Euroleague: Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε για 2η φορά από τη Φενέρ (vid)

Δήμιος του Παναθηναϊκού Superfoods με 25 πόντους ο Μπογκντάνοβιτς EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Η Φενέρ πήρε και 2η νίκη στο κλειστό του ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό Superfoods με 80-75 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στην Πόλη. Η Τουρκική ομάδα είναι "αγκαλιά" με το Final 4 καθώς καμμία ομάδα στην ιστορία της διοργάνωσης δεν έχει επιστρέψει από το 0-2. Οι "πράσινοι" έκαναν και πάλι λάθη στην άμυνα (δεν βρήκαν λύσεις για τον Μπογκντάνοβιτς) και έχουν δικαιολογημένα και για 2 ανάποδα σφυρίγματα στο τέλος.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods ήταν εκρηκτικό έχοντας στην αρχική 5άδα Παππά, Ρίβερς και Μπουρούση (που ήταν πρωταγωνιστές στο καλό β 10λεπτο της Τρίτης): 3/3 3π., 1/1 2π. και 3/3 βολές κάνοντας το 16-6. Όμως στη συνέχεια έδωσε σουτ στον Μπογκντάνοβιτς, ήταν άστοχος στη δική του επίθεση (χωρίς καλάθι σχεδόν 4.30 λεπτά) και επέτρεψε στη Φενέρ να περάσει και μπροστά 16-20. Δύο βολές και ένα κάρφωμα μετά από κλέψιμο ήταν τα καλάθια του «τριφυλλιού» στα τελευταία 40’’.

4109746

(Και ο Διαμαντίδης στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Το β δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός Superfoods μάλλον έπαιξε άναρχο μπάσκετ με τον Τζέιμς (16 π. με 5/5 2π. και 2/3 3π.) εναντίον όλων. Την ίδια ώρα Μπογκντάνοβιτς (18) και Ούντο (14) σκόραραν τους 32 από τους 45 πόντους της Φενέρ, που είχε λύσεις σε όποια άμυνα και αν επιστράτευσε ο Πασκουάλ.

4109769

(Ασταμάτητος ο Μπογκντάνοβιτς στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η Φενέρ, βγαίνοντας από τα αποδυτήρια έδειξε να μένει συγκεντρωμένη στην επίθεσή της (έκλεισε με 18 ασσίστ το ματς) με τον Ντίξον (τρία 3π.) να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μπογκντάνοβιτς και την διαφορά στο 54-61. Οι «πράσινοι» με την βοήθεια και του κόσμου έκαναν μια τελική αντεπίθεση, μειώνοντας την διαφορά.

Με φουλ αθλητικό σχήμα (4 Αμερικανούς και τον Φελντέιν) και ενέργεια στην άμυνα (με παγίδες, όπως επέλεξε ο Πασκουάλ) ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέχισε το σερί του περνώντας μπροστά με 68-65.

Στο τελευταίο 5λεπτο επανήλθε στο σκοράρισμα ο Μπογκντάνοβιτς (δεν είχε βάλει καλάθι στο β μέρος) και η Φενέρ ξέφυγε 68-74. Ατομικές ενέργειες από Τζέιμς, Σίγνγκλετον και ένα φόλοου του Μπουρούση (δεν του δόθηκε και φάουλ) πήγαμε στο 75-76, 1 λεπτό πριν το τέλος.

4109788

(Άστοχος στο καθοριστικό σουτ στο τέλος ο Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Οι «πράσινοι» έκλεψαν την μπάλα αλλά ο Ρίβερς ήταν άστοχος στο ελεύθερο 3ποντο (υπάρχει πάντως φάουλ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ από τον Ντίξον στον Σίνγκλετον). Ο Ντίξον ευστόχησε σε δύο βολές, έγινε λάθος στην επαναφορά και η Φενέρ «κλείδωσε» τη 2η νίκη της με βολές του Σλούκα.

Τα 10λεπτα: 20-22, 43-45 (23-23), 59-63 (16-18), 75-80 (16-17)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του δεύτερου αγώνα)

Παράπονα από την διαιτησία ο Δ. Γιαννακόπουλος

Οι "πράσινοι" έχουν δικαιολογημένα παράπονα για τα δύο σφυρίγματα στο τέλος και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος έκανε ένα σχόλιο με νόημα για τον Σλοβένο διαιτητή Σάσα Πουκλ: "Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που κέρδισε αγώνα στην EuroLeague ο Παναθηναϊκός με τον Πουκλ στην διαιτητική τριάδα".

4109789

(Θανάσης και Δημήτρης Γιαννακόπουλος στη διάρκεια της αναμέτρησης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η Φενέρ έχει να χάσει 9 χρόνια ματς σε playoff στην έδρα της, ενώ άηττητος παραμένει ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Ο Παναθηναϊκός Superfoods κυνηγά ένα θαύμα, αλλιώς η Φενέρ θα βρεθεί για 3η συνεχόμενη χρονιά στην διεκδίκηση του τροπαίου (τις προηγούμενες με σκορ 3-0 οι προκρίσεις της).

2η νίκη η ΤΣΣΚΑ Μ.

Με δύο εύστοχες βολές του Χάινς 1,1’’ πριν το τέλος η ΤΣΣΚΑ Μ. κέρδισε 84-82 την Μπασκόνια και θέλει μόνο μία νίκη για την πρόκριση στο Final 4. Οι Μοσχοβίτες ήταν μπροστά και με διψήφια διαφορά, αλλά οι Βάσκοι πέτυχαν στο φινάλε της δ περιόδου να μειώσουν στους 3 πόντους.

Ένα τρίποντο του Μπομπουά στα 12’’ ισοφάρισε το ματς, αλλά το καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ του Χάιντς, στο άστοχο σουτ του Τεόντοσιτς ήταν εκείνο που έκρινε τη συνάντηση.