Basket Champions League: Η Τενερίφη νίκησε την Μπάνβιτ στον τελικό (vid)

Στην Τενερίφη το Basketball Champions League Twitter / @CB1939Canarias

Η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη κατέκτησε το πρώτο Basketball Champions League νικώντας στον τελικό του Final 4 την Τουρκική Μπάνβιτ με 63-59. Στην 3η θέση τερμάτισε η Μονακό, που επιβλήθηκε της Βενέτσια.

Η Ισπανική ομάδα ήταν η διοργανώτρια του Final 4 και επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό του τελικού. Με όπλο της την άμυνα, πήρε μια διαφορά 4 πόντων από το πρώτο 10λεπτο και κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι το φινάλε, με μικρές αυξομοιώσεις (όχι όμως σε διψήφιο), έχοντας την βοήθεια του κοινού της, που γέμισε το κλειστό.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 18 πόντους (αναδείχθηκε MVP), ενώ ο Ντέιβιν Ουάιτ τέλειωσε το ματς με 14 πόντους, εκ των οποίων οι πέντε στο φινάλε. Η Τενερίφη πέτυχε να κρατήσει κάτω από τους 20 πόντους το μεγάλο όπλο της Μπάνβιτ: ο Αμερικανός Τζόρνταν Θίοντορ είχε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά με 7/18 σουτ, ενώ double double πέτυχε ο Γκεντιμίνας Όρελικ (13π., 13ριμπ.).

Ο Γιώργος Μπόγρης έπαιξε 17.30 λεπτά και είχε 2 πόντους (1/6 σουτ), 6 ριμπ. και 1 ασσίστ. Αυτό ήταν το πρώτο μεγάλο τρόπαιο στην ιστορία του Ισπανικού συλλόγου. Στην πορεία για το Final 4 απέκλεισε τον ΠΑΟΚ.

Τα 10λεπτα: 16-12, 34-31 (18-19), 51-46 (17-15), 63-59 (12-13).

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Στον μικρό τελικό η Μονακό (έχασε 83-74 από την Μπάνβιτ στον α ημιτελικό) νίκησε τη Βενέτσια (67-58 από την Τενερίφη στον β ημιτελικό) του Μάικ Μπράμος εύκολα με 91-77.