Α1 μπάσκετ: Νίκη στο φινάλε για τον Ολυμπιακό στον α τελικό

Στον Ολυμπιακό ο πρώτος τελικός της Α1 μπάσκετ EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Στον πρώτο τελικό της Α1 μπάσκετ, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 63-58 από τον Παναθηναϊκό Superfoods με ένα σερί στο φινάλε της αναμέτρησης στο ΣΕΦ. Το 1-0 στη σειρά των αγώνων για τις θέσεις 3-4 έκανε και η ΑΕΚ επί του Άρη.

Το πρώτο «ντέρμπυ αιωνίων» στους τελικούς είχε και τις δύο ομάδες νευρικές και άστοχες, να παίζουν πολύ με παιχνίδι κοντά στο καλάθι. Για αυτό και φορτώθηκαν νωρίς με φάουλ οι «ψηλοί», με τον Παναθηναϊκό Superfoods να χάνει από το 4 και για το υπόλοιπο του ημιχρόνου τον Σίνγκλετον.

4144929

(Προσπάθεια του Σίνγκλετον - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Μετά το πρώτο 10λεπτο οι «πράσινοι» είχαν λύσεις με τον Κέι Σι Ρίβερς στη β περίοδο και τον Μπουρούση στις τελευταίες δύο του αγώνα και μπόρεσαν να είναι μπροστά στο σκορ.

4144784

(Μονομαχία Μιλουτίνοφ (αρ.)-Μπουρούση (δ.) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Μάλιστα ο Παναθηναϊκός Superfoods βρέθηκε μπροστά με 55-58, 2.44’’ πριν το φινάλε, όμως το φινάλε του ήταν κακό. Λάθος επιλογές στην επίθεση από τον Τζέιμς και τον Καλάθη δεν επέτρεψαν στην ομάδα του «τριφυλλιού» να πετύχει πόντο.

4144919

(Λάθος επιλογές στο φινάλε από τον Τζέιμς (ν.5) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Αντίθετα ο Ολυμπιακός με τον κορυφαίο του, Νίκολα Μιλουτίνοφ και το Σπανούλη (που ήταν άστοχος με μακρινά σουτ) να συμπληρώνει 10 ασσίστ (όσες όλος ο Παναθηναϊκός Superfoods) έκανε το σερί, που του έδωσε την πρώτη νίκη. Επόμενο ματς στο ΟΑΚΑ την Πέμπτη.

Τα 10λεπτα: 19-10, 35-33 (16-23), 48-50 (13-17), 63-58 (15-8)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του α τελικού)

4144938

(Καθοριστικοί οι πόντοι του Μιλουτίνοφ στο τέλος - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το πρόγραμμα των τελικών

Game 1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods 63-58
Game 2: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός (1/6 στις 21:00, Novasports 2)
Game 3: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods (4/6 στις 21:00, COSMOTE TV 4)
Game 4: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός (8/6 στις 21:00, Novasports 2) (εφόσον χρειαστεί)
Game 5: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods (11/6 στις 21:00, COSMOTE TV 4) (εφόσον χρειαστεί)

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ

Νωρίτερα ξεκίνησε και η σειρά των αγώνων για τις θέσεις 3-4 ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη. Με προβλήματα και οι δύο (χωρίς Μακ Γκραθ, Ούκιτς η ΑΕΚ, Κάμινγκς, Τζάκσον και Ντραγκίσεβιτς ο Άρης).

4143890

(Πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ ο Μιλόσεβιτς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο που ο Άρης είχε αντίδραση απέναντι στην ΑΕΚ, ο Δικέφαλος βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί και να πάρει τελικά εύκολα την πρώτη της νίκη.

Η ΑΕΚ είχε 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (κορυφαίοι οι Μιλόσεβιτς και Μαυροειδής), ενώ μόνον ο Γιάνκοβιτς με τον Τσαϊρέλη απειλούσαν το αντίπαλο καλάθι (χτύπησε και ο Καββαδάς).

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41 (25-17), 68-57 (20-16), 90-74 (22-17)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του μικρού τελικού)