Confederations Cup 2017: Στην 3η θέση η Πορτογαλία χωρίς τον Κριστιάνο

Στην3η θέση του Κυπέλλου Συνομοσπονδιών η Πορτογαλία, κέρδισε 2-1 στην παράταση το Μεξικό ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY

Μόνο τυπικός δεν ήταν ο μικρός τελικός του Confederations Cup 2017 στη Μόσχα, με την Πορτογαλία να καταλαμβάνει την 3η θέση. Το ματς κρίθηκε στην παράταση με εύστοχο πέναλτυ του Αντριέν Σίλβα και είχε ένταση και αποβολές παικτών, αλλά και του προπονητή του Μεξικού. Το βράδυ στις 21.00 (Αγία Πετρούπολη) θα γίνει ο τελικός ανάμεσα στη Γερμανία και τη Χιλή.

Χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που πήρε άδεια μετά τη γέννηση των διδύμων, η Πορτογαλία ήταν και πάλι πιο επιθετική από το Μεξικό στο πρώτο 45λεπτο, χάνοντας μια σπουδαία ευκαιρία με το πέναλτυ που κέρδισε ο Αντρέ Σίλβα στο 16. Όμως ο Μεξικανός γκολκίπερ Οτσόα έπεσε σωστά στη γωνία του και απέκρουσε την εκτέλεση του Πορτογάλου επιθετικού της Μίλαν.

18182745

(Η απόκρουση του Οτσόα στο πέναλτυ του Αντρέ Σίλβα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Ακολούθησαν δύο σπουδαίες επεμβάσεις του Πορτογάλου γκολκίπερ Ρουί Πατρίσιο, σε φάουλ του Λαγιούν στο 27 με την μπάλα να περνά από πολλά πόδια και κυρίως στο 31 διώχνοντας εντυπωσιακά το σουτ του Τσιτσαρίτο σε κόρνερ.

18182631

(Η εντυπωσιακή απόκρουση του Ρουί Πατρίσιο -Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Πορτογαλία να πλησιάζει και πάλι στο γκολ, ο Οτσόα όμως σταμάτησε το Σεμέδο στο 38 και στο 43 ήταν τυχερός, αφού η απόκρουση με το κεφάλι του Περάλτα σε σέντρα του Ζέλσον πήγε δίπλα από το δοκάρι και όχι εντός εστίας.

18182796

(Προβληματισμένος ο Φερνάντο Σάντος από τις χαμένες ευκαιρίες της ομάδας του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MÁRIO CRUZ)

Έτσι το Μεξικό ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του β μέρους, μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Τσιτσαρίτο από τα αριστερά και το Νέτο να στέλνει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

18182788

(Το αυτογκόλ του Νέτο (ν.4) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JUERGEN MATTIS)

Το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά με την Πορτογαλία να πιέζει για την ισοφάριση και το Μεξικό να χτυπά στις αντεπιθέσεις. Χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν με τον Οτσόα να κάνει άλλη μια καταπληκτική απόκρουση στο 61 σε κεφαλιά του Ζέλσον από τα 2 μέτρα (!).

18182804

(Ο Οτσόα αποκρούει την κεφαλιά του Ζέλσον (ν.18) από τα 2 μέτρα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Μετά το 70 ο ρυθμός έπεσε με το Μεξικό να αμύνεται μαζικά και την Πορτογαλία να μην βρίσκει τρόπο να πατήσει στην περιοχή του Οτσόα, επιχειρώντας κυρίως σέντρες. Σε μία από αυτές στις καθυστερήσεις, ο Πέπε που έπαιζε σέντερ φορ κατάφερε να σκοράρει με προβολή καράτε (!) στέλνοντας το ματς στην παράταση.

18182919

(Ο Πέπε ισοφαρίζει για την Πορτογαλία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / SERGEI ILNITSKY)

O Ρουί Πατρίσιο σταμάτησε σε τετ α τετ από πλάγια θέση στη μικρή του περιοχή το Λοσάνο στο 93 και στο 103 ο Λαγιούν βρήκε την μπάλα με το χέρι σε προσπάθεια του Ζέλσον.

Ο Αντριέν Σίλβα δεν αστόχησε στο 2ο πέναλτυ της Πορτογαλίας και έκανε το 2-1 πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

18182976

(Ο Αντριέν ξεγελά τον Οτσόα - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / JUERGEN MATTIS)

Το ματς ολοκληρώθηκε μέσα σε ένταση: οι δύο ομάδες έμειναν με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε στο 107 με 2η κίτρινη ο Σεμέδο για την Πορτογαλία και ο Χιμένεζ στο 112 για το Μεξικό.

2017 07 02T142425Z 1730030714 RC1C6EC1C2D0 RTRMADP 3 SOCCER CONFEDERATIONS POR MEX

(Ο Χιμένεζ (ν.9) αποβάλλεται για το Μεξικό - Πηγή: Reuters / Sergei Karpukhin)

Στο 119 ο Ρούι Πατρίσιο σταμάτησε μακρινό σουτ του Ερέρα και στη συνέχεια της φάσης οι Μεξικανοί ζήτησαν πέναλτυ σε προσπάθεια του Μορένο υπό την πίεση του Πέπε. Ο Μεξικανός κόουτς Χουάν Κάρλος Οσόριο έξαλλος εξύβρισε τον 4ο και το ρέφερι αποκαλώντας τους και «κλέφτες» και επίσης αποβλήθηκε.

2017 07 02T141424Z 838322771 RC1D9688E6F0 RTRMADP 3 SOCCER CONFEDERATIONS POR MEX

(Ο Μεξικανός κόουτς Οσόριο αποβλήθηκε στο τέλος της παράτασης - Πηγή: Reuters / Sergei Karpukhin)

28/6
Πορτογαλία - Χιλή 0-0 / 0-3 πεν. (Καζάν)
29/6
Γερμανία - Μεξικό 4-1 (Σότσι)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
2/7 (15:00) (Μόσχα)
Πορτογαλία-Μεξικό 2-1 (1-1 στα 90) (90+1 Πέπε, 105 Αντριέν Σίλβα πεν. / 54 Νέτο αυτ.)