Euroleague: 3η νίκη για τη Φενέρ, εκτός Final 4 ο Παναθηναϊκός Superfoods

Αντίο στην Euroleague με 3-0 από τη Φενέρ EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Αντίο στην Euroleague και το Final 4 είπε στην Πόλη ο Παναθηναϊκός Superfoods με την ήττα του 79-61 από τη Φενέρ. Για τρία δεκάλεπτα οι «πράσινοι» έπαιξαν την άμυνα, που έπρεπε, αλλά δεν είχαν λύσεις στην δική τους επίθεση, που τελικά τους στοίχισε και την 3η ήττα από την Τουρκική ομάδα, που έκανε και επίδειξη δύναμης στο τέλος. 3-0 και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με την Μπασκόνια.

Παρά το μουδιασμένο του ξεκίνημα στην Πόλη, που έφερε τη Φενέρ μπροστά με 11-4, ο Παναθηναϊκός Superfoods με «αμερικανική 5άδα» (Καλάθης, Τζέιμς, Ρίβερς, Γκιστ και Σίνγκλετον) και καλή αμυντική κίνηση βρήκε καλάθια και πέρασε και μπροστά με 11-12. Κλειδί τα επιθετικά ριμπάουντς (δεν άφησε ούτε ένα στη Φενέρ) και τα λάθη (4-1). Οι δύο ομάδες είχαν εναλλαγή στο σκορ μέχρι το τέλος του 10λέπτου.

4114118

(Δυναμικό ξεκίνημα στο σκοράρισμα ο Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε το «τριφύλλι» και στα πρώτα 5 λεπτά της β περιόδου όταν και προηγήθηκε με 25-26. Μετά όμως εμφάνισε τα συμπτώματα των πρώτων δύο αγώνων στην επίθεση και κόλλησε για αρκετή ώρα στους 28 πόντους, με τη Φενέρ να φεύγει και με +9. Χωρίς μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο να έχει σκορ από τον κορυφαίο των πρώτων δύο αναμετρήσεων Μπογκντάνοβιτς.

4114121

(Καλάθι του Τζέιμς μπροστά στον Μπογκντάνοβιτς, που έμεινε δίχως πόντο στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια η Φενέρ πήγε τη διαφορά στο +11 (44-33), με τους «πράσινους» να κάνουν μια μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα. Αλλά στο 44-37 ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε πολλά μεγάλα σουτ (σε συνδυασμό με την άμυνα της Φενέρ) για να ξαναμπεί γερά στο ματς. Και στο φινάλε της περιόδου βρέθηκε ξανά πίσω με διψήφιο αριθμό πόντων.

4114176

(Πολύ δυνατή η άμυνα της Φενέρ στο γ δεκάλεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Κάποια γρήγορα τρίποντα από Ντίξον και Μπογκντάνοβιτς (που βρήκε σκορ στην τελευταία περίοδο) «σκότωσαν» ψυχολογικά τον Παναθηναϊκό Superfoods, με την διαφορά να εκτοξεύεται πάνω από τους 20 πόντους (69-46) και να «κλειδώνει» η Φενέρ την πρόκριση με 3-0.

4114143

(Γιορτή από τους φιλάθλους της Φενέρ που θέλουν το τρόπαιο στο Final 4 - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο μόνος που φάνηκε να παλεύει από την αρχή ήταν ο Κρις Σίνγκλετον, ο Ρίβερς ήταν πρώτος σκόρερ (τα περισσότερα καλάθια όμως όταν κρίθηκε το ματς), ενώ όλοι οι υπόλοιποι ήταν σε τραγική κατάσταση επιθετικά...Την ίδια ώρα η Φενέρ χωρίς τον Μπογκντάνοβιτς στο σκοράρισμα (έφτασε τους 10 πόντους στο τέλος), είχε 5 παίκτες να τον «αντικαθιστούν» επάξια με διψήφια συγκομιδή.

Τα 10λεπτα: 18-17, 37-30 (19-13), 52-42 (15-12), 79-61 (27-19)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του δεύτερου αγώνα)

Δ.Γιαννακόπουλος: Συγχαρητήρια στη Φενέρ, τώρα το πρωτάθλημα

Τον τόνο για την επόμενη ημέρα στον Παναθηναϊκό Superfoods έδωσε ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος: "Δεν αξίζαμε να προκριθούμε. Σε μια σειρά αγώνων συνήθως ο καλύτερος κερδίζει και η Φενέρμπαχτσε ηταν καλυτερη. Της αξίζουν συγχαρητήρια. Εμεις πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας, να σοβαρευτούμε και να πάμε να πάρουμε το πρωτάθλημα".

Τσάβι Πασκουάλ: "Από τις πιο δύσκολες στιγμές της καριέρας μου"

Φανερά απογοητευμένος από τον αποκλεισμό με 3-0 εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Παναθηναϊκού Superfoods Τσάβι Πασκουάλ, που συνεχάρη τη Φενέρ για την δίκαιη πρόκριση της. "Είναι μία δύσκολη στιγμή για όλους μας, είναι μία από τις πιο δύσκολες στιγμές στην καριέρα μου, μία από τις πιο δύσκολες στιγμές μου, αλλά πρέπει να τις ξεπεράσουμε, γιατί είχαμε όραμα και πίστη γι’ αυτό. Μπορούμε να χάσουμε, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Πρέπει να το ξεπεράσουμε, να κοιτάξουμε μπροστά και να προετοιμαστούμε για τους ημιτελικούς του Πρωταθλήματος".

Διαβάστε περισσότερα στο Onsports.gr

4114177

(Απογοητευμένος για τον τρόπο που αποκλείστηκε ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν ο Τσάβι Πασκουάλ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

«Σκούπα» και η ΤΣΣΚΑ Μ.

Η ΤΣΣΚΑ Μ. νίκησε 88-90 στην Ισπανία τη Μπασκόνια και θα υπερασπιστεί τον τίτλο της στο Final 4, παίρνοντας και αυτή την πρόκριση με 3-0. Το ματς ήταν πανομοιότυπο με τα δύο πρώτα. Η Μπασκόνια κοντά στο σκορ (στο καλάθι η διαφορά που έπαιρναν οι ομάδες), ενώ η ΤΣΣΚΑ Μ. πήρε διαφορά 10 πόντων στο 37 (74-84).

Μαζεμένα τρίποντα του Λάρκιν (άφαντος μέχρι εκείνη την ώρα, με τον Σενγκέλια να κρατά μόνος του την ομάδα του με 17 από τους 19 πόντους του στο γ 10λεπτο) έκαναν το 87-90 στα 37’’. Η ΤΣΣΚΑ αστόχησε και ο Λάρκιν ευστόχησε σε μια βολή στα 6,7’’.

Οι Μοσχοβίτες έκαναν λάθος επαναφορά (!) και η Μπασκόνια είχε μια τελευταία ευκαιρία. Τόσο στον Λάρκιν όσο και στον Χάνγκα φαίνεται να γίνονται 2 φάουλ, αυτό που μέτρησε όμως ήταν το καθαρό κόψιμο του Χάινς, και η ΤΣΣΚΑ Μ. για 6η σερί σεζόν στο Final 4.

Πλέον Φενέρ και ΤΣΣΚΑ Μ. περιμένουν να μάθουν τους αντιπάλους τους από τα ζευγάρια Νταρουσάφακα-Ρεάλ Μ. (Φενέρ) και Εφές-Ολυμπιακός (η ΤΣΣΚΑ Μ.).