Euroleague: Νίκη με πειστική εμφάνιση του Ολυμπιακού και 1-0 επί της Εφές

Πρώτη νίκη με πειστική εμφάνιση του Ολυμπιακού επί της Εφές EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Σοβαρός, συγκεντρωμένος και ομαδικός ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 87-72 από την Εφές και έκανε το 1-0 στην σειρά με την Τουρκική ομάδα στα playoffs της Euroleague. Ο Ολυμπιακός συνέχισε το σερί νικών εντός έδρας σε playoffs από τον Μάρτιο του 2011 (τον είχε κερδίσει η Σιένα).

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε όπως ακριβώς ήθελε ο προπονητής του Γιάννη Σφαιρόπουλος. Ο Ολυμπιακός επέβαλε το ρυθμό του στην επίθεση, μάζεψε τα ριμπάουντς (δεν άφησε τα επιθετικά στην Εφές) και της έκοψε τους αιφνιδιασμούς, πηγαίνοντας τη σε σετ παιχνίδι.

4109044

(Κλειδί στο α ημίχρονο η άμυνα του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Με την άμυνα του την υποχρέωσε έτσι σε τραβηγμένα σουτ, δεν επέτρεψε την δημιουργία στον Ερτέλ και δέχθηκε και μόλις 1 τρίποντο (στις 9 προσπάθειες). Επιπλέον στην επίθεση, παρότι ο Περάσοβιτς δεν επέτρεψε σκορ στον Σπανούλη (μόνο 4 ασσίστ) και τον Πρίντεζη, οι ερυθρόλευκοι είδαν όλους τους άλλους να βρίσκουν τον στόχο και την διαφορά ακόμη και στο +14 (42-28).

4108946

(Ο Μιλουτίνοφ σκοράρει μπροστά στον Ντάνστον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

8 πόντους ο Παπανικολάου, 7 Γκριν και Μιλουτίνοφ, 6 ο Μάντζαρης και ο Γουότερς (οι δύο Αμερικανοί έπαιξαν σχεδόν σε όλο το β 10λεπτο).

4109003

(Καταπληκτικός σε άμυνα και επίθεση στο α ημίχρονο ο Παπανικολάου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια Σπανούλης και Πρίντεζης σκόραραν και αυτοί και σταδιακά η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +18 (67-49). Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν συγκέντρωση στον στόχο και δεν παρασύρθηκαν στον ρυθμό, ούτε επηρεάστηκαν όταν ο Γκρέιντζερ και ο Ερτέλ κάποια στιγμή μείωσαν στους 12.

4109080

(Βρήκε και πόντους ο Σπανούλης στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η Εφές έπαιξε πιεστική άμυνα σε μια τελευταία προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, και έφτασε μέχρι το 70-60. Όμως ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος και με Σπανούλη, Πρίντεζη κρατήθηκε. Και στη συνέχεια με Μάντζαρη, Μιλουτίνοφ (υπό το βλέμμα του GM των Σαν Αντόνιο Σπερς, που έχουν τα δικαιώματά του Σέρβου), αλλά και τον Μπιρτς που πήρε εμπρός και μαζεύοντας επιθετικά ριμπάουντς πήγε και στο +21 (85-64) τελειώνοντας το ματς.

4109103

(Με πιεστική άμυνα στο τέλος προσπάθησε η Εφές να επιστρέψει στο ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή, την ίδια ώρα, με τους ερυθρόλευκους να θέλουν να κάνουν το 2-0 και να πάνε στην Πόλη για την πρόκριση στο Final 4.

Τα 10λεπτα: 18-11, 42-31 (24-20), 67-50 (25-19), 87-72 (20-22).

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του πρώτου αγώνα)

«Καθάρισε» στο β μέρος η Ρεάλ Μ.

Η Νταρουσάφακα αποδείχθηκε πολύ δύσκολη αντίπαλος για την Ρεάλ Μ. στο σπίτι της και την δυσκόλεψε μέχρι να πάρει την πρώτη νίκη. Μάλιστα η Τουρκική ομάδα στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ 37-36.

Στο β μέρος η Ρεάλ βρήκε ρυθμό και λύσεις στην επίθεση με τον Γιουλ να κάνει πάρτυ (23 πόντοι) και τον Αγιόν να προσθέτει 14. Παρότι όμως προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους στα μέσα του δ 10λεπτου, οι Τούρκοι μείωσαν 78-75 λίγο πριν το τέλος. Λάθη και η ηγετική παρουσία του Γιουλ έφεραν το 1-0 για την Ρεάλ με 83-75.