Premier League: Με το «δεξί» ξεκίνησαν Γιουνάιτεντ και Τότεναμ

Εμφάνιση "πρωταθλήτριας" στην πρεμιέρα της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 4 γκολ στη Γουέστ Χαμ Action Images via Reuters/Jason Cairnduff

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ έκλεισαν το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής της Premier League με νίκες και πειστικές εμφανίσεις επί της Γουέστ Χαμ και της Νιούκασλ. Οι μόνοι από τους "μεγάλους" που δεν κέρδισαν στην πρεμιέρα ήταν η Τσέλσι και η Λίβερπουλ.

Η Τότεναμ ταξίδεψε στο Βορρά της Αγγλίας για να παίξει στην έδρα της Νιούκασλ, που ανέβηκε από την Τσάμπιονσιπ, αλλά η προϊστορία που θέλει τις ομάδες από τη μικρή κατηγορία να μην κερδίζουν στην πρεμιέρα τους συνεχίστηκε.

18341906

(Ο Ντέλε Άλι με προβολή ανοίγει το σκορ για την Τότεναμ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Peter Powell)

Χρειάστηκε όμως να μείνει με 10 παίκτες στο 48 η Νιούκασλ με τον Σέλβι να πατά μπροστά στα μάτια του διαιτητή τον Ντέλε Άλι και στη συνέχεια βρήκε τους χώρους ο Έρικσεν να βγάλει δύο ασσίστ και οι Άλι (61) και Ντέιβις (70) να κάνουν το 0-2. Το δοκάρι στις καθυστερήσεις στέρησε τη δυνατότητα από τον Κέιν να χριστεί και αυτός σκόρερ.

18341932

(Ο Μπεν Ντέιβις (δ) σκοράρει το 2ο γκολ του σε ισάριθμες παρουσίες στην Premier, ενώ είχε άλλα 2 γκολ στις προηγούμενες 102 εμφανίσεις του - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Peter Powell)

Στο Όλντ Τράφορντ η Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο ήταν κυριαρχική απέναντι στη Γουέστ Χαμ και ο Λουκάκου δικαίωσε την επιλογή της ομάδας να τον αποκτήσει με 2 γκολ (33 και 53).

18342149

(Δύο γκολ από το Λουκάκου στην πρεμιέρα της Γιουνάιτεντ - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / Nigel Roddis)

Στο 87 ο Μαρσιάλ, που μόλις είχε μπει αλλαγή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για τη Γιουνάιτεντ και λίγο μετά ο Πογκμπά διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

2017 08 13T165252Z 2025298827 RC1C0358DCD0 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN WHU

(Ο Πογκμπά "κλείνει" το σκορ για τη Γιουνάιτεντ - Πηγή: Action Images via Reuters/Jason Cairnduff)

Η Γιουνάιτεντ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο με το Μάτιτς να κυριαρχεί στο κέντρο και τον Μάτα στο πρώτο μέρος και το Ράσφορντ στο β ημίχρονο να έχουν κέφια, με τον Άγγλο επιθετικό μάλιστα να έχει και δοκάρι σε ωραία προσπάθεια και πλασέ.

2017 08 13T165354Z 559960673 RC1BD1556470 RTRMADP 3 SOCCER ENGLAND MUN WHU

(Ικανοποιημένος από τους παίκτες του στο τέλος ο Ζοσέ Μουρίνιο - Πηγή: Reuters / Andrew Yates)

Τα «σφυριά» του Μπίλιτς ήταν μάλλον κατώτερα του αναμενόμενου με μόλις δύο φάσεις, αλλά το Ντε Χέα να κρατά το 1-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε σουτ του Φερνάντες και με τη βοήθεια του δοκαριού την κεφαλιά του Αρναούτοβιτς στο 60.

Κυριακή (13/8)
Νιούκαστλ - Τότεναμ 0-2 (61' Άλι, 70' Ντέιβις)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ 4-0 (33’, 53’ Λουκάκου, 87’ Μαρσιάλ, 89’ Πογκμπά)