Α1 μπάσκετ: Πρωτιά ο Ολυμπιακός, «έπεσε» ο Απόλλων Π.

Φιναλε στην κανονική διάρκεια της Α1 μπάσκετ EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ

Ο Ολυμπιακός είναι και τυπικά πρώτος στην κανονική διάρκεια της Α1 με την εύκολη νίκη του επί της Κύμης. Δεύτερος στην ισοβαθμία ο Παναθηναϊκός Superfoods με 100άρα στον ΠΑΟΚ.  Στην κατηγορία έμεινε ο Κόροιβος, ενώ στην Α2 ακολούθησε τη Δόξα Λευκάδας ο Απόλλωνας Πάτρας. Στην 4η θέση ο Άρης.

Ερυθρόλευκο πλεονέκτημα

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα για να σφραγίσει και τυπικά την πρωτιά νικώντας την Κύμη στο ΣΕΦ. Αυτό του δίνει το πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος και στις μεγάλες μάχες (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) με τον Παναθηναϊκό Superfoods για τον τίτλο.

4105979

(Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδωσε υποχρεωτική άδεια στον Αθηναίου πριν το ματς με την Κύμη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ)

Το πιο σημαντικό στοιχείο της ημέρας ήταν ο αποκλεισμός του Γιάννη Αθηναίου, με την υποχρεωτική άδεια, που του έδωσε ο κόουτς Σφαιρόπουλος (όπως είχε κάνει νωρίτερα στη σεζόν και με τον Γκριν) για πειθαρχικό παράπτωμα.

4άδα ο Άρης με ανατροπή

Σε ένα ακόμη ντέρμπυ Άρη-ΑΕΚ η νίκη κρίθηκε στο τέλος και έδωσε το δικαίωμα στον Άρη να «αγκαλιάσει» την 4η θέση, σε συνδυασμό με την ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ.

4106287

(Αγκαλιά με την 4η θέση ο Άρης - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλή και προηγήθηκε δυο φορές με διψήφια διαφορά (37-47 ημίχρονο). Όμως βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αποφασισμένοι.

4106249

(Ο Κάμινγκς (αρ.) οδήγησε τον Άρη στην ανατροπή και τη νίκη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Παίζοντας σκληρή άμυνα και τον Κάμινγκς να σκοράρει γύρισε το ματς, προηγήθηκε ακόμη και 72-64, όμως δικά του λάθη επέτρεψαν στην ΑΕΚ να διεκδικήσει τη νίκη στα τελευταία 10’’.

4106276

(Ο Άρης νίκησε και πάλι την ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη μετά τον ημιτελικό του Κυπέλλου - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Στο 78-77 ο Τσαϊρέλης έχασε 2 βολές, αλλά ο Γιάνκοβιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουν και το φάουλ, διαμορφώνοντας το 80-77. Οι φιλοξενούμενοι πρόλαβαν και απέφυγαν το φάουλ για να κάνουν τρίποντο, άστοχο όμως, και τον Κάμινγκς να σφραγίζει τη νίκη.

Πάλι 100άρα ο Παναθηναϊκός Superfoods

Λίγο αργότερα επιβεβαιώθηκε και η 4η θέση του Άρη, αφού ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε μια ακόμη υπερηχητική πτήση με 100άρα στον ΠΑΟΚ (που έμεινε 5ος).

4106443

(Κάρφωμα του Γκέιμπριελ στο καλάθι του ΠΑΟΚ - EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Από το ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΟΑΚΑ, οι "πράσινοι" ήταν μπροστά 54-26 και έκαναν μια καλή προπόνηση ενόψει των ντέρμπυ με την Φενέρ στα play offs της Euroleague.

Η μάχη της παραμονής

Κόροιβος και Απόλλων Πάτρας έδωσαν σκληρή μάχη για την παραμονή, με την ομάδα της Ηλείας να κερδίζει. Η παρουσία του All Star NBAer Τζον Στόκτον για να δει το γιο του αγωνιζόμενο, δεν έφερε γούρι στους Πατρινούς.

4106135

(Ο Τζον Στόκτον (κ.) στην Πάτρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Παρότι και οι δύο προηγήθηκαν του Προμηθέα και του Λαύριου στο α ημίχρονο με σημαντική διαφορά, τα ματς έγιναν ντέρμπυ όσο πλησίαζε το φινάλε και η πίεση μεγάλωνε. Η παραμονή κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα του Κοροίβου, αφού ο Απόλλωνας είχε καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας, ενώ ο Προμηθέας (κυνηγούσε την είσοδο στα πλέι-οφ) ισοφάριζε 62-62 στα 27’’.

4106268

(Απογοήτευση για τους παίκτες του Απόλλωνα Π. - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ)

Όμως οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι σε δύο δικές τους επιθέσεις και με καλές άμυνες νίκησαν 66-62 και ξέσπασαν σε πανηγύρια.

4106103

(Έμεινε στην Α1 ο Κόροιβος του Ντίνου Καλαμπάκου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΗΡΟΥΝΗΣ)

Στην 6η θέση το Ρέθυμνο

Η ομάδα του Ρεθύμνου ήξερε ότι με νίκη στη Λευκάδα επί της υποβιβασμένης Δόξας, θα «κλείδωνε» την 6η θέση στην κανονική περίοδο. Και φρόντισε από το πρώτο ημίχρονο να πάρει τη διαφορά, που του επέτρεψε να το πετύχει.

4106301

(Επιτυχία η 6η θέση για το Ρέθυμνο, αποχαιρέτησε η Δόξα Λευκάδας - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ)

Αντίπαλος του στην πρώτη φάση των play offs θα είναι ο Κολοσσός Ρόδου, που τελικά έμεινε 7ος νικώντας εύκολα τα Τρίκαλα. Την 8άδα έκλεισε το Λαύριο, μετά την ήττα του Προμηθέα.

(Δείτε εδώ όλα τα στατιστικά της τελευταίας αγωνιστικής)

Τα ζευγάρια των play offs

Στην πρώτη φάση των πλέι-οφ της Α1 θα λάβουν μέρος οι ομάδες από τη θέση 5-8 και τα ζευγάρια είναι:

ΠΑΟΚ-Λαύριο (1)
Ρέθυμνο-Κολοσσός Ρ. (2)

Η πρόκριση θα κριθεί στις 2 νίκες με τους γηπεδούχους να έχουν το πλεονέκτημα έδρας. Οι ομάδες, που περάσουν θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ (νικητής 2) και τον Άρη (νικητής 1). Και εδώ η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις 2 νίκες.