Champions League: Ένα βήμα από τους ομίλους ο Ολυμπιακός, 2-2 με την Παρτιζάν

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα play off του Champions League με το 2-2 με την Παρτιζάν ΑΠΕ ΜΠΕ / ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Ο Ολυμπιακός με το "πλεονέκτημα" από το 3-1 στο Βελιγράδι αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Παρτιζάν στο Καραϊσκάκης και προκρίθηκε στα play off του Champions League. Στην κλήρωση της Παρασκευής, ο Ολυμπιακός θα είναι και πάλι στους «ισχυρούς».

Το πρώτο 45λεπτο δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό που επέτρεψε στην Παρτιζάν να είναι μέσα στο ματς ισοφαρίζοντας στο 33 με τον Σουμά, το γκολ του Καρσελά στο 21 με φάουλ (η μπάλα έφυγε από τα χέρια του γκολκίπερ Κλιάιτς).

4194708

(Ο Καρσελά (αρ.) δέζεται τα συγχαρητήρια του Ρομαό για το 1-0 του Ολυμπιακού - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / LATO KLODIAN)

Το γκολ ήταν μία από τις 7 τελικές εντός εστίας (συνολικά 8) στο α ημίχρονο, που υποχρέωσαν τον Καπίνο σε πολλές δύσκολες αποκρούσεις (καταπληκτική στο 19 σε κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς από πλάγια με ανάποδη κίνηση, αλλά και λάθος στο γκολ της ισοφάρισης).

Όμως στο β μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει την πρόκριση και πέτυχε και 2ο γκολ με ωραία κεφαλιά του Φορτούνη σε κίνηση 2ου φορ από σέντρα του Κούτρη στο 51.

4194802

(Με ωραία κίνηση και κεφαλιά ο Φορτούνης σκοράρει για 2η φορά για τον Ολυμπιακό - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Οι ερυθρόλευκοι δεν επέτρεψαν στην Παρτιζάν να ξαναπιστέψει στην πρόκριση έχοντας και άλλες τελικές (κορυφαία η απόκρουση του Κλιάιτς σε κεφαλιά του Βούκοβιτς στο 58) για να διευρύνει τη νίκη πρόκριση.

Στο τελευταίο 10λεπτο όμως οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν και δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Τζούρτζεβιτς, που σούταρε αφύλαχτος εντός περιοχής στο 85 και στο 86 ο κορυφαίος των Σέρβων Γιάνκοβιτς έστειλε ψηλά την μπάλα σε τετ α τετ (από λάθος της άμυνας του Ολυμπιακού).

4194865

(Ο Τζούρτζεβιτς (ν.32) κούρασε την άμυνα του Ολυμπιακού και διαμόρφωσε το τελικό σκορ - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ)

Η 11άδα του Ολυμπιακού (4-2-3-1): Καπίνο / Φιγκέιρας, Ρέτσος, Βούκοβιτς (72 Ζντιέλαρ) , Κούτρης / Ρομαό, Οφόε / Καρσελά, Φορτούνης (70 Σεμπά), Μάριν (87 Σιώπης) / Μπεν

Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Στην κλήρωση της Παρασκευής ("δρόμος των πρωταθλητών" - 13.00) οι ερυθρόλευκοι θα είναι στους "ισχυρούς" (μαζί με τον ΑΠΟΕΛ, που κέρδισε 4-0 στην παράταση - 1-0 στα 90 - τη Ρουμανική Βιτορούλ).