Eurobasket U18: Ήττα από Λιθουανία και 2η στον όμιλο η εθνική, με Λεττονία στους 16

Βαριά ήττα από Λιθουανία ηε θνική μπάσκετ U18 στο Eurobasket της Σλοβακίας Facebook / Hellenic BasketBall Federation-3on3 (Official) (Ε.Ο.Κ.)

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ U18 δεν έκλεισε με θετικό τρόπο τη φάση των ομίλων του Eurobasket U18 που γίνεται στη Σλοβακία. Μετά από δύο νίκες (Σλοβενία, Φινλανδία) γνώρισε βαριά ήττα 81-61 από τη Λιθουανία. Οι διεθνείς του Γιώργου Βλασσόπουλου θα παίξουν με τη Λεττονία στα νοκ άουτ ματς.

Η εθνική ξεκίνησε μέτρια στον αγώνα με τη Λιθουανία και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (15-20), αλλά μπόρεσε να προηγηθεί με εύστοχα σουτ από τους Μωραΐτη και Καλαϊτζάκη από την περιφέρεια. Δεν έπαιζε όμως άμυνα δυνατή και έχασε την μάχη κάτω από τα καλάθια (24-16 τα ριμπάουντς με 8 επιθετικά για τη Λιθουανία στο α ημίχρονο).

Όταν άρχισαν να μην μπαίνουν τα σουτ (κυρίως από ατομικές προσπάθειες και με ελάχιστες συνεργασίες με τους ψηλούς) η Ελληνική ομάδα δέχθηκε 23 πόντους στο β 10λεπτο και έβαλε μόλις 6 (!): δύο δίποντα και δύο εύστοχες βολές. Έκλεισε το ημίχρονο με 9/19 2π. και 2/9 3π., 9 λάθη και 4 ασσ. και στο -14...

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια, παρότι μειώσαμε με το ξεκίνημα του γ δεκαλέπτου στους 10 πόντους. Η κακή άμυνα, οι βιαστικές και ατομικές επιλογές στην επίθεση και η αστοχία ακόμη και στα ελεύθερα σουτ έφεραν τη διαφορά ακόμη και πάνω από τους 20 πόντους στο δ 10λεπτο και τελικά την ήττα.

Τα 10λεπτα: 25-22, 31-45 (6-23), 42-64 (11-19), 61-81 (19-17)

Αρχή με Λεττονία στους 16

Η εθνική στους δύο πρώτους αγώνες κέρδισε 81-67 τη Σλοβενία και 81-78 τη Φινλανδία και κατέλαβε έτσι τη 2η θέση του γ ομίλου, πίσω από τους Λιθουανούς (έχασαν στην έκπληξη της πρεμιέρας από τη Φινλανδία, αλλά η νίκη της Σλοβενίας σήμερα επί των Φινλανδών, ουσιαστικά «έσβησε» τη ζημιά).

Η εθνική μας θα αντιμετωπίσει στους 16 τη Λεττονία αύριο Τετάρτη (2/8, 19.00) στην Μπρατισλάβα και εφόσον προκριθεί, στη συνέχεια στους 8 θα βρει το νικητή του ζευγαριού Τουρκία-Ουκρανία.

Θυμίζουμε ότι το 2015 η Ελλάδα ήταν πρωταθλήτρια Ευρώπης, με την ομάδα που εφέτος μας χάρισε το χρυσό μετάλλιο στο Eurobasket U20.