Europa League: Μάντσεστερ Γ. και Άγιαξ στον τελικό με ρεβάνς-θρίλερ

Το τρόπαιο του Europa League στο Ολντ Τράφορντ Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic

Οι ρεβάνς των ημιτελικών του Europa League, εξελίχθηκαν σε θρίλερ και κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό. Μάντσεστερ Γ. και Άγιαξ πήραν το εισιτήριο για τον τελικό, αλλά Θέλτα και Λυόν (αντίστοιχα) άγγιξαν τη μεγάλη ανατροπή ακόμη και στο τελευταίο λεπτό. Ο τελικός θα φιλοξενηθεί στις 24 Μαΐου στη Στοκχόλμη και στο Friends Arena.

Πρόκριση-θρίλερ

Η Γιουνάιτεντ ήταν «ψυχρή» και αποτελεσματική στην αναμέτρηση με τη Θέλτα και ελαχιστοποίησε τους κινδύνους στην εστία του Ρομέρο στα πρώτα 45 λεπτά (ένα σουτ του Άσπας στο 5 και μια κεφαλιά του Βας δίπλα από το δοκάρι στο 42 οι μοναδικές ευκαιρίες των Ισπανών).

2017 05 11T191307Z 137531587 MT1ACI14791573 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN CLV

(Προσπάθεια του Βας για τη Θέλτα - Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Αντίθετα η Μάντσεστερ βρήκε και γκολ με ωραία κοντινή κεφαλιά του Φελαϊνί από σέντρα του Ράσφορντ στο 17, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό της Στοκχόλμης.

2017 05 11T192538Z 137532338 MT1ACI14791604 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN CLV

(Το γκολ της Γιουνάιτεντ με τον Φελαϊνί - Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Η Γιουνάιτεντ επέλεξε στο β ημίχρονο να διαχειριστεί πάλι το ματς, δίχως να επιχειρήσει με ένταση να πετύχει 2ο γκολ. Η Θέλτα σταδιακά κυνήγησε την ισοφάριση μετά το 70 και αφού προειδοποίησε το Ρομέρο έκανε το 1-1 με κεφαλιά του Ρονκάλια στο 85.

Τρία λεπτά αργότερα είχαμε σύρραξη στο κέντρο του γηπέδου με τον Μπαϊγί να σπρώχνει τον Γκουιντέτι και τον Ρονκάλια να του δίνει γροθιά από πίσω.

2017 05 11T205401Z 137537641 MT1ACI14791723 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN CLV

(Γενική σύρραξη στο Ολντ Τράφορντ - Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Μπαϊγί και Ρονκάλια αποβλήθηκαν, αλλά προσπάθησαν να συνεχίσουν τον πυγμαχικό αγώνα βγαίνοντας από το γήπεδο.

2017 05 11T205704Z 137537824 MT1ACI14791730 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN CLV

(Μπαϊγί (αρ.) και Ρονκάλι (δ.) συνέχισαν και εκτός γηπέδου - Πηγή: Reuters / Darren Staples Livepic)

Το ματς είχε 6 λεπτά καθυστερήσεων με τη Θέλτα στην τελευταία φάση να μην μπορεί να γυρίσει την μπάλα στην κενή εστία και τη Γιουνάιτεντ να επιστρέφει σε Ευρωπαϊκό τελικό μετά τον χαμένο τελικό του Champions League το 2011 από την Μπαρτσελόνα.

2017 05 11T210844Z 137538524 MT1ACI14791768 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN CLV

(Ο Γκουιντέτι δεν πιστεύει την ευκαιρία που έχασε - Πηγή: Action Images via Reuters / Jason Cairnduff Livepic)

Τελικό ο Άγιαξ για 1 γκολ

Στη Λυόν το ματς ήταν πολύ γρήγορο με τη γηπεδούχο να κυνηγά μια μεγάλη ανατροπή (μετά το 1-4), αλλά και τον Άγιαξ στις αντεπιθέσεις να χάνει σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο, σε τετ α τετ με τον Λοπέζ.

2017 05 11T192027Z 137532027 MT1ACI14791588 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LYO AJA

(Ο Γιουνές χάνει το τετ α τετ με τον Λόπεζ - Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)

Στο 27 μάλιστα ο Ντόλμπεργκ με ωραία κίνηση από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε πάνω από τον γκολκίπερ για το 0-1.

2017 05 11T193510Z 137532910 MT1ACI14791618 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LYO AJA

(22 γκολ εφέτος ο Ντόλμπεργκ για τον Άγιαξ - Πηγή: Reuters / Emmanuel Foudrot Livepic)

Η Λυόν που είχε και εκείνη τις ευκαιρίες της ξαναμπήκε στο ματς στα δύο τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Πρώτα με εύστοχο πέναλτυ του Λακαζέτ στο 45 (ανατροπή του από τον Ντελί).

2017 05 11T195207Z 137533927 MT1ACI14791645 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LYO AJA

(Το εύστοχο πέναλτυ του Λακαζέτ - Πηγή: Reuters / Emmanuel Foudrot Livepic)

Και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι πιτσιρικάδες του Άγιαξ, ένα ακόμη λάθος στην άμυνα τους και γύρισμα της μπάλας από δεξιά, έδωσε τη δυνατότητα στον Γάλλο στράικερ με προβολή, να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με 2-1 και να ψάχνει άλλα δύο γκολ.

lyon2017 05 11T195448Z 137534088 MT1ACI14791651 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LYO AJA

(Το 2ο γκολ του Λακαζέτ - Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)

Στα πρώτα 30 λεπτά του β μέρους η Λυόν είχε τον έλεγχο, χωρίς όμως να μπορεί να βάλει γκολ, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με Φεκίρ (σουτ άουτ) και το Ρίμπιους (τον πρόλαβε με έξοδο ο Ονανά). Κινδύνεψε μάλιστα στη συνέχεια με 2ο γκολ, από σουτ του Φαν ντε Μπεκ, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι στο 79.

Και δύο λεπτά αργότερα ήρθε το 3-1 με κεφαλιά του Γκεζάλ (μπήκε αλλαγή στο 77) στο 81, με τη μπάλα να βρίσκει και στο πόδι του Φιρχέφερ, αλλάζοντας λίγο πορεία.

2017 05 11T204533Z 137537133 MT1ACI14791710 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA LYO AJA

(Ο Γκεζάλ παίρνει την μπάλα μετά το 3-1 της Λυόν - Πηγή: Reuters / Robert Pratta Livepic)

Στο 85 ο Άγιαξ έμεινε με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο στόπερ Φίρχεφερ, ο πιο έμπειρος παίκτης του Αίαντα.

Η Λυόν πίεσε ασφυκτικά για το 4-1 (που θα έστελνε στην παράταση το ματς) με τον Κορνέ στο 88 να βλέπει την μπάλα να περνά σύριζα από το απέναντι δοκάρι στη σούπερ ευκαιρία της Γαλλικής ομάδας, και τελικά δεν τα κατάφερε. Ο Άγιαξ επιστρέφει σε τελικό μετά το 1996 (ήττα στα πέναλτυ από τη Γιουβέντους για το Champions League).