Eurobasket U18: Στην 8άδα η εθνική και «μάχη» με την Τουρκία

Στα προημιτελικά του Eurobasket U18 η εθνική ομάδα Facebook / Hellenic BasketBall Federation-3on3 (Official) (Ε.Ο.Κ.)

Η εθνική ομάδα μπάσκετ U18 εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη στο πρώτο νοκ-άουτ ματς του Eurobasket U18 στην Μπρατισλάβα και κέρδισε 71-65 τη Λεττονία. Η άμυνα στο τελευταίο 10λεπτο και η καταπληκτική εμφάνιση του γκαρντ της ΑΕΚ Δημήτρη Μωραΐτη έδωσαν το εισιτήριο για τους 8, όπου περιμένει η Τουρκία!

Η εθνική παρουσιάστηκε συγκεντρωμένη στο πρώτο ημίχρονο με τους Λεττονούς, σε ένα ματς ντέρμπυ, όπου καμμία από τις δύο ομάδες δεν πήρε διαφορά. Μετά τα μέσα του πρώτου 10λεπτου η εθνική μας ήταν μπροστά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Αυτή τη φορά οι διεθνείς ήταν πιο μαχητικοί (σχεδόν ίσα τα ριμπάουντς), αλλά και πάλι επιχείρησαν αρκετά μακρινά σουτ ( 2/14 3π.). Τα ποσοστά στα σουτ ήταν και αυτά σχεδόν ίδια στα πρώτα 20 λεπτά (3/11 3π. οι Λεττονοί).

1ethnikibasketU181

(15 πόντους ο Καλαϊτζάκης (αρ.) και 26 ο Μωραΐτης (δ) στην πρόκριση της εθνικής στην 8άδα του Eurobasket U18 - Πηγή: Facebook / Hellenic BasketBall Federation-3on3 (Official) (Ε.Ο.Κ.)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια η εθνική προηγήθηκε γρήγορα 40-31, αλλά η εικόνα του ματς άλλαξε. Λάθη στην επίθεση, αιφνιδιασμοί στην άμυνα της εθνικής και καλάθια από τους ψηλούς της Λεττονίας, όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά, αλλά έφεραν την αντίπαλο της εθνικής μπροστά στο σκορ στο 25 (διατηρήθηκε με εναλλαγές μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου).

Η εθνική βρήκε μεγάλα σουτ με τους Μωραΐτη, Καμπερίδη και Καλαϊτζάκη και κατάφερε να προηγηθεί 3 λεπτά πριν το τέλος με 66-57. Οι Λεττονοί δεν εγκατέλειψαν και με συνεχείς διεισδύσεις (κακή άμυνα κοντά στο καλάθι για την εθνική) μείωσαν 66-63 (36’’). Ο κορυφαίος της εθνικής Δημήτρης Μωραΐτης (26π, 4 ρ., 3 ασσ. και 4 κλ.) ήταν ψύχραιμος στις βολές και με δική του άμυνα έδωσε την πρόκριση στην γαλανόλευκη.

Τα 10λεπτα: 21-17, 35-31 (14-14), 49-51 (14-20), 70-63 (21-12)

(Δείτε εδώ τα πλήρη στατιστικά του αγώνα)

Ελληνοτουρκική μονομαχία στους «8»

Την Παρασκευή (4/8, 14.30 αν δεν υπάρξει πάλι αλλαγή προγράμματος) η εθνική θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, σε ένα ματς με ιδιαιτερότητες και φόντο το εισιτήριο για την 4άδα, όπου θα περιμένει ο νικητής του ζευγαριού Ισπανία-Γαλλία.

Οι Τούρκοι κέρδισαν δύσκολα 78-76 την Ουκρανία και παρέμειναν η μοναδική αήττητη ομάδα του τουρνουά.