Α1 μπάσκετ: Τελικό ο Παναθηναϊκός Superfoods με 100άρα στην ΑΕΚ

Στον τελικό της Α1 μπάσκετ ο Παναθηναϊκός Superfoods EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ

Με μια πληθωρική και πειστική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός Superfoods συνέτριψε τη "γηπεδούχο" ΑΕΚ 105-67 και με 3-1 στη σειρά, πήρε το ειστήριο για τους τελικούς της Α1 μπάσκετ. Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο πρώτο 7 λεπτο, όταν η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βάλει καλάθι. Μία νίκη θέλει και ο Ολυμπιακός επί του Άρη για τη δική του πρόκριση με 3-0.

Η ΑΕΚ έκανε τραγικό ξεκίνημα απέναντι στον Παναθηναϊκό Superfoods, που μάζευε τα ριμπάουντς και είχε σωστές επιλογές στην επίθεση (σούπερ Μπουρούσης έκλεισε το ημίχρονο με 13 πόντους και 7 ριμπ.). Εγκλωβισμένη στην άμυνα, δίχως κίνηση και συνεργασίες η ΑΕΚ πέτυχε σε 7.30 λεπτά 3 (!) πόντους με βολές του Μαυροειδή και του Ούκιτς, ευρισκόμενη στο -16.

4140031

(13 πόντους για τον Μπουρούση στο πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Με αυτή τη βάση οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο παρκέ φτάνοντας και στο +21 (13-34) πριν μια αντεπίθεση της ΑΕΚ (με 10 πόντους του Μαυροκεφαλίδη), που μείωσε στους 12 (27-39). Όμως ο Καλάθης ήταν και πάλι ασταμάτητος και με 15 πόντους, 3 ριμπ. και 7 ασσ. έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό Superfoods στους 20 πόντους.

4140024

(Ο Νικ Καλάθης δεν έιχε αντίπαλο στο πρώτο 20λεπτο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Η διαφορά όχι μόνο δεν έπεσε μετά την ανάπαυλα αλλά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, με το Σίνγκλετον να παίρνει τη σκυτάλη από Μπουρούση και Καλάθη (έφτασε τους 16 πόντους) και τον Παναθηναϊκό Superfoods να φτάνει και στο +27 (40-67) και δίνει διαδικαστικό χαρακτήρα στο φινάλε του αγώνα.

4139995

(Σκοράρισμα στο γ δεκάλπετο από το Σίγνγκλετον για τον Παναθηναϊκό Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Στο δ δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Τζέιμς να φτάσει από τους 3 πόντους του ημιχρόνου σε διψήφιο αριθμό και τη διαφορά να εκτοξεύεται και στο +39 (59-98), αφού οι παίκτες της ΑΕΚ τα παράτησαν. Ο Τσάβι Πασκουάλ στο τέλος έδωσε τη δυνατότητα σε Μποχωρίδη και Λούντζη να παίξουν για αρκετό χρόνο. Η ΑΕΚ εκτός από τη συντριβή είδε και το ΜακΓκραθ να τραυματίζεται στη μέση, ενόψει της σειράς με τον Άρη.

4140069

(Διψήφιος και ο Τζέιμς στην δ περίοδο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ)

Τα 10λεπτα: 11-25, 29-49 (18-24), 47-73 (18-24), 67-105 (20-32)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Η ώρα των τελικών των "αιωνίων"

Με την πρόκριση του Παναθηναϊκού Superfoods στον τελικό της Α1 μπάσκετ, μένει πλέον να σφραγίσει και ο Ολυμπιακός την παρουσία του, νικώντας (εκτός απροόπτου) τον Άρη στο ΣΕΦ την Πέμπτη για το 3-0 στη δική του σειρά και να ξεκινήσουν οι μονομαχίες τους. Λογικά ο πρώτος αγώνας Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού Superfoods (πλεονέκτημα έδρας οι ερυθρόλευκοι) θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή 28/5. Το ζευγάρι ΑΕΚ-Άρη για τις θέσεις 3-4 θα εκκινήσουν πιθανότατα 24 ώρες αργότερα.