Α1 μπάσκετ: Η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη και τερμάτισε στην 3η θέση

Στην 3η θέση της Α1 μπάσκετ η ΑΕΚ EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN

Η ΑΕΚ επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της από τον Άρη και στη σειρά των μικρών τελικών της Α1 μπάσκετ. Ο Δικέφαλος νίκησε 71-60 και με 3-0 «σκούπισε» τη σειρά με τον Άρη καταλαμβάνοντας την 3η θέση (όπως και στην κανονική περίοδο). Μία θέση περισσότερο για το πρεστίζ, αφού δεν προσφέρει κάτι σε ό,τι αφορά τις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Ο Άρης μπήκε πιο συγκεντρωμένος στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 7-16 και 11-19 (παρά τις απουσίες των Κάμινγκς, Τζάκσον και Γιάνκοβιτς), επιστρατεύοντας και άμυνα ζώνης. Με σωστές επιλογές και εγκαταλείποντας τα συνεχή τρίποντα η ΑΕΚ μάζεψε γρήγορα τη διαφορά.

4150260

(Καλάθι του Σκοτ για τον Άρη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, με Ντίξον και Ελόνου να τραβούν στο σκοράρισμα η Ένωση (έπαιζε χωρίς Ούκιτς και Σάκοτα) πέρασε μπροστά από τα μέσα του β δεκάλεπτου και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω της.

4150307

(Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ντίξον της ΑΕΚ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου, με τον Άρη να βάζει το πρώτο καλάθι και μετά να μένει δίχως πόντο για 5 λεπτά. Η ΑΕΚ έκανε ένα 11-0 που την έφερε μπροστά 53-39 και έλεγξε την εικόνα του παιχνιδιού.

4150232

(Καλάθι του Μαυροκεφαλίδη - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Η 4η περίοδος είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα με την ΑΕΚ να πηγαίνει τη διαφορά και στο +17 (66-49) και τόσο τον κύριο Μανωλόπουλο όσο και στον κύριο Πρίφτη να δίνουν την ευκαιρία στα νέα παιδιά των ομάδων (Μωραΐτης, Σκουλίδας και Καλαϊτζάκης, Φλιώνης, Χρηστίδης) να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

4150277

(Φλιώνης (αρ.) εναντίον Μωραϊτη (δ.) - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-37 (24-18), 56-45 (14-8), 71-60 (15-15)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του μικρού τελικού)

Ακολούθησε μια μίνι τελετή με απονομή μεταλλίων στους παίκτες της ΑΕΚ για την 3η θέση (για 2η συνεχόμενη σεζόν). Πλέον σειρά έχει ο προγραμματισμός για τη νέα σεζόν και για τις δύο ομάδες, με το Σωτήρη Μανωλόπουλο πλέον πρώτο προπονητή εξ αρχής για την Ένωση, αλλά και η εκκρεμότητα με την πιθανή συνεργασία του Δημήτρη Πρίφτη με την εθνική ομάδα.