Super League: Με καθοριστικό Μπεργκ το ντέρμπι στον Παναθηναϊκό

Με δύο γκολ του Μπεργκ νίκη 3-2 του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ

Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας ήττα την ΑΕΚ μετά από ένα και πλέον χρόνο, με πρωταγωνιστή τον Μπεργκ (2 γκολ) και σκορ 2-3. Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό που έβγαλε εκτός ρυθμού την ΑΕΚ. Με πίεση στο κέντρο και τον Μπεργκ να βγαίνει να υποδέχεται μπάλα, απορυθμίζοντας τις ισορροπίες στην άμυνα του Δικέφαλου δημιούργησε 5 τελικές εντός εστίας.

klonaridis2

(Ο Κλωναρίδης έχει ανοίξει από κοντά το σκορ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Στις δύο από αυτές ο Κλωναρίδης (από ασσίστ του Μπεργκ) και ο Σουηδός πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος (από ασσίστ του Εμποκού) σκόραραν για το 0-2 σε ένα 3λεπτο (24-27).

4095735

(Ο Μπεργκ εκτελεί για το 0-2 του Παναθηναϊκού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Μπάρκας έσωσε την ΑΕΚ σε δύο ακόμη περιπτώσεις με κυριότερη αυτή του 42 με τον Βιγιαφάνιες (στα 2 γκολ ήταν εκείνος που με την κάθετη άμυνα ξεκίνησε τις φάσεις) να κάνει περίπατο 25 μέτρων για να φτάσει απέναντι του.

4095839

(Ο Μπάρκας σταματά τον Βιγιαφάνιες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο με μια κεφαλιά του Γιόχανσον στην μοναδική ουσιαστικά φάση της σε 45 λεπτά, καθώς οι μακρινές μπαλιές για Αραούχο, Μάνταλο και Πατίτο ήταν εύκολη λεία για την άμυνα του «τριφυλλιού».

Ο Χιμένεθ αναγνώρισε το λάθος του και άλλαξε στο ημίχρονο σχηματισμό με την είσοδο των Χριστοδουλόπουλου και Πέκχαρτ (αντί των αρνητικών Πατίτο και Αϊντάρεβιτς) με την ΑΕΚ να είναι για 20 λεπτά καταιγιστική.

Ο Βλαχοδήμος δύο φορές σταμάτησε τους Χριστοδουλόπουλο και Αραούχο, αλλά στο 61 ήρθε το πρώτο γκολ του Δικέφαλου. Σε απομάκρυνση της μπάλας του Κουλιμπαλί, βρήκε στο απλωμένο χέρι και το στήθος του Βιγιαφάνιες με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να καταλογίζει πέναλτυ (για το οποίο διαμαρτύρεται ο Παναθηναϊκός).

4095946

(Ο Χριστοδουλόπουλος εκτελεί το πέναλτυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Ο Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε και η ΑΕΚ έγινε ακόμη πιο επιθετική με την είσοδο και του Μπακασέτα (αντί του Σιμόες), τον Μάνταλο δίπλα στο Γιόχανσον και τον Αραούχο αριστερά. Ο συνδυασμός σε κόντρα επίθεση των μεσοεπιθετικών της έφερε την ισοφάριση σε 2-2 από την σέντρα του Χριστοδουλόπουλου και την προβολή του Πέκχαρτ (και εδώ ο Παναθηναϊκός διαμαρτύρεται για οφσάιντ του σκόρερ, που σύμφωνα με το ριπλέι είναι «μισό παπούτσι» μπροστά).

4095986

(Η ισοφάριση της ΑΕΚ με τον Πέκχαρτ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει λίγο τη μπάλα και στο 90 κτύπησε με τον κορυφαίο επιθετικό του πρωταθλήματος, Μάρκους Μπεργκ (έφτασε τα 20 γκολ) σε αντεπίθεση των «πράσινων» (εξαιρετικό γύρισμα του Λουντ), που εξέθεσε την άμυνα της ΑΕΚ.

4096071

(Ο Μπεργκ εκθέτει την άμυνα της ΑΕΚ για το 2-3 στο ντέρμπυ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η ΑΕΚ από την πλευρά της έχει παράπονα για τις καθυστερήσεις (2 λεπτά) που κράτησε ο διαιτητής.

Η μάχη της Ευρώπης

Πλέον το «τριφύλλι» παίρνει απόσταση ασφαλείας για την υπόθεση paly offs. Αντίθετα η ΑΕΚ έχει τεράστια πίεση με μόλις 2 βαθμούς διαφορά από Ξάνθη και Πλατανιά, τον οποίο θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη στα Χανιά.

4096053

(Σε πίεση η ΑΕΚ για τα paly offs, "καθαρίζει" την 5άδα ο Παναθηναϊκός - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Παναιτωλικός-Αστέρας Τρ. 1-1
ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-3 (61 Χριστοδουλόπουλος πεν., 77 Πέκχαρτ / 24 Κλωναρίδης, 27, 90 Μπεργκ)