Α1 μπάσκετ: Νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη με το μυαλό στο Final 4

Νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη με σούπερ Παπανικολάου EUROKINISSI / MOTION TEAM

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 84-77 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών των Playoffs της Α1 μπάσκετ. Οι ερυθρόλευκοι πάντως δεν ήταν συγκεντρωμένοι, ενόψει του Final 4 της Euroleague και ο Άρης τους πίεσε μέχρι το τέλος, σε μια καλή πρόβα τζενεράλε ενόψει του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Κώστας Παπανικολάου, που σκόραρε ακόμη και από την ρακέτα του Ολυμπιακού!

Ο Ολυμπιακός, παρότι είχε 6 λάθη και 6 χαμένα αμυντικά ριμπάουντς στο πρώτο 10λεπτο, πήρε διαφορά από το γηπεδούχο Άρη, που σκόραρε με μεγάλη δυσκολία (τους 6 από τους 14 πόντους του στο τελευταίο λεπτό). Η αιτία ήταν η απίστευτη ευστοχία των ερυθρόλευκων στο τρίποντο, ξεκινώντας με 4/4 και κλείνοντας την περίοδο με 5/7 αφού ο Παπανικολάου σκόραρε στην εκπνοή σουτάροντας ελάχιστα έξω από την ρακέτα του Ολυμπιακού (!), με μικρό σπάσιμο μέσης, στο καλάθι της χρονιάς.

4130156

(Ο Παπανικολάου κάνει το σπάσιμο μέσης... - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

4130158

(...και σκοράρει από το καλάθι του Ολυμπιακού! - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Μάλιστα την ώρα που οι συμπαίκτες του του έδιναν χαμογελαστά συγχαρητήρια, ο Γιώργος Πρίντεζης ξεμάτιασε τον Παπανικολάου σε μια απίστευτη σκηνή, που χειροκρότησαν και οπαδοί του Άρη.

4130154

(Με την πετσέτα στην πλάτη ο Πρίντεζης ξεματιάζει τον Παπανικολάου (αρ.) - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Όμως οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν τα λάθη (συνολικά 10), αλλά και την επιμονή στο τρίποντο, παρότι ο Γιάννης Σφαιρόπουλος φώναζε στους παίκτες του για άμυνα (7 κλεψίματα οι κίτρινοι) και την μπάλα να περάσει στη ρακέτα (όπου έλειπαν για τους γηπεδούχους οι τραυματίες Καββαδάς και Τζάκσον). Ο Άρης γρήγορα μάζεψε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με -2 και θα μπορούσε να έχει περάσει και μπροστά αν δεν είχε χάσει 6 βολές.

4130141

(Ο Άρης βρήκε σκορ στη β περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Οι φωνές του Σφαιρόπουλου στα αποδυτήρια έφεραν αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, να εγκλωβίζει στην άμυνα του τον Άρη και να ξαναβρίσκει ευστοχία και από το τρίποντο. Το σεληνιασμένο Παπανικολάου (ισοφάρισε σε αυτό το 10λεπτο με 19 πόντους το εφετινό του ρεκόρ στην Α1) ακολούθησαν Σπανούλης και Πρίντεζης με τη διαφορά να πετά στο +17 (48-65), πριν καταφέρει και πάλι ο Άρης στο τέλος να την μαζέψει λίγο.

4130148

(Άνετα διψήφιος ο Σπανούλης - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τρίποντα και προηγήθηκε πάλι με 62-78 (+16), όμως ο Άρης δεν εγκατέλειψε ποτέ και πίεσε μέχρι το τέλος, φτάνοντας στο 76-82 στο τελευταίο λεπτό. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη και έκανε την καλύτερη δυνατή προετοιμασία ενόψει του Final 4 της Πόλης.

4130224

(Ο Άρης κυνήγησε το ματς μέχρι τέλους - Πηγή: EUROKINISSI / MOTION TEAM)

Εκπληκτικός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με εφετινό ρεκόρ Α1 και 23 πόντους (5/7 τρίποντα), ενώ και ο Σπανούλης αθόρυβα έπιασε τους 19.

Τα 10λεπτα: 14-24, 41-43 (27-19), 55-67 (14-24), 77-84 (22-17)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

Ραντεβού μετά την Κων/λη

Ολυμπιακός και Άρης ανανέωσαν το ραντεβού τους πλέον μετά το Final 4 της Κων/λης και τον 3ο αγώνα να φιλοξενείται στις 25/5 στο ΣΕΦ (όπου λογικά οι ερυθρόλευκοι θα "σκουπίσουν" τον ημιτελικό). Αντίθετα, το άλλο ζευγάρι της ΑΕΚ και του Παναθηναϊκού Superfoods θα συνεχίσει να παίζει στο μεσοδιάστημα και εφόσον δεν έχουμε κάποιο "σπάσιμο" έδρας, τότε στις 25 Μαΐου οι δύο ομάδες θα δίνουν τον 5ο τους αγώνα.