Euroleague: Nίκησε την ΤΣΣΚΑ Μ., πλεονέκτημα έδρας ο Παναθηναϊκός Superfoods (vid)

Με MVP τον Ρίβερς η τεράστια νίκη του Παναθηναϊκού Superfoods επί της ΤΣΣΚΑ Μ. και το πλεονέκτημα έδρας EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε στην παράταση την ΤΣΣΚΑ Μ. με 85-80 και σε συνδυασμό με την ήττα της Φενέρ στη Μαδρίτη είναι 4ος και με το πλεονέκτημα έδρας στα χέρια του, μια αγωνιστική πριν το φινάλε της Euroleague. Οι «πράσινοι» θέλουν νίκη στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι για να "κλειδώσουν" το πλεονέκτημα έδρας στα play offs και να διεκδικήσουν την επιστροφή τους σε Final 4 (τελευταία φορά το 2012, όταν και πάλι είχαν πλεονέκτημα έδρας).

Κλειστό το πρώτο 10λεπτο στο ΟΑΚΑ με το δίδυμο Τεόντοσιτς-Ντε Κολό να σημειώνει τους 13 από τους 20 πόντους της ΤΣΣΚΑ Μ. με τον Παναθηναϊκό Superfoods να μη βρίσκει ξεκάθαρη λύση στο μαρκάρισμα τους. Στην επίθεση πάντως οι «πράσινοι» πήραν καλάθια από πολλούς παίκτες.

4093239

(Προσπάθεια του Καλάθη με τον Τεόντοσιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στη β περίοδο ήταν η ώρα των Τζέιμς και Ρίβερς (από 10 πόντους) να σκοράρουν στο καλάθι της ΤΣΣΚΑ Μ.. Οι μικρές διαφορές που πήρε ο Παναθηναϊκός Superfoods, έβρισκαν απάντηση από την δημιουργία κυρίως των Τεόντοσιτς-Ντε Κολό. Ένα μίνι ξέσπασμα στο φινάλε και η ενέργεια στην άμυνα, που έβγαλαν οι παίκτες του Πασκουάλ, του επέτρεψαν να πάει στα αποδυτήρια στο +5.

4093284

(Καθοριστικά καλάθια του Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Δυνατές άμυνες και χαμηλό σκορ στο γ δεκάλεπτο καθώς άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Το 4ο φάουλ του Γκιστ (έκανε δύο μαζεμένα με τον Πασκουάλ να τον κρατά λανθασμένα μετά το 3ο) επέτρεψε στην Ρωσική ομάδα να βρει καλάθια με μπάσιμο στην ρακέτα και να ισοφαρίσει. Δύο ατομικές ενέργειες του Παππά διατήρησαν το μικρό προβάδισμα του Παναθηναϊκού Superfoods.

4093310

(Καλάθι του Χάινς που συμπλήρωσε και αυτός 4 φάουλ στη γ περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Με το Ντε Κολό να έχει τα ηνία η ΤΣΣΚΑ Μ. πήρε ένα μικρό δικό της προβάδισμα 4 πόντων (63-67), αλλά με τους Σίνγκλετον και Παππά να βγάζουν τρομερή ενέργεια, ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε μπροστά 71-70 για ένα συγκλονιστικό τελευταίο 2λεπτο.

4093351

(Σπουδαίο παιχνίδι από το Ντε Κολό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις μπήκαμε στο δραματικό τελευταίο λεπτό: τρίποντο του Τεόντοσιτς έκανε το 71-73 στα 37’’. Δύο εύστοχες βολές του Καλάθη το 73-73 και μια εξαιρετική άμυνά του ανάγκασε σε λάθος το Ντε Κολό (20’’). Όμως λάθος έκανε και ο Τζέιμς στην δική του. Η ΤΣΣΚΑ Μ. έκανε την τελευταία επίθεση στα 8,4’’με τον Γκιστ να κλέβει και να πηγαίνει το ματς στην παράταση.

4093303

(Τρομερό ματς απόλαυσαν οι 18.000 φίλαθλοι στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Εκεί η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σκόραρε μόνον με βολές (εκτός από ένα δίποντο στο τέλος για το τελικό 85-80), την ώρα που ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν αποφασισμένος με πιο καθοριστικό το τρίποντο του Ρίβερς (αναδείχθηκε MVP) για το 82-78.

Τα 10λεπτα: 20-17, 45-40 (25-23), 58-55 (13-15), 73-73 (15-18) / 85-80 (12-7)

(Δείτε εδώ όλα τα στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / Euorleague Basketball)

Η δήλωση του Δημήτρη Γιαννακόπουλου

"Αυτός είναι ο Παναθηναϊκός που ονειρευόμαστε. Τα καλύτερα έρχονται", ήταν το λιτό σχόλιο του Δημήτρη Γιαννακόπουλου μετά το τέλος του αγώνα. Μάλιστα επισκέφθηκε τα αποδυτήρια και έδωσε συγχαρητήρια σε παίκτες και προπονητικό τημ, ενώ ιδιαίτερα χαρούμενος ήταν και ο Θανάσης Γιαννακόπουλος.

Στην 4η θέση ο Παναθηναϊκός Superfoods

Ο Παναθηναϊκός Superfoods (με ρεκόρ 14-1 στην έδρα του, όπου έχασε μόνον από τον Ολυμπιακό στην αρχή της σεζόν) κρατά πλέον την τύχη στα χέρια του, αφού έμεινε μόνος του στην 4η θέση και θέλει μια νίκη επί της Μακάμπι στο τέλος για να εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας (ενώ δεν αποκλείεται και με ήττα να παραμείνει εκεί μέσω τριπλής ισοβαθμίας με Μπασκόνια και Φενέρ).

4093436

(Ο κόσμος αποθέωσε τους παίκτες του Παναθηναϊκού Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Την ώρα που το ματς στο ΟΑΚΑ ήταν στην παράταση, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδιζε τη Φενέρ με 61-56, γυρνώντας το ματς (καθώς η Τουρκική ομάδα είχε καταφέρει να προηγηθεί) τερματίζοντας οριστικά πρώτη και η ΤΣΣΚΑ Μ. θα είναι 2η. Νωρίτερα και η Μπασκόνια είχε κερδίσει εύκολα τη Γαλατά κυνηγώντας και αυτή το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

4093441

(Το σήμα της νίκης από το Θανάση Γιαννακόπουλο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η 29η αγωνιστική

Πέμπτη 30/3

Εφές-Ολυμπιακός 77-69
Μπάμπεργκ-Νταρουσάφακα 97-99 (παρ./ 84-84)
Μπαρτσελόνα-Μακάμπι 76-71

Παρασκευή 31/3

Γαλατά-Μπασκόνια 80-103
Ζαλγκίρις-Αρμάνι Μ. 84-88
Ερυθρός Αστ.-Ούνιξ 83-65
Παναθηναϊκός Superfoods-ΤΣΣΚΑ M. 85-80 (παρ. / 73-73)

16. Ούνιξ 7-22

*Στα ματς που κρίθηκαν στην παράταση μετράνε οι βαθμοί αλλά όχι η τελική διαφορά