Α1 μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός Superfoods ισοφάρισε τη σειρά με τον Ολυμπιακό

Ισοφάρισε τη σειρά των τελικών στην Α1 ο Παναθηναϊκός Superfoods EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κέρδισε 84-80 τον Ολυμπιακό στο 2ο τελικό της Α1 μπάσκετ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των αγώνων με τους ερυθρόλευκους. Μεγάλο παιχνίδι του Παππά για τους γηπεδούχους, ενώ δεν έφτασαν οι 21 πόντοι του Γκριν για τους ερυθρόλευκους, που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Βασίλη Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός χωρίς τον κλινήρη Σπανούλη (με αμυγδαλίτιδα και πυρετό κάνει αγωγή για να προλάβει το 3ο ματς), που έχασε για πρώτη φορά στην καριέρα του παιχνίδι σε τελικούς, χρειάστηκε 5 λεπτά να προσαρμοστεί, καθώς ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε με ευστοχία από την περιφέρεια και ενθουσιασμό.

4149241

(Ο Μιλουτίνοφ σκοράρει ξεπερνώντας τον Μπουρούση - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Οι ερυθρόλευκοι αρχικά με στόχευση στο παιχνίδι κοντά στο καλάθι πέτυχε να κλείσει μπροστά στο σκορ το πρώτο 10λεπτο και να προηγηθεί 21-25 στο δεύτερο. Με πίεση στην άμυνα, κλεψίματα και αιφνιδιασμούς οι «πράσινοι» έκαναν σερί 14-5, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια μόνο με 2 πόντους προβάδισμα, αφού δεν είχαν λύσεις στο inside παιχνίδι του Ολυμπιακού (που δεν είχε ούτε έναν αιφνιδιασμό).

4149305

(Εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό του Κέι Σι Ρίβερς - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Το γ δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε άτυπη μονομαχία Μπουρούση-Γκριν καθώς οι δύο παίκτες πήραν πάνω τους την υπόθεση σκοράρισμα. Οι «πράσινοι» έφτασαν στην μεγαλύτερη διαφορά τους ακριβώς στο 30’ καθώς ο Τζέιμς σημείωσε «έμμεσο τρίποντο» από τις βολές.

4149436

(Μονομαχία Μπουρούση-Μιλουτίνοφ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Με μεγάλα σουτ του Πρίντεζη και του Γκριν ο Ολυμπιακός ροκάνισε τη διαφορά, αλλά βρέθηκε ο εκπληκτικός Παππάς να δώσει προβάδισμα 7 πόντων (78-71) στον Παναθηναϊκό Superfoods.

4149435

(Μεγάλα σουτ του Γκριν - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Οι ερυθρόλευκοι που συνέχισαν να πιέζουν με τρίποντα στο 78-73 (χαμένα από Γκριν και Μάντζαρη) πήραν και τα επιθετικά ριμπάουντς και ο Πρίντεζης έκανε ντέρμπυ το τελευταίο λεπτό ευστοχώντας για το 78-76.

4149489

(Ο Πρίντεζης προσπάθησε στο τέλος να πάρει το ματς για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Στο 80-76 (διαμορφώθηκε από τον Τζέιμς) οι ερυθρόλευκοι έχασαν δύο σουτ με Πρίντεζη και το φόλοου του Μπιρτς και οι εύστοχες βολές Καλάθη και Παππά ήταν αρκετές για να δώσουν τη νίκη στον Παναθηναϊκό Superfoods (παρά τα λάθη του στην άμυνα αφήνοντας εύκολο λέι απ στον Μάντζαρη και 3 βολές στο Γκριν, που έκανε το τελικό 84-80).

4149540

(Ο Παππάς ήταν ο κομβικός παίκτης στην τελική ευθεία για τον Παναθηναϊκό Superfoods - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Ο Παππάς με 16 πόντους ήταν ο καλύτερος των νικητών, ενώ ο Γκριν με 21 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Σίγουρα θα υπάρξει τώρα 4ος τελικός, ενώ οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Κυριακή στο ΣΕΦ.

Τα 10λεπτα: 17-20, 41-39 (24-19), 59-53 (18-14), 84-80 (25-27)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του β τελικού)

4149551

(Ο Θανάσης Γιαννακόπουλος ασπάζεται τους ιδιοκτήτες του Ολυμπιακού Γιώργο και Παναγιώτη Αγγελόπουλο - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ)

Το πρόγραμμα των τελικών

Game 1: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods 63-58
Game 2: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός 84-80
Game 3: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods (4/6 στις 21:00, COSMOTE TV 4)
Game 4: Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός (8/6 στις 21:00, Novasports 2)
Game 5: Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods (11/6 στις 21:00, COSMOTE TV 4) (εφόσον χρειαστεί)