Confederations Cup 2017: Ισοπαλία για Καμερούν και Αυστραλία

Από ένα βαθμό για καμερούν και Αυστραλία Reuters / Kai Pfaffenbach

Αυστραλία και Καμερούν αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 για τη 2η αγωνιστική του β ομίλου του Confederations Cup. Η Αφρικανική ομάδα ήταν καλύτερη, αλλά για να προκριθεί θα πρέπει να κερδίσει στο φινάλε τη παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, ενώ η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου θα έχει μια ακόμη ευκαιρία με τη Χιλή.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πολλές φάσεις, με την Αυστραλία να έχει τη μπάλα και το Καμερούν να προσπαθεί να κτυπήσει στην κόντρα. Τα κατάφερε στις καθυστερήσεις, με τον Ζαμπό Αγκουίσα να εκμεταλλεύεται την ολιγωρία του μπακ Ντέγκενεκ και την άστοχη έξοδο του Ράιαν για το 0-1.

2017 06 22T154851Z 603567161 RC17686F00C0 RTRMADP 3 SOCCER CONFEDERATIONS CMR AUS

(Το λάθος της άμυνας της Αυστραλίας, που εκμεταλλεύτηκε το Καμερούν - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach)

Οι Αυστραλοί βγήκαν αποφασιστικά για την ισοφάριση, όμως η πρωταθλήτρια Αφρικής ήταν εκείνη που άγγιξε το γκολ στο 57 με το σουτ του Αμπουμπακάρ από το ύψος του πέναλτυ, να περνά δίπλα από το δοκάρι.

2017 06 22T162129Z 1886050124 RC1BE7D90E60 RTRMADP 3 SOCCER CONFEDERATIONS CMR AUS

(Η ανατροπή του Γκέρμπαχ για το πέναλτυ της Αυστραλίας - Πηγή: Reuters / Carl Recine)

Αυτό που δεν έκανε το Καμερούν, το πέτυχε η Αυστραλία με πέναλτυ του Μίλιγκαν στο 59 (καθαρή ανατροπή του Γκέρμπαχ από τον Μαμπουκά, με το διαιτητή Μάζιτς να ζητά και τη βοήθεια του VAR, ενώ ήταν στο 1 μέτρο).

2017 06 22T162114Z 1802517382 RC140F10DEF0 RTRMADP 3 SOCCER CONFEDERATIONS CMR AUS

(Το εύστοχο πέναλτυ του Μίλιγκαν - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach)

Η Αυστραλία (τελευταίος αγώνας με τη Χιλή) έμοιαζε να αρκείται στην ισοπαλία, ενώ το Καμερούν (παίζει με Γερμανία) κυνήγησε τη νίκη, με τον Αμπουμπακάρ να είναι ο εκφραστής των τελικών προσπαθειών, δίχως όμως να βρει στόχο.

2017 06 22T162718Z 407651843 RC1F4F6F72D0 RTRMADP 3 SOCCER CONFEDERATIONS CMR AUS

(Πολλές χαμένες ευκαιρίες το Καμερούν με τον Αμπουμπακάρ - Πηγή: Reuters / Kai Pfaffenbach)

Οι δύο ομάδες πήραν τον πρώτο τους βαθμό, ενώ το πρόγραμμα του β ομίλου κλείνει στις 21.00 με το ματς της Γερμανίας και της Χιλής.