Α1 μπάσκετ: Άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Άρη στο ΣΕΦ

Επιβλητική η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη στο ΣΕΦ EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Σε υγιεινό περίπατο εξελίχθηκε ο πρώτος ημιτελικός των Playoffs της Α1 μπάσκετ, αφού ο Ολυμπιακός κέρδισε άνετα τον Άρη 84-54 και έκανε το 1-0 στη σειρά. Πόλος έλξης στο ΣΕΦ η παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο και του αδελφού του Κώστα.

Για επτά λεπτά στο ξεκίνημα του αγώνα ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 13-11 (3.40 πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου). Η είσοδος του Γιάνγκ, που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια με 7 πόντους, έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, που δεν το έχασε στη συνέχεια.

4128593

(Εξαιρετική εμφάνιση του Γιανγκ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Στην β περίοδο ήταν η σειρά για τον Παπανικολάου να φορτώσει πόντους το καλάθι του Άρη και με 15 γρήγορους πόντους να του δώσει μαξιλαράκι ασφαλείας και τη διαφορά και διψήφια στο ημίχρονο.

4128621

(Ο Παπανικολάου (αρ.) σε προσπάθεια με τον Γιάνκοβιτς να αμύνεται - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το μοναδικό που ανησύχησε τους ερυθρόλευκους ήταν το άσχημο πέσιμο του Παπαπέτρου στο παρκέ, σε προσπάθεια για άμυνα, χάνοντας για λίγο τις αισθήσεις του (με τον Τζάκσον να τον έχει βρει και στον λαιμό).

4128684

(Στο παρκέ ο Παπαπέτρου - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Δεν είχε όμως κάτι σοβαρό και αφού πήγε για λίγο στα αποδυτήρια επανήλθε και κάθισε στον πάγκο, χωρίς όμως να αγωνιστεί άλλο.

Στην γ περίοδο ο Άρης δεν μπορούσε να σκοράρει (μόλις 7 πόντοι), η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (62-35 η μέγιστη σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού) και ουσιαστικά υπήρξε διαχείριση και από τους δύο προπονητές μέχρι το τέλος του αγώνα.

4128671

(Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης κόβουν τον Καββαδά - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η διαφορά έφτασε και πάνω από τους 30 πόντους (77-46) με μοναδικό ενδιαφέρον στην δ περίοδο τη συμμετοχή νέων παικτών όπως ο Τολιόπουλος για τον Ολυμπιακό και οι Φλιώνης-Χρηστίδης για τον Άρη.

Ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-0 και το επόμενο ματς θα είναι στη Θεσσαλονίκη το Σάββατο. Αύριο ξεκινά η σειρά του Παναθηναϊκού Superfoods με την ΑΕΚ, με τον 2ο αγώνα της Κυριακής να αλλάζει ώρα έναρξης (από τις 19.00 στις 17.00).

Τα 10λεπτα: 21-17, 44-31 (23-14), 64-38 (20-7), 84-54 (20-16).

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα στο ΣΕΦ)

4128699

(Πόλος έλξης για τον κόσμο στο ΣΕΦ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (στο κέντρο) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)