Europa League: σούπερ ρεβάνς και 4άδα Θέλτα, Σάλκε, Λυόν και Γιουνάιτεντ

Η Λυόν πήρε την πιο δραματική πρόκριση στους 4 του Europa League στα πέναλτυ από την Μπεσίκτας Reuters / Murad Sezer Livepic

Μόνον η Θέλτα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League στα 90 λεπτά, με το 1-1 στο Βέλγιο, καθώς τα άλλα τρία ζευγάρια από τις ρεβάνς πήγαν στην παράταση. Γιουνάιτεντ και Άγιαξ πήραν εκεί το δικό τους εισιτήριο, ενώ στην Τουρκία η Λυόν στα πέναλτυ.

Συνεχίζει για το τρόπαιο η Γιουνάιτεντ

Στο Ολντ Τράφορντ ο Μιχταριάν έβαλε νωρίς γκολ για τη Γιουνάιτεντ, αλλά η Άντερλεχτ δεν εγκατέλειψε και έστειλε το ματς στην παράταση με τον Χανί στο 32.

2017 04 20T191745Z 135717465 MT1ACI14781560 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MUN ADL

(5ο γκολ του Μιχταριάν στο Europa League - Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Η Μάντσεστερ έχασε σημαντικές ευκαιρίες μέχρι το τέλος για να καθαρίσει την πρόκριση, αλλά δεν έβαλε γκολ, ενώ ο Μουρίνιο έχει να ανησυχεί και για τον τραυματισμό του Ιμπραΐμοβιτς στο τέλος του 90λεπτου.

2017 04 20T210124Z 135723684 MT1ACI14781807 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MUN ADL

(Στο φορείο ο Ζλάταν - Πηγή: Reuters / Andrew Yates Livepic)

Στην παράταση πάντως έβαλε 2 γκολ, με τον Πογκμπά, που ακυρώθηκε σωστά για φάουλ του Φελαϊνί και του Ράσφορντ, που έφερε την ομάδα στην 4άδα.

2017 04 20T212346Z 135725026 MT1ACI14781846 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA MUN ADL

(Ο Ράσφορντ στέλνει τη Γιουνάιτεντ στην 4άδα - Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Ματσάρα στην Πόλη

Αυτή την φορά Μπεσίκτας και Λυόν πρόσφεραν θέαμα και όχι τα επεισόδια των οπαδών της. Το 90λεπτο ήταν απλά χορταστικό με τον Ταλίσκα δυο φορές να δίνει το προβάδισμα στην Τουρκική ομάδα. Ο Λακαζέτ στο 34 ήταν εκείνος που είχε ισοφαρίσει.

2017 04 20T202728Z 135721648 MT1ACI14781726 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA BES LYO

(Δύο γκολ ο Ταλίσκα για την Μπεσίκτας - Πηγή: Reuters / Murad Sezer Livepic)

Οι δύο ομάδες είχαν σωρεία ευκαιριών, ένα δοκάρι ο Κουαρέσμα και δύο για τη Λυόν ο Κορνέ και ο Λακαζέτ (στο 90) και τον Φάμπρι, που είχε κοστίσει την ήττα στην Μπεσίκτας στο α ματς, να κάνει απίθανες επεμβάσεις.

Το ίδιο έκανε και ο Λοπέζ (τερματοφύλακας της Λυόν), ενώ και στην παράταση ο Φάμπρι κράτησε την εστία του στέλνοντας το ματς στα πέναλτυ.

2017 04 20T193248Z 135718368 MT1ACI14781612 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA BES LYO

(Ο Φάμπρι διώχνει μπροστά από τον Ντιακαμπί - Πηγή: Reuters / Osman Orsal Livepic)

Εκεί μίλησε ο Λόπεζ, μετά από 6 εύστοχα κτυπήματα και από τις δύο ομάδες. Απέκρουσε τις εκτελέσεις του Τόσιτς και του Μίτροβιτς, ο Ζαλέ έστειλε την μπάλα άουτ για τη Λυόν, αλλά ο αρχηγός Γκοναλόν στο 16ο κτύπημα σκόραρε το 6-7 χαρίζοντας την πρόκριση στη Γαλλική ομάδα (για πρώτη φορά στην ιστορία της σε διαδικασία πέναλτυ).

2017 04 20T215340Z 135726820 MT1ACI14781943 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA BES LYO

(Το πέναλτυ της πρόκρισης της Λυόν από τον Γκοναλόν - Πηγή: Reuters / Osman Orsal Livepic)

Ο Άγιαξ τιμώρησε τη Σάλκε

Ο Άγιαξ στο πρώτο ματς έβαλε μόνο δύο γκολ, ενώ μπορούσε πολλά περισσότερα και η Σάλκε επιβεβαίωσε το «όνομα» της αγγίζοντας την ανατροπή.

2017 04 20T202011Z 135721211 MT1ACI14781703 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA S04 AJA

(Ο Μπουργκστάλερ κάνει το 2-0 και στέλνει το ματς στην παράταση - Πηγή: Reuters / Wolfgang Rattay Livepic)

Οι «βασιλικοί μπλε» έβαλαν δύο γρήγορα γκολ στο 90λεπτο και παίζοντας και με παίκτη παραπάνω στην παράταση (αποβλήθηκε στο 80 με 2η κίτρινη ο Φέλντμαν) πέτυχαν και το 3ο γκολ της πρόκρισης στην παράταση. Δεν την "κλείδωσαν" όμως παρά το 3-0.

2017 04 20T212835Z 135725315 MT1ACI14781854 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA S04 AJA

(Πρόκριση με 10 παίκτες στην Γερμανία ο Άγιαξ - Πηγή: Reuters / Thilo Schmuelgen Livepic)

Όμως ο Άγιαξ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και μπόρεσε να πετύχει ένα «χρυσό γκολ» με τον αμυντικό Φιρχέφερ (ενώ νωρίτερα είχε χάσει τετ α τετ). Με όλη την Σάλκε μπροστά, ο Γιουνές σε κόντρα επίθεση πέτυχε το τελικό 3-2.

Πρώτη φορά στους 4 η Θέλτα

Ιστορική πρόκριση για την Θέλτα για πρώτη φορά σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Και τα δύο γκολ μπήκαν στο β μέρος με τον Σίστο να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 63.

2017 04 20T212442Z 135725082 MT1ACI14781832 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA GNK GVG

(Για πρώτη φορά στους 4 η Θέλτα - Πηγή: Reuters / Francois Lenoir Livepic)

Τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε ο Τροσάρ, αλλά η Γκενκ που ήθελε ένα ακόμη γκολ δεν έκανε ούτε φάση μέχρι τέλος, χάρις στην καλή αμυντική τακτική της Θέλτα.

Μπεσίκτας-Λυόν 2-1 (27, 58 Ταλίσκα / 34 Λακαζέτ), 6-7 πέναλτυ
Σάλκε-Άγιαξ 3-2 (53 Γκορέτσκα, 56 Μπουργκστάλερ, 101 Καλιτζιούρι / 111 Φιρχέφερ, 120 Γιουνές)
Γκενκ-Θέλτα 1-1 (67 Τροσάρ / 63 Σίστο)
Μάντσεστερ Γ.-Άντερλεχτ 2-1 (10 Μιχταριάν, 107 Ράσφορντ / 32 Χανί)