Super League: Η ΑΕΚ νίκησε τον Πλατανιά και χάνει το Λαμπρόπουλο

Σε θέση Ευρώπης και πάλι η ΑΕΚ με το διπλό στον Πλατανιά EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ πέρασε από τα Χανιά με νίκη 2-0 επί του Πλατανιά και ξαναπήρε το προβάδισμα για την 5ξ θέση έχοντας πλέον μόνη αντίπαλο την Ξάνθη μετά την 27η αγωνιστική της Super League. Αν υπάρχει κάτι που σκιάζει τη νίκη της, είναι ο τραυματισμός στο γόνατο του Λαμπρόπουλου.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με το Βινίσιους από κάθετη του Ααραούχο στο 18 και το Βραζιλιάνο να κάνει εξαιρετικό τελείωμα με το κακό του πόδι, το δεξί (μόλις το 2ο γκολ στην επαγγελματική του καριέρα).

4099568

(Ντεμπόυτο στην 11άδα με γκολ για το Βινίσιους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Η Ένωση έβγαλε στη συνέχεια προβλήματα στην ανασταλτική της λειτουργία με το 3-4-3 (κυρίως ο Αϊντάρεβιτς είχε προβλήματα στο άξονα, αναγκάζοντας το Σιμόες να τρέχει για δύο) και αρκετά λάθη που επέτρεψαν στον Πλατανιά να βγάλει φάσεις εντός περιοχής.

Όμως ο Μπάρκας την κράτησε όρθια με τις αποκρούσεις του (κορυφαία στην κεφαλιά από τα 5 μέτρα του Μπανανά), διορθώνοντας και το δικό του λάθος στο 20, βγάζοντας σε κόρνερ την προσπάθεια του Αφρικανού στόπερ (από δική του «πάσα»).

4099528

(Πολλή δουλειά ανασταλτικά στο κέντρο ο Σιμόες - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Στο β 45λεπτο όμως η ΑΕΚ όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά «κλείδωσε» και το ματς με το γκολ του Αραβίδη (είχε μπει αλλαγή στη θέση του Χριστοδουλόπουλου) στο 67.

4099734

(Γκολ και στα Χανιά μετά τον ΠΑΟΚ ο Αραβίδης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS)

Τα δύο σουτ εντός περιοχής του Μανούσου και του Αποστολόπουλου στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε την εικόνα, και η ΑΕΚ ξαναπέρασε 4η με 46 βαθμούς, έχοντας μόνο την Ξάνθη να την κυνηγά (η ισοβαθμία ευνοεί το Δικέφαλο).

Το κλάμα του Λαμπρόπουλου

Το κλίμα όμως είναι βαρύ στην ΑΕΚ για το σοβαρό τραυματισμό του Λαμπρόπουλου στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου στο γόνατο σε μια ανύποπτη διεκδίκηση της μπάλας με το Βράνιες.