NBA: Φινάλε με ήττα για τους Μπακς στο καλάθι, αλλά με «σόου Αντετοκούνμπο»

Ο ΝτεΡόζαν (δ.) "κέρδισε" τη μάχη της πρόκρισης από τον Αντετοκούνμπο Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports

Το Μιλγουόκι αποχαιρέτησε τη σεζόν στο NBA, χάνοντας τη σειρά με το Τορόντο με 4-2, καθώς οι Ράπτορς κέρδισαν σε ένα συγκλονιστικό ματς με 92-89. Όμως η αποχαιρετηστήρια εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, μπροστά στο κοινό της πόλης του ήταν καταπληκτική, με ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα (34 π.), οφηγώντας τα "ελάφια" σε μια απίστευτη επιστροφή στο ματς από το -25 (!) στη γ περίοδο.

Με κουρεμένο κεφάλι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε σε ένα εκρηκτικό δίλεπτο το ματς με 3/3 2π. και 2/3 βολές για ένα προβάδισμα 8-2 των Μπακς. Τα «ελάφια» όμως έκαναν πολλά λάθη και έδωσαν τη δυνατότητα στο Τορόντο (που έσφιξε την άμυνα του) να περάσει μπροστά στο σκορ (10 π. ο ΝτεΡόζαν).

2017 04 27T235425Z 1396423199 NOCID RTRMADP 3 NBA PLAYOFFS TORONTO RAPTORS AT MILWAUKEE BUCKS

(Ηγετική εμφάνιση στην επίθεση για το Τορόντο από τον ΝτεΡόζαν (ν.10) - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Ο Giannis έπαιζε ουσιαστικά μόνος του, σημειώνοντας προσωπικό ρεκόρ σε μια περίοδο με 14 πόντους (με 5/6 2π.-με υποψία φάουλ στο τελευταίο άστοχο σουτ- και 4/5 β.), και μόνον ο Μίντλετον βοηθούσε στο σκοράρισμα.

(Ρεκόρ πόντων σε μια περίοδο για τον Αντετοκούνμπο - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Οι Ράπτορς προσάρμοσαν ακόμη περισσότερο την άμυνα τους στον Αντετοκούνμπο (2/7 2ποντα σε αυτή την περίοδο) και συνέχισαν να παίρνουν σκορ από τον πάγκο τους (19 πόντους) μαζί με τον ΝτεΡόζαν (16 π.).

Στο δίλεπτο που υποχρεωτικά πήγε για ανάσες στον πάγκο ο Αντετοκούνμπο, το Τορόντο ξέφυγε με 11 πόντους (34-45), διαφορά, που υπερασπίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Εκτός από τους 18 πόντους του Greek Freak (μαζί με 5 ριμπ., 1 κλ. και 1 κοψ), ο Μίντλετον είχε 8 και η διαφορά δημιουργήθηκε από το γεγονός ότι μόνον ο Ντελαβεντόβα σκόραρε (6 π.) από τους παγκίτες.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια ήρθε μια σειρά από τρίποντα του Λόουρι και του Πάουελ για να εκτοξευτεί η διαφορά στο +25 (46-71) για το Τορόντο. Ο Αντετοκούνμπο συνέχισε τον μοναχικό του δρόμο στο σκοράρισμα.

(Καλάθι του Πάουελ για το Τορόντο - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Με τον κόσμο να δίνει μια τελευταία ώθηση οι Μπακς επιχείρησαν μια αντεπίθεση και καθώς βρήκαν τρίποντα από τον Ντελαβεντόβα, τον Τέρι και τον Αντετοκούνμπο (!) μπόρεσαν να βρεθούν στο -13 (61-74).

Το σερί από το 31 (και το -25) συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο για το Μιλγουόκι και έφτασε το 20-3, που έδωσε τη δυνατότητα στα «ελάφια» να πλησιάσουν στο 66-74 και να κάνουν το ματς ντέρμπυ.

Ακολούθησε ένα ακόμη διάστημα με το Τορόντο να μην μπορεί να σκοράρει και να σταματά τον Giannis μόνο με φάουλ. Παρότι εξαντλημένος και ήταν άστοχος (3/8) ο Έλληνας άσσος έκανε νέο ρεκόρ σκοραρίσματος στα Playoffs και έδωσε το σύνθημα σε Μίντλετον και Τέρι να τον ακολουθήσουν και οι Μπακς να προσπεράσουν με 80-78, 3 λεπτά πριν το φινάλε.

Με την κούραση όμως να παίζει το ρόλο της, το Τορόντο πήρε διαφορά 7 πόντων και παρότι οι Μπακς πλησίασαν στο -3, στην τελευταία τους επίθεση ο Αντετοκούνμπο δεν ρίσκαρε το τρίποντο για την ισοφάριση, αλλά πήγε στο κάρφωμα και ο ΝτεΡόζαν με δύο ακόμη εύστοχες βολές στα 3’’ έστειλε το Τορόντο στους ημιτελικούς της Ανατολής.

Ο Αντετοκούνμπο έπαιξε 46.39 στο ματς (!) και είπε αντίο στη σεζόν με μυθική εμφάνιση και ρεκόρ: 34 π. ( 13/23 2π.,1/2 3π., 7/13 β.), 9 ριμπ., 3 ασσ., 2 κλ. και 2 κοψ.

(Αντίο στη σεζόν με συγκλονικστική εμφάνιση για το Γιάννη Αντετοκούνμπο - Πηγή: Reuters / Jeff Hanisch-USA TODAY Sports)

Εξαιρετικός όμως ήταν και ο Ντεμάρ ΝτεΡόζαν με 32 πόντους για τους Ράπτορς, που θα αντιμετωπίσουν τώρα τους πρωταθλητές Καβαλίερς.

Τα 12λεπτα: 24-28, 38-51 (14-23), 61-74 (23-23), 89-92 (28-18)