Roland Garros: Θρίαμβος της 20χρονης Οσταπένκο στον πρώτο της τελικό (vid)

Η θριαμβεύτρια στο French Open Γέλενα Οσταπένκο Reuters / Christian Hartmann

H Γέλενα Οσταπένκο νίκησε 2-1 σετ (4-6, 6-4, 6-3) στον τελικό του Roland Garros την Σιμόνα Χάλεπ (ν. 4 στον κόσμο και 3 στο ταμπλό) και έγραψε ιστορία: αφού έγινε η πρώτη Λετονή, που αγωνίστηκε σε τελικό Grand Slam, κατέκτησε το French Open χωρίς να είναι αξιολογημένη στο κεντρικό ταμπλό (ήρθε από το ν. 47), κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ από το 1933, που γίνεται το τουρνουά.

Η Οσταπένκο μπήκε στο ματς με το ενθουσιασμό της πρωτάρας (πρώτος της μεγάλος τελικός) και τη δύναμη του forehand, παίζοντας επιθετικό τέννις. Όμως η Χάλεπ είχε την εμπειρία και την υπομονή με το μέρος της, να κυνηγήσει όλες τις μπάλες στην άμυνα και να υποχρεώσει την αντίπαλό της να παίζει στη βασική γραμμή.

2017 06 10T142205Z 505791135 RC16936D1060 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Ο ενθουσιασμός της Οσταπένκο (πρώτο πλάνο) κέρδισε την εμπειρία της Χάλεπ - Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Παρότι η 20χρονη Λετονή είχε 14 winners (έναντι ενός της Ρουμάνας), έκανε 23 αβίαστα λάθη, που της κόστισαν. Η Χάλεπ με μόλις 2 λάθη πήρε το πρώτο σετ με 6-4 «σπάζοντας» 3 φορές το σερβίς της Οσταπένκο (2 break η Λετονή).

Η Χάλεπ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κάνοντας ένα ακόμη break προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ, αλλά η Οσταπένκο δεν κατέθεσε τα όπλα. Βελτιώνοντας λίγο το ρίσκο στο πρώτο σερβίς και με κερδισμένους πόντους από το backhand έκανε δύο break στο σερβίς της Ρουμάνας για να περάσει μπροστά με 4-3. Και οι δύο αθλήτριες πάντως είχαν κακό ποσοστό στα break points.

2017 06 10T135824Z 1193170762 RC17FE5A3A80 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Σερβίς της Οσταπένκο - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier)

Η Οσταπένκο συνέχισε τα λάθη φτάνοντας τα 41 (!) και δίνοντας τη δυνατότητα στη Χάλεπ να ισοφαρίσει σε 4-4. Παίζοντας όμως στο όριο η Οσταπένκο έκανε και 3ο break για να σερβίρει για το σετ, έχοντας φτάσει τους 33 winners points. Και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ (6-4).

2017 06 10T142526Z 771089024 RC1928EC8B30 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Είχε απαντήσεις παρά τα λάθη της η Οσταπένκο σε όλο το ματς - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier)

Η Χάλεπ φάνηκε να ελέγχει καλύτερα την πίεση στο καθοριστικό 3ο σετ, αφού έκανε break στο 4ο game και προηγήθηκε με 3-1 της Οσταπένκο. Όμως η νεαρή αντίπαλος της παίζοντας με άγνοια κινδύνου, «έσπασε» δύο φορές το σερβίς της Ρουμάνας και πέρασε μπροστά με 4-3, παρά τα συνεχή λάθη της.

Ήταν γραφτό για την 20χρονη Οσταπένκο να πάρει το ματς νικώντας 6-3 την Χάλεπ, που έχασε όπως το 2014 από τη Μαρία Σαράποβα. Η Οσταπένκο τελείωσε το ματς με 54 λάθη αλλά και 54 νικητήριους πόντους, την ώρα που η Χάλεπ είχε μόλις 10 λάθη, αλλά και μόλις 8 winners.

2017 06 10T151811Z 2104795442 RC1405DFBFB0 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Συγχαρητήρια από τη Χάλεπ (αρ.) στη νικήτρια Οσταπένκο - Πηγή: Reuters / Benoit Tessier)

Η 20χρονη τενίστρια με τη νίκη της στο Παρίσι, θα ανεβεί στο ν. 12 της παγκόσμιας κατάταξης και θα εισπράξει το ποσό των 2,1 εκατ. € (!).

2017 06 10T153528Z 1737343324 RC11E520C1F0 RTRMADP 3 TENNIS FRENCHOPEN

(Πρώτος τίτλος στη καριέρα της Γέλενα Οσταπένκο - Πηγή: Reuters / Gonzalo Fuentes)

Στις 8 Ιουνίου του 1997, ημερομηνία γέννησης της, ο Βραζιλιάνος Γκουστάβο Κουέρτεν είχε πετύχει επίσης να κερδίσει στο Ρολάν Γκαρός τον πρώτο του τίτλο Grand Slam, στον πρώτο του τελικό (όπως έκανε και η Οσταπένκο).

Αύριο το μεσημέρι θα γίνει ο μεγάλος τελικός στους άνδρες ανάμεσα στο Ναδάλ και τον Βαβρίνκα.