Super League: Πέρασε τον Πανιώνιο ο Παναθηναϊκός

Κέρδισε και τον Πανιώνιο ο Παναθηναϊκός EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Σε ένα κλειστό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός βρήκε τη λύση από το σημείο του πέναλτυ με τον Μπεργκ, νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο και τον προσπέρασε στην βαθμολογία μετά την 27η αγωνιστική της Super League.

Ο Πανιώνιος με καλή αμυντική τακτική στα πρώτα 45 λεπτά μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο και δεν του επέτρεψε να κάνει πολλές ευκαιρίες. Οι "πράσινοι" ολοκλήρωσαν έτσι το πρώτο 45λεπτο με τον Βιγιαφάνιες να έχει δοκάρι σε τετ α τετ στο 18 και τον Μπεργκ ένα πλασέ άουτ από καλή θέση στο 28, πέραν τούτου όμως ουδέν.

4099303

(Δοκάρι ο Βιγιαφάνιες για τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Και ο Πανιώνιος δεν είχε πολλές τελικές σε αυτό το διάστημα, αφοσιωμένος στην αμυντική του λειτουργία και ένα πλασέ του Μασούρα στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου να είναι η καλύτερη στιγμή του. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν από τον διαιτητή Γκράνα πέναλτυ σε ένα μαρκάρισμα του Βλάχου στον Μπεργκ στο 26.

4099318

(Ο Μπεργκ διαμαρτύρεται στον διαιτητή Γκράνα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Ίδια σχεδόν εικόνα και στο ξεκίνημα του β μέρους με τον Μασούντ να προσπαθεί επιθετικά μόνο για τον Πανιώνιο και τον Μπεργκ να βρίσκει μια ακόμη καλή φάση με πλασέ που σταμάτησε εντυπωσιακά ο Γιαννιώτης στο 62.

4099342

(Πρωταγωνιστής και πάλι επιθετικά ο Μπεργκ για τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Η λύση δόθηκε στο 73: ο Λέτο (είχε μπει σαν αλλαγή) που κυνήγησε τη μπάλα και πήρε το πέναλτυ από τον Τασουλή (ο Πανιώνιος εξέδωσε ανακοίνωση για την φάση) με τον Μπεργκ να βάζει το 21ο γκολ στο πρωτάθλημα για το 1-0 του Παναθηναϊκού.

4099360

(21 γκολ για τον Μπεργκ στο πρωτάθλημα και τρίποντο για τον Παναθηναϊκό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Ο Πανιώνιος δεν έκανε φάση μέχρι τέλους για να μπορέσει να ισοφαρίσει, και ο Παναθηναϊκός μάλλον έυκολ πήρε το τρίποντο, που τον έφερε στους 51 βαθμούς να περνά στην ισοβαθμία τον Πανιώνιο (1-1 το ματς στη Νέα Σμύρνη) και να είναι πλέον έναν βαθμό πίσω από τον ΠΑΟΚ (με το μεταξύ τους ντέρμπυ για το πρωτάθλημα στην Τούμπα την Κυριακή).