Europa League: Σήκωσε το τρόπαιο η Μάντσεστερ Γ. στον τελικό με τον Άγιαξ

Στη Μάντσεστερ Γιουν. το Europa League Reuters / Phil Noble Livepic

Ο Ζοσέ Μουρίνιο "κλείδωσε" τον Άγιαξ και η Μάντσεστερ Γιουν. κέρδισε δίκαια 2-0 και κατέκτησε το Europa League στον τελικό της Στοκχόλμης. Η νεανική ομάδα του Άγιαξ δεν είχε την ποιότητα να αντιμετωπίσει το έμπειρο σύνολο του Πορτογάλου τεχνικού. Η Γιουνάιτεντ θα αγωνιστεί πλέον την επόμενη σεζόν στο Champions League.

Το παιχνίδι στη Friends Arena ξεκίνησε μέσα σε έντονα φορτισμένο κλίμα, που αποτυπώθηκε στο ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τρομοκρατική επίθεσης στο Μάντσεστερ.

2017 05 24T190607Z 1309199455 RC1B658C16B0 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(1 λεπτού σιγή για τα θύματα του Μάντσεστερ πριν τον τελικό του Europa League - Πηγή: TT News Agency/Pontus Lundahl via REUTERS)

Η Γιουνάιτεντ πάντως έδειξε στο πρώτο 45λεπτο ότι ξέρει καλύτερα να αντιμετωπίζει τέτοια παιχνίδια, που κρίνουν τίτλους (λόγω και της παρουσίας του Ζοσέ Μουρίνιο), απέναντι στους ενθουσιώδεις παίκτες του Άγιαξ (μ.ο. ηλικίας 22 χρ. και 282 ημ., ο μικρότερος στην ιστορία των Ευρωπαϊκών τελικών).

2017 05 24T190738Z 138654458 MT1ACI14797618 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Ο Πογκμπά (μπροστά από το διαιτητή Σκόμινα) έχει σουτάρει για το 0-1 της Γιουνάιτεντ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Ο Πολ Πογκμπά στο 18 βρήκε την ευκαιρία να σουτάρει εκτός περιοχής και η μπάλα κόντραρε στο Σάντσεζ για να ξεγελάσει τον Ονανά και να καταλήξει στην εστία του Άγιαξ.

2017 05 24T193748Z 138656268 MT1ACI14797679 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Η μπάλα έχει αλλάξει πορεία και καταλήγει στα δίχτυα του Άγιαξ - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Μάλιστα ο Γάλλος μετά τον πανηγυρισμό του, σήκωσε ψηλά το χέρι αφιερώνοντας το γκολ στους νεκρούς της επίθεσης στο Manchester Arena αλλά και τον πατέρα του, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

1 2017 05 24T192119Z 138655279 MT1ACI14797658 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Η αφιέρωση του Πογκμπά για το γκολ που πέτυχε - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Ο Άγιαξ ήθελε γκολ πλέον για να ξεκλειδώσει την ανασταλτική λειτουργία της Γιουνάιτεντ και ο Τραορέ ήταν σε αυτό το 45λεπτο ο εκφραστής των προσπαθειών του, ενώ οι «μπέμπηδες» έψαχναν με αντεπίθεση ένα 2ο γκολ (ο Ονανά σταμάτησε τον Βαλένσια στο 24).

2017 05 24T192420Z 138655460 MT1ACI14797661 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Ο Τραορέ (ν.9) ήταν ο μόνος που ταλαιπώρησε την άμυνα της Γιουνάιτεντ - Πηγή: Reuters / Michael Dalder Livepic)

Η βραδιά όμως ήταν της Μάντσεστερ που πέτυχε και 2ο γκολ στο 47 με το Μιχταριάν (καθοριστικός σκόρερ σε όλη τη διοργάνωση) να σκοράρει με γυριστό από τη μικρή περιοχή, μετά από κεφαλιά πάσα του Σμόλινγκ.

2017 05 24T195211Z 138657131 MT1ACI14797692 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Ο Μιχταριάν σκοράρει με γυριστό το 2ο γκολ της Γιουνάιτεντ - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Η τακτική του Μουρίνιο μπλόκαρε όλο το επιθετικό παιχνίδι του Άγιαξ (έβγαλε εκτός του Ντόλμπεργκ), με τους Ολλανδούς να μην μπορούν να πατήσουν περιοχή και να επιχειρούν μόνο με μακρινά σουτ να απειλήσουν το Ρομέρο.

2017 05 24T201141Z 138658301 MT1ACI14797749 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Ο Μπλιντ κόβει τον Τραορέ - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Το ματς έκλεισε με το Λίνγκαρντ σε αντεπίθεση μόνος με τον Ονανά να χάνει τα βήματα του πριν εκτελέσει και στην κόντρα επίθεση το Ντε Μπέικ μέσα από την περιοχή να πλασάρει αδύναμα στην αγκαλιά του Ρομέρο.

2017 05 24T203856Z 138659936 MT1ACI14797810 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Αγκαλιά του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο Μουρίνιο (πλάτη) - Πηγή: Reuters / Phil Noble Livepic)

Αυτό ήταν το 5ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και μοναδικό που έλειπε από την τροπαιοθήκη του Αγγλικού συλλόγου.

2017 05 24T205742Z 138661062 MT1ACI14797879 RTRMADP 3 SOCCER EUROPA FINAL

(Ο Ρούνεϊ σηκώνει το τρόπαιο - Πηγή: Reuters / Andrew Couldridge Livepic)

Ο Ζοσέ Μουρίνιο συνεχίζει τη συλλογή τίτλων (4ο ευρωπαϊκό μετά τα 2 Champions League με Πόρτο και Ίντερ και το UEFA με την Πόρτο), ενώ στην πρώτη του σεζόν στη Γιουνάιτεντ της δίνει 3 Κύπελλα: εκτός από το Europa League, κατέκτησε το Charity Shield και το League Cup στην Αγγλία.