F1: Πρώτη νίκη στην καριέρα του Μπότας στο Grand Prix της Ρωσίας

Ο πρόεδρος Πούτιν κάνει την απονομή στο γκραν πρι της Ρωσίας και το νικητή Βάλτερι Μπότας Reuters / Maxim Shemetov

Ο Βάλτερι Μπότας κέρδισε τον πρώτο αγώνα στην καριέρα του στην Formula 1 στο Grand Prix της Ρωσίας. Ο οδηγός της Mercedes έδωσε μεγάλη μάχη στο δεύτερο μισό του αγώνα με την Ferrari του Φέτελ, αλλά άντεξε στην αντεπίθεση του Γερμανού οδηγού. Στο βάθρο και ο Ραϊκόνεν, 4ος έμεινε ο Χάμιλτον.

Ο αγώνας στην πίστα στο Σότσι δεν είχε ανατροπές και ουσιαστικά κρίθηκε στην εκκίνηση του. Ο Βάλτερι Μπότας, παρότι ήταν στην 3η θέση, έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα και πέρασε και τις δύο Ferrari. Στην εκκίνηση έγινε και το πιο συναρπαστικό συμβάν της κούρσας με τη σύγκρουση των μονοθεσίων του Πάλμερ και του Γκροζάν.

2017 04 30T121319Z 48102391 UP1ED4U0XY6PJ RTRMADP 3 MOTOR F1 RUSSIA

(Ο Μπότας έχει προσπεράσει στην εκκίνηση τις δύο κόκκινες Ferrari - Πηγή: Reuters / Maxim Shemetov)

Ο Μπότας διατήρησε σταθερά το προβάδισμα από τον Φέτελ και η επόμενη "μάχη" δόθηκε στην στρατηγική του μοναδικού πιτ στοπ: ο Μπότας μπήκε στον 27ο γύρο και ο Φέτελ στον 35ο. Με πιο φρέσκα ελαστικά πίεσε μέχρι τέλους τη Mercedes πλησιάζοντας και στο μισό δευτερόλεπτο την διαφορά, αλλά ο Μπότας άντεξε.

2017 04 30T134216Z 231859141 UP1ED4U122FS9 RTRMADP 3 MOTOR F1 RUSSIA

(Πρώτη νίκη στην καριέρα του Βάλτερι Μπότας -

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Φινλανδού οδηγού μετά από 83 αγώνες και μόλις στον 4ο με την ομάδα της Mercedes. O Ραϊκόνεν ήταν 3ος με μεγάλη διαφορά από τον Χάμιλτον, ενώ την 5άδα έκλεισε ο Φερστάπεν (η άλλη Red Bull του Ρικιάρντο εγκατέλειψε στον 7ο γύρο). Τους νικητές συνεχάρη ο Ρώσος πρόεδρος Βλάντιμιρ Πούτιν, που έκανε την απονομή.

2017 04 30T140056Z 120303660 UP1ED4U12XJST RTRMADP 3 MOTOR F1 RUSSIA

(Ο νικητής Βάλτερι Μπότας με τον Ρώσο πρόεδρο Βλαντιμίρ Πούτιν - Πηγή: Reuters / Maxim Shemetov)

Η μάχη του παγκοσμίου πρωταθλήματος άναψε: στους πιλότους ο Φέτελ έχει 86, ακολουθεί ο Χάμιλτον με 73 και ο Μπότας είναι πλέον στους 63, ενώ στους κατασκευαστές μετά από 4 αγώνες η Mercedes έχει 136 και η Ferrari 135. Επόμενος αγώνας 12-14 Μαΐου στην Ισπανία.

2017 04 30T140623Z 236982733 UP1ED4U136MT1 RTRMADP 3 MOTOR F1 RUSSIA

(Ο Μπότας για πρώτη φορά με το Κύπελλο του νικητή - Πηγή: Reuters / Maxim Shemetov)