Α1 μπάσκετ: Προβάδισμα 2-1 για τον Παναθηναϊκό Superfoods κόντρα στην ΑΕΚ

Το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 μπάσκετ έκανε ο Παναθηναϊκός Superfoods νικώντας την ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε 81-72 την ΑΕΚ και έκανε το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Α1 μπάσκετ. Η νίκη όμως των "πράσινων" ήρθε στο φινάλε με κρεσέντο του Καλάθη (ρεκόρ καριέρας) και πίεση στην άμυνα του στην ΑΕΚ, που δεν είχε τις λύσεις και την ψυχραιμία όταν προηγήθηκε με 8 πόντους στο 27. Επόμενο παιχνίδι τη Δευτέρα με γηπεδούχο την ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρότι έπαιζε χωρίς τον Τζέιμς μπήκε δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη προηγήθηκε 14-4, δείχνοντας αποφασισμένος να μην κάνει ντέρμπυ τον 3ο ημιτελικο. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Οι "πράσινοι" ήταν άστοχοι και η ΑΕΚ αργά αλλά σταθερά άρχισε να κλείνει τη διαφορά.

4135616

(Εκρηκτικό ξεκίνημα του Καλάθη (δ.) στο ματς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Με 6/16 βολές και 2/9 3π. οι γηπεδούχοι έβαλαν μόλις 14 πόντους στην β περίοδο. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ συνέχισε με βάση την άμυνα της (αφού επίσης δεν ήταν εύστοχη με 3/14 3π.) να κλείνει τη διαφορά και μάλιστα προηγήθηκε δύο φορές, 28-29 και 30-31 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με τον Παναθηναϊκό Superfoods να έχει και ψυχολογικό θέμα.

4135614

(Μαυροειδής και Σίνγκλετον σε μονομαχία τους - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Η ΑΕΚ όμως βρήκε σκορ από την περιφέρεια με 5/7 3π. (παρότι συνέχισε να έχει χαμηλό ποσοστό στα δίποντα και προηγήθηκε ακόμη και με 8 πόντους (44-52) λίγο πριν το φινάλε της γ περιόδου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods με Μπουρούση-Φώτση δίδυμο ψηλών έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να μειώσει με πιεστική άμυνα στον πόντο.

4135621

(Ο πάγκος της ΑΕΚ πανηγυρίζει με τη διαφορά που πήρε στην γ περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το σερί των γηπεδούχων μεγάλωσε με εκπληκτική εμφάνιση του Καλάθη και με τη βοήθεια του Κέι Σι Ρίβερς φτάνοντας στο 73-64, καθώς η ΑΕΚ έμοιαζε να ζαλίζεται από το προβάδισμα της. Κάποια μαζεμένα τρίποντα του Μακ Γκραθ και του Μαυροκεφαλίδη, έφεραν για λίγο τη διαφορά στους 5, αλλά ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε το καθαρό μυαλό (με σωστές επιλογές από Μπουρούση και Παππά) να κρατήσει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό.

4135379

(Ρεκόρ καριέρας από το Νικ Καλάθη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Ο Καλάθης έκανε ρεκόρ καριέρας με 26 πόντους (23 είχε πετύχει στον α αγώνα της ημιτελικής σειράς), ενώ 19 πρόσθεσε ο Ρίβερς. Με 14 τελείωσε ο Ούκιτς και από 13 είχαν Μαυροειδής και Μαυροκεφαλίδης για την ΑΕΚ. Την Δευτέρα οι "πράσινοι" θέλουν να τελειώσουν τη σειρά, ενώ ο Δικέφαλος με δική του νίκη να πάει σε 5ο αγώνα.

Τα 10λεπτα: 18-12, 32-31 (14-19), 51-52 (19-21), 81-72 (30-20)