F1: «Περίπατος» για το Λιούις Χάμιλτον, σοκ για τη Ferrari στο τέλος (vid)

Ιστορική νίκη στη Βρετανία για το Λιούις Χάμιλτον Reuters / Jason Cairnduff

Με εύκολη επικράτηση του Λιούις Χάμιλτον και "καταστροφικό" τερματισμό των Ferrari εξελίχθηκε ο 10ος αγώνας της σεζόν στην Formula 1. Μπροστά στους συμπατριώτες του ο Χάμιλτον κέρδισε στην πίστα του Σιλβερστοουν, με τη Mercedes να κάνει το 1-2, αφού ο Μπότας τερμάτισε 2ος με το λάστιχο που έπαθε ο Ράικονεν στον 50ο γύρο. Κλατάρισμα και για τον Φέτελ στον τελευταίο γύρο!

Παρά τα απειλητικά μαύρα σύννεφα, η βροχή δεν έπεσε στο Grand Prix της Βρετανίας και η Mercedes του Λιούις Χάμιλτον πήρε κεφάλι από την εκκίνηση, που δεν έχασε ποτέ.

2017 07 16T121217Z 291224975 RC14A560EB10 RTRMADP 3 MOTOR F1 BRITAIN

(Τέλεια εκκίνηση για Χάμιλτον - Πηγή: Reuters / Andrew Boyers)

Ο Ράικονεν ήταν πάντα 2ος ενώ ο Φέτελ που έχασε την 3η θέση από τη Red Bull του Φερστάπεν κατάφερε να την ανακτήσει μέσα στα πιτ και στις αλλαγές ελαστικών. Μάλιστα ο Ολλανδός «πλήρωσε» την καθυστέρηση των μηχανικών του και λίγο μετά, όταν και ο Μπότας τον πέρασε, αφήνοντας τον στην 5η θέση.

2017 07 16T124230Z 1814870466 RC1EA5F1ACF0 RTRMADP 3 MOTOR F1 BRITAIN

(Το πιτ στοπ που στοίχισε στον Φερστάπεν - Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff)

Καταστροφή στο τέλος για τη Ferrari

Ο Φινλανδός οδηγός της Mercedes είναι στους «νικητές» του αγώνα. Ο Μπότας κατάφερε από την 9η θέση να τερματίσει 2ος , πιέζοντας τον Φέτελ στο δεύτερο μισό του αγώνα και προσπερνώντας τον στον 44ο γύρο. Στους τρεις τελευταίους γύρους ήρθε η απόλυτη καταστροφή για τη Ferrari. Πρώτα ο Ράικονεν είδε τον αριστερά μπροστά τροχό να τον εγκαταλείπει, οδηγώντας τον στα πιτς για να σώσει τον αγώνα.

Ο Μπότας πέρασε 2ος και ο Φέτελ ανέλπιστα 3ος , αλλά στον τελευταίο γύρο και η δική του Ferrari είχε κλατάρισμα στο ίδιο λάστιχο (!). Μάλιστα αποδείχθηκε καταστροφικό για το Γερμανό, που τελικά έμεινε 7ος.

Ο Φερστάπεν ήταν 4ος, ενώ «νικητής» ήταν και ο Ρικιάρντο, που βρέθηκε στην 5άδα, εκκινώντας στην 20η θέση (αναδείχθηκε οδηγός του αγώνα).

2017 07 16T133933Z 776966279 RC17FFBF7DD0 RTRMADP 3 MOTOR F1 BRITAIN

(Αγκαλιά με τους μηχανικούς της ομάδας του ο Λιούις Χάμιλτον - Πηγή: Reuters / Andrew Boyers)

Αυτή είναι η 5η νίκη του Χάμιλτον στην πίστα (2008, και σερί από το , ισοφαρίζοντας την επίδοση του Τζίμι Κλάρκ και του Αλέν Προστ, αφήνοντας στις 4 νίκες τον Νάιτζελ Μάνσελ.

2017 07 16T134413Z 1063583780 RC198E649F00 RTRMADP 3 MOTOR F1 BRITAIN

(Πανηγυρίζει ο Χάμιλτον στο βάθρο - Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff)

Στη μάχη του πρωταθλήματος οδηγών η απόσταση Φέτελ-Χάμιλτον «έκλεισε» στον πόντο: ο Γερμανός έχει 177 και ο Βρετανός 176, ενώ ο Μπότας είναι σταθερά 3ος με 154 βαθμούς. Ο νυν παγκόσμιος πρωταθλητής Νίκο Ρόσμπεργκ, που παρακολούθησε τον αγώνα, συνεχάρη και τους δύο επίδοξους διαδόχους του.

2017 07 16T135050Z 1868137923 RC1205045890 RTRMADP 3 MOTOR F1 BRITAIN

(Σαμπάνιες για Χάμιλτον (αρ.) και Μπότας (δ.) - Πηγή: Reuters / Jason Cairnduff)

Στους κατασκευαστές η Mercedes ανέβηκε στους 330 βαθμούς, με τη Ferrari να μένει στους 275. Επόμενος αγώνας της σεζόν 28-30 Ιουλίου στην Ουγγαρία.