Α1 μπάσκετ: Νίκες εκτός έδρας για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό Superfoods

Ένα γύρο πριν το φινάλε της Α1 μπάσκετ EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Μια ακόμη αγωνιστική με νίκες για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό Superfoods, που διατηρήθηκαν στις δύο πρώτες θέσεις της Α1 μπάσκετ μετά και την 25η αγωνιστική (με ερυθρόλευκο προβάδισμα στην ισοβαθμία). Η κανονική περίοδος ολοκληρώνεται την Μ. Πέμπτη με τη μάχη Απόλλωνα Π. και Κοροίβου για μια θέση στην κατηγορία, αλλά και τις ομάδες που θα ακολουθήσουν τους "αιώνιους" και την ΑΕΚ στα play offs.

Αντίσταση για 20 λεπτά στον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε αντίσταση από τον Προμηθέα στην Πάτρα μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Επικεντρώνοντας πάντως στην καλή άμυνα (ο κορυφαίος Αμερικανός των γηπεδούχων, Μουρ, έμεινε στους 4 πόντους) κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με +4 πόντους.

4103892

(Προσπάθεια του Φαγέ στο καλάθι του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Η διαφορά αυτή εκτοξεύθηκε στο β ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να ρολάρει και στην επίθεση (επέστρεψε και ο Γκριν στο σκοράρισμα) και να ανοίγει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στην τελευταία περίοδο (πολύ άστοχος ο προμηθέας στα τρίποντα).

4103904

(Πολυτιμότερος του Ολυμπιακού με 14 πόντους και σπουδαία άμυνα ο Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα για τον Ολυμπιακό ο τραυματισμός του Μπιρτς στα μέσα της β περιόδου, με διάστρεμμα στο δεξί πόδι. Ο προπονητής του τον προφύλαξε στο β μέρος και φαίνεται ότι δεν θα αποτελέσει σημαντικό πρόβλημα ενόψει play offs της Euroleague.

Τα 10λεπτα: 12-18, 18-32 (16-14), 38-53 (10-21), 53-72 (15-19)

4103876

(Γλύτωσε μάλλον τα χειρότερο ο Κεμ Μπιρτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Θέαμα και 100άρα

Αντίθετα, στην Κρήτη ο Παναθηναϊκός Superfoods πάτησε γκάζι από το πρώτο κιόλας 10λεπτο με 12 πόντους από τον Μπουρούση και συγκομιδή 32 πόντων σε 10 λεπτά (23-32) και νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο.

4103773

(Σε κέφια ο Μπουρούσης στο Ρέθυμνο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Το ματς εξελίχθηκε σε σόου με καρφώματα από Γκέιμπριελ, Γκιστ και Μπουρούση (19 πόντοι), τον Καλάθη να μοιράζει ιδανικά (11 ασσίστ) και τον Τζέιμς επίσης να έχει 19 πόντους για την 100άρα του «τριφυλλιού».

Τα 10λεπτα: 23-32, 41-55 (18-23), 57-80 (16-25), 74-101 (17-21)

4103814

(Κάρφωμα του Γκιστ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ)

Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει με την Κύμη στο ΣΕΦ και θα είναι πρώτος, ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Το Ρέθυμνο (υπερτερεί σε όλες τις ισοβαθμίες) θα είναι σίγουρα 6ο αν κερδίσει στη Λευκάδα τη Δόξα, ενώ ο Προμηθέας θα κυνηγήσει τα πλέι οφ στον τελικό κατηγορίας για τον Κόροιβο.

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά των αγώνων)