαστρεντερίτιδα) και προηγήθηκε 2-10, όμως η είσοδος του Ερτέλ άλλαξε την εικόνα. Η Εφές έκανε ένα μεγάλο σερί 13-0 και μετέτρεψε το 9-15 σε 22-15 στο φινάλε του πρώτου 10λεπτου.

4092473

(Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Πρίντεζης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η Εφές συνέχισε στο ίδιο τέμπο φτάνοντας στο 30-17 πριν αντιδράσουν οι ερυθρόλευκοι. Μπόρεσαν μάλιστα να μειώσουν στους 4 πόντους (38-34), αλλά κάποια μικρά λάθη στην άμυνα δεν του επέτρεψαν να πλησιάσει περισσότερο.

Μάλιστα η διαφορά όταν βγήκαν οι ομάδες από τα αποδυτήρια έφτασε και τους 10 πόντους (52-42) με τον Ολυμπιακό να έχει 10 λάθη και να μην καταφέρνει να προβληματίσει τους γηπεδούχους, που διατήρησαν μαξιλαράκι ασφαλείας.

4092488

(Προσπάθεια του Αγραβάνη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Με ένα ξέσπασμα του Παπαπέτρου ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 60-58, όμως η Εφές είχε μεγαλύτερο κίνητρο και ξαναπήρε μια διαφορά που κυμαινόταν από τους 5 έως τους 10 πόντους και στο φινάλε τη νίκη.

4092493

(Επιστροφή σε καλές εμφανίσεις για τον Βασίλη Σπανούλη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Μπορεί ο Πρίντεζης να ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης έδειξε να βρίσκει ρυθμό με double double (11 πόντους και 10 ασσίστς).

Τα 10λεπτα: 22-15, 43-36 (21-21), 58-50 (15-14), 77-69 (19-19).

Εκτός από τον Μιλουτίνοφ που αγωνίστηκε μόλις 2.50 λεπτά, στο β μέρος δεν έπαιξε ούτε ο Γκριν που ένιωσε ένα τράβηγμα στον δικέφαλο και τον προφύλαξε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος

4092433 copy

(Ο Μιλουτίνοφ έκανε προθέρμανση αλλά δεν αγωνίστηκε παρά 2.50 λεπτά με ενοχλήσεις στο στομάχι - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Έμεινε ζωντανή η Νταρουσαφάκα

Στο ματς της βραδιάς η Νταρουσαφάκα κέρδισε στη Γερμανία την «αδιάφορη» Μπάμπεργκ με 99-97 στην παράταση (ισοφάρισε για την Τουρκική ομάδα ο Χαραγκόντι με τρίποντο 84-84 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση ο Μίλερ έχασε το τελευταίο σουτ).

Η ομάδα του Μπλατ έφτασε το 15-14 και πλέον περιμένει τον Ερυθρό Αστέρα στον τελικό της 8ης θέσης: άσχετα με το τι θα κάνουν οι Σέρβοι (15-13) με την Ούνιξ στο Βελιγράδι, αν η Νταρουσαφάκα κερδίσει θα τους περάσει (είτε στην ισοβαθμία με 2 νίκες, είτε με μία νίκη παραπάνω).