Euroleague: Νίκη του Ολυμπιακού στην Πόλη επί της Εφές και 2-2 (vid)

Σε 5ο αγώνα στο ΣΕΦ κρίνεται η πρόκριση στο ζευγάρι Ολυμπιακού-Εφές EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Σε 5ο αγώνα στο ΣΕΦ θα κριθεί η πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final 4 της Euroleague. Οι ερυθρόλευκοι πήραν μια σπουδαία νίκη με 74-62 και απέδειξαν ότι είναι καλύτερη ομάδα και έχει πλέον και την ψυχολογία για το 5ο ματς (Τρίτη 2/5, 21.00). Η Ρεάλ Μ. νωρίτερα κέρδισε τη Νταρουσάφακα και έγινε η 3η ομάδα του Final 4 (19-21/5), όπου θα αντιμετωπίσει τη Φενέρ (η ΤΣΣΚΑ Μ. αναμένει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Εφές).

Η Εφές ξεκίνησε με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, υποχρεώνοντας σε γρήγορα 3 λάθη τον Ολυμπιακό και παίρνοντας διαφορά 12 πόντων (18-6) μόλις σε 4.30 λεπτά αγώνα. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ψήλωσε το σχήμα με τον Σπανούλη στο 1 και τον Παπαπέτρου σούτινγκ γκαρντ και οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν σε 18-14, αλλά κάποια άστοχα σουτ στο τέλος έδωσαν και πάλι «ανάσα» στην Τουρκική ομάδα.

4116741

(Στο "1" ο Σπανούλης για αρκετή ώρα - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το ξεκίνημα του β δεκαλέπτου ήταν πάλι νωθρό για τον Ολυμπιακό με την Εφές να σαρώνει τα επιθετικά ριμπάουντς (9 κοατοχές περισσότερες) και να φτάνει και πάλι σε διψήφια διαφορά (29-16).

Όμως ο Ολυμπιακός είχε απάντηση (έκοψε τη δημιουργία της Εφές με τα φόργουορντ) και μάλιστα με Σπανούλη και Πρίντεζη να παίρνουν ανάσες στον πάγκο και τον Παπανικολάου με τον Γκριν να δίνουν πόντους. Μπαίνοντας και οι «αρχηγοί» στο παρκέ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 36-35 και δέχθηκε ένα δίποντο μέχρι το ημίχρονο (1/11 τρίποντα η Εφές).

4116740

(Καλό δεύτερο δεκάλεπτο ο Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Μετά από ένα κάρφωμα του Μπιρτς ήρθε ένα κρεσέντο τριπόντων (2 ο Σπανούλης, και από 1 Μάντζαρης και Παπανικολάου), που έδωσαν προβάδισμα 48-52 στον Ολυμπιακό. Και οι Τούρκοι όμως είχαν απάντηση και το ματς πήγε καλάθι με καλάθι μέχρι το φινάλε της γ περιόδου, που ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά στο σκορ (και ας ήταν πολύ πίσω στην μάχη των ριμπάουντς).

Στην τελική ευθεία ο Ολυμπιακός συνέχισε να χάνει τα ριμπάουντς, αλλά έπαιξε εξαιρετική άμυνα (μόλις 3 τρίποντα η Εφές) με το Γιανγκ σε ρόλο «λίμπερο» στην ρακέτα να προκαλεί πρόβλημα σε όλα τα μπασίματα των παικτών της Τουρκικής ομάδας. Έφτασε έτσι στο +11 (57-68) στο τελευταίο 4λεπτο με καλάθια του Σπανούλη.

4116778

(Κομβικός στην άμυνα ο Γιανγκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η Εφές δεν είχε λύσεις και στο ψυχολογικό κομμάτι, χάνοντας και βολές και ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά. Κορυφαίος των νικητών ο Σπανούλης με 18 πόντους (5/11 3π.), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γκριν-Πρίντεζης.

Τα 10λεπτα: 21-14, 38-35 (17-21), 54-55 (16-20), 62-74 (8-19)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του τρίτου αγώνα)

(Πηγή: You Tube / Euroleague Basketball)

Στο Final 4 και η Ρεάλ Μαδρίτης

Η εντός έδρας ήττα από τη Νταρουσάφακα μάλλον πλήγωσε τον εγωισμό των παικτών του Λάσο, που κέρδισαν για 2η φορά την Τουρκική ομάδα στην έδρα της 89-78 και προκρίθηκαν στο Final 4.

Καθοριστικός παίκτης για την Ρεάλ Μ. ήταν ο Τρέι Τόμπκινς, που ήρθε από τον πάγκο δίνοντας 15 πόντους στην Ρεάλ. Με ένα ξέσπασμα στην γ περίοδο πήρε διαφορά 17 πόντων (60-77 στο 32’) και «καθάρισε» το ματς. 17 πόντους είχε ο Γιουλ και άλλους 15 ο Ράντολφ.

Στον ημιτελικό της Πόλης θα βρει την Φενέρ του Ομπράντοβιτς, όπως και πριν από 2 χρόνια στην Μαδρίτη (όταν κατέκτησε το τρόπαιο στον τελικό με τον Ολυμπιακό), αλλά αυτή την φορά θα είναι στο «σπίτι» των Τούρκων.