World ParaAthletics 2017: Χρυσό μετάλλιο στα 400 μ. ο Σεΐτης στο Λονδίνο (vid)

Χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα με το Μιχάλη Σεΐτη, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Παραολυμπιονικών που διεξάγεται στο Λονδίνο Getty Images / Mike Hewitt

Η 4η ημέρα του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου παραολυμπιονικών στο Λονδίνο έφερε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα, από το Μιχάλη Σεΐτη στα 400 μ. (Τ44). Ο Κουτούλιας στο τριπλούν (Τ47) και η Σταματουλά στη σφαιροβόλια (F32) πρόσθεσαν 2 ασημένια.

Ο Μιχάλης Σείτης, μετά από εκπληκτική κούρσα, κατέκτησε την κορυφή των 400 μέτρων κατηγορίας Τ44 με επίδοση 51.41, αφήνοντας πίσω του όλους τους αντιπάλους του. Ήταν μια μίνι ρεβάνς για το γεγονός ότι στο Ρίο το 2016 είχε χάσει από αθλητές της κατηγορίας Τ43 (ο τελικός ήταν μικτός), παρότι είχε κάνει παγκόσμιο ρεκόρ στα προκριματικά.

1seitis400mT44

(Τα αποτελέσματα στα 400 μ. Τ44)

(Πηγή: You Tube / Paralympic Games)

Ο Ροδίτης πρωταθλητής ήταν και 6ος την Κυριακή στον τελικό των 100 μ. (Τ44) με χρόνο 11.25.

GettyImages 815651606

(Ο Σεΐτης (δ.) τερματίζει στο 100άρι - Πηγή: Getty Images / Mike Hewitt)

Το πρώτο ασημένιο μετάλλιο είχε έρθει από τη Μαρία Σταματουλά στη σφαιροβολία κατηγορίας F32 με βολή στα 5 μέτρα 85 εκατοστά που αποτελεί και την καλύτερη εφετινή της επίδοση.

2stamatoulaF32

(Τα αποτελέσματα στη σφαιροβολία)

Ένα ακόμη ασημένιο μετάλλιο χάρισε στην Ελλάδα ο Χρήστος Κουτούλιας στο τριπλούν κατηγορίας Τ47 με άλμα στα 13.84 (και όλα πάνω από τα 13.50), επίσης καλύτερη προσωπική επίδοση.

GettyImages 816368260

(Το άλμα για το ασημένιο μετάλλιο του Κουτούλια - Πηγή: Getty Images / Mike Hewitt)

2koutouliasT47

(Τα αποτελέσματα στο τριπλούν)

Παγκόσμιο ρεκόρ ο Σεβδικαλής

Παγκόσμιο ρεκόρ στο άλμα εις μήκος κατηγορίας Τ43, πέτυχε ο Γιάννης Σεβδικαλής με 6.21 στην 3η προσπάθειά του (το προηγούμενο δικό του με 6 μέτρα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στο ΟΑΚΑ). Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 6ος καθώς αγωνίστηκε στον μικτό τελικό κατηγοριών 43/44 (όλοι οι αντίπαλοι του ήταν στην Τ44).

1WRSevdikalis

(Τα αποτελέσματα στο μήκος)

Επίσης για τα Ελληνικά χρώματα είχαμε 4η και 5η θέση στη σφαιροβολία (F20) με τους Νικολαΐδη-Σενικίδη το Σάββατο, τη Δευτέρα στο ίδιο αγώνισμα κατηγορίας F36, ο Βαγιανόπουλος ήταν 6ος με 11.96, ενώ στα 200μ. (Τ37) αποκλείστηκε από τα προκριματικά ο Γαντές.

(Δείτε εδώ αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα)