Α1 μπάσκετ: Πρώτη νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ για τα play offs

Ο Άρης νικητής στο πρώτο ντέρμπυ "αιωνίων" με τον ΠΑΟΚ για τα play offs της Α1 EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο Άρης πήρε τη ρεβάνς για τις δύο ήττες του από τον ΠΑΟΚ στην κανονική περίοδο και νικώντας 69-65 στην παράταση έκανε το 1-0 στο δρόμο για τα ημιτελικά της Α1. Το ματς ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες εξαιρετικά άστοχες (από 4 εύστοχα 3ποντα σε 47 προσπάθειες!) και έκαναν από 17 λάθη (!). Κρίθηκε στην παράταση από την γραμμή των βολών υπέρ του Άρη, που έχει να χάσει στην έδρα του από το Νοέμβριο (Παναθηναϊκό Superfoods). Αύριο παίζει η ΑΕΚ με το Ρέθυμνο.

Το πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο ανήκε στον ΠΑΟΚ που πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Σόμπεϊ (12 πόντους, αλλά άστοχος στα τρίποντα 0/4) να τον οδηγεί, ενώ ο Άρης παρότι ισοφάρισε στην β περίοδο, ακολουθούσε στο σκορ.

4117428

(Ο Σόμπεϊ οδήγησε στο σκοράρισμα τον ΠΑΟΚ στο α ημίχρονο - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Οι δύο ομάδες επικέντρωσαν στην άμυνα (με τον ΠΑΟΚ πιο επιτυχημένα), ενώ ήταν άστοχοι στην επίθεση. Για τον Άρη έπαιξε μόλις 1.30 λεπτό ο Κάμινγκς καθώς έκανε γρήγορα 2 φάουλ και ο προπονητής του τον κράτησε στον πάγκο, ενώ το σκοράρισμα έπεσε στις πλάτες των Ελλήνων (ελάχιστη η συνεισφορά των ξένων).

4117534

(Κάρφωμα του Μούρτου στο καλάθι του ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Το τρίτο 10λεπτο ήταν απογοητευτικό επιθετικά για τις δύο ομάδες, που δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με βολές. Μια τεχνική ποινή στον Δημήτρη Πρίφτη και ένα αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Κάμμινγκς έφεραν κάποιους μαζεμένους πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το Δικέφαλο να συνεχίζει να οδηγεί το σκορ.

4117537

(Άμυνα και πολλά φάουλ στο ντέρμπυ των "αιωνίων" της Θεσσαλονίκης, Άρη και ΠΑΟΚ - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Όμως στην τελική ευθεία ο Δικέφαλος έμεινε για 9 λεπτά (!) με μόλις δύο εύστοχες βολές του Μακ Φάντεν (0/8 2π., 0/2 3π. και 7 χαμένες επιθέσεις από λάθη), ενώ οι Γιάνκοβιτς και Ξανθόπουλος έγιναν «διψήφιοι» και έδωσαν προβάδισμα 58-52, πριν σκοράρει ο Σόμπεϊ στο 39.

4117651

(Ο Γιάνκοβιτς (ν.18) με τον Ξανθόπουλο έμοιαζαν να δίνουν τη νίκη στον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Άλλη μια χαμένη επίθεση του ΠΑΟΚ και ο αιφνιδιασμός από τον Τσαϊρέλη (μαζί με μία βολή του Κάμινγκς έκανε το 61-54 (37") έμοιαζαν να τελειώνουν το ματς υπέρ των "κίτρινων". Με τρίποντο και βολή του Τσόχλα έγινε το 61-58 στα 27'' και η λάθος επαναφορά του Άρη (Ξανθόπουλος), επέτρεψαν στον Μακ Φάντεν με το 4ο μόλις τρίποντο του ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

4117652

(Λάθος στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, MVP στο φινάλε για τον Άρη ο Ξανθόπουλος - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο Αμερικανός όμως ήταν ο μοιραίος του ΠΑΟΚ στην παράταση, αφού στο 66-64 (29΄΄ πριν το τέλος) ευστόχησε μόνο σε 1/3 βολές που κέρδισε. Ο Ζάρας με μία βολή έκανε το 67-65, ο Σόμπεϊ αστόχησε σε τρίποντο και ο Ξανθόπουλος διόρθωσε το λάθος στο φινάλε της κανονικής διάρκειας με ριμπάουντ και δύο εύστοχες βολές.

Τα 10λεπτα: 16-20, 33-37 (17-17), 47-50 (14-13), 61-61 (14-11) / 69-65 (8-4)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα).

Αύριο η ΑΕΚ υποδέχεται το Ρέθυμνο (που απέκλεισε στον α γύρο τον Κολοσσό Ρόδου). Οι σειρές θα κριθούν στις 2 νίκες και οι νικητές θα αντιμετωπίσουν στους ημιτελικούς τον Ολυμπιακό (Άρης-ΠΑΟΚ) και τον Παναθηναϊκό (ΑΕΚ-Ρέθυμνο).