Eurobasket γυναικών 2017: Η κούραση λύγισε την εθνική απέναντι στη Γαλλία (vid)

Μεγάλη μάχη έδωσε η εθνική ομάδα απέναντι στη Γαλλία, αλλά λύγισε στο τέλος (Χριστινάκη, Σπανού και Λύμουρα στον πάγκο στο τέλος) ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK

Μετά τη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σερβίας, η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια και τη φιναλίστ του 2015 Γαλλία, διεκδικώντας την πρώτη θέση του ομίλου. Η εθνική μας λύγισε στο τέλος με 70-63 και τερμάτισε 3η. Πλέον θα διεκδικήσει την πρόκριση στην 8άδα αύριο βράδυ (21.30) σε παιχνίδι με τη Ρωσία και με πρόκληση να προλάβουν τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά να ξεκουραστούν

Η άμυνα και τα επιθετικά μας ριμπάουντς (10), που μας έδωσαν δεύτερες επιθέσεις ήταν το κλειδί της πρωτοπορίας μας στο α 10λεπτο. Αφήσαμε το σουτ στις Γαλλίδες, που ήταν άστοχες και δεν τις επιτρέψαμε να πλησιάσουν στο καλάθι μας. Αν οι κοπέλες ήταν λίγο πιο εύστοχες (είχαν 5/18) θα είχαμε μεγαλύτερο προβάδισμα από το +5.

18133297

(Προσπάθεια από τη Μαριέλλα Φασούλα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Ένα γρήγορο σερί 6-0 ξανάβαλε στο ματς τις Γαλλίδες, ενώ φορτώθηκε με 3ο φάουλ και η Καλτσίδου νωρίς. Παρότι επιστρατεύσαμε ζώνη, δεχθήκαμε αρκετούς πόντους από το inside game (11 πόντους και 1η σκόρερ η σέντερ Σιάκ) και πήραν διαφορά 33-26 βάζοντας και μακρινά σουτ, αφού εμείς δεν βρίσκαμε εύκολα σκορ (8/29 2π. και 4/11 3π.). Ούτε από το bonus βολών στο τελευταίο λεπτό με 2/4.

18133295

(Η αποβολή της Καλτσίδου πλήγμα για την εθνική ομάδα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Το ξεκίνημα του β μέρους έμοιαζε καταστροφικό: αποβολή της Καλτσίδου με φλόπινγκ και τ. ποινή και διαφορά 9 πόντων (43-34) για τη Γαλλία. Η Ελληνική ομάδα έδειξε τεράστια ψυχή, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και με μεγάλα καλάθια της Μάλτση και της Χριστινάκη έκανε το 43-42 (σερί 9-0) και στη συνέχεια πέρασε και μπροστά με +5 για να πάμε σε ένα συγκλονιστικό δ 10λεπτο.

18133286

(Μεγάλες μάχες έδωσε η Σπανού με τη φροντλάιν της Γαλλίας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η κούραση όμως κατέβαλε την εθνική μας, που δεν είχε ούτε τη Σταμάτη διαθέσιμη (πρόβλημα στη μέση) σε ένα ρόστερ που απουσίαζαν και οι έμπειρες Χατζηνικολάου-Δημητράκου. Παρά την εκπληκτική εμφάνιση της Χριστινάκη και με την Μάλτση να παίρνει ανάσες στον πάγκο βρεθήκαμε στο -8 στο 37. Διεκδικήσαμε μέχρι τέλος τη νίκη (ακόμη και στο -3), αλλά εκείνη τελικά πήγε στις λεπτομέρειες στη Γαλλία, που εξασφάλισε και την πρώτη θέση στον όμιλο (απ ευθείας πρόκριση στις 8).

18133300

(Μεγάλη εμφάνιση της Εβίνας Μάλτση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Η Μάλτση έβαλε 25 πόντους (αλλά "έσκασε" στο τέλος) ενώ από 10 είχαν Χριστινάκη και Σπανού.

Τα 10λεπτα (Γαλλία-Ελλάδα): 14-19, 35-30 (16-11), 49-52 (14-22), 70-63 (21-11)

(Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα)

(Πηγή: You Tube / FIBA)

Στη 3η θέση τελικά η εθνική

Η νίκη της Σερβίας με 88-69 (+19) επί της Σλοβενίας κάλυψε τη διαφορά της ήττας της από την Ελλάδα και την έστειλε στη 2η θέση (θα αντιμετωπίσει τη Λεττονία) με την τριπλή ισοβαθμία στους 4 βαθμούς και τη διαφορά πόντων να μετρά για την τελική κατάταξη: 2.Σερβία (+10), 3.Ελλάδα (+6), 4.Σλοβενία (-16).

18131708

(Επιβλητική νίκη για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Σερβία και πρόκριση - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Πλέον η Ελλάδα θα διεκδικήσει την είσοδό της στην 8άδα σε νοκ-άουτ ματς με τη Ρωσία, που αναδείχθηκε 2η στον 4ο όμιλο. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο τελευταίο φιλικό τους πριν τα τελικά του Eurobasket, με την εθνική μας να παίρνει την πρώτη της νίκη στην ιστορία με 76-74.

18132017

(Η Ρωσία με τη νίκη επί του Μαυροβούνιου, στο δρόμο της εθνικής ομάδας - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARTIN DIVISEK)

Στον προκριματικό όμιλο οι Ρωσίδες μας είχαν κερδίσει 2 φορές: 66-67 στη Χαλκίδα (20/2/2016) και 67-53 στο Κουρσκ (23/11/2016). Εφόσον η εθνική μας καταφέρει να κερδίσει και σε επίσημο ματς τη Ρωσία αύριο Τρίτη (20/6), τότε στα προημιτελικά μας περιμένει η Τουρκία (Πέμπτη 22/6).